| anonim_4396 a întrebat:

Care credeţi că este motivul pentru care esenienii nu apar menţionaţi în biblie? Celalălalte trei grupuri (fariseii, saducheii şi zeloţii) apar menţionaţi, dar esenienii nu. Interesant este că ei respectau cel mai bine poruncile Lui Dumnezeu.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu știe de ce nu au apărut ei în Biblie. Cu siguranță că nu ar fi fost spre binele nostru dacă citeam în Biblie despre ei ptc Biblia e desăvârșită asa cum e ea acum, nu mai trebuie adăugat nimic și nici scos.
Cat despre respectarea poruncilor lui Dumnezeu... Mie nu mi se pare ca ei le respectau cel mai bine. Adică, pe net scrie asa: "În ceea ce privește credința lor religioasă, se știe că esenienii îl așteptau pe Mesia ca pe un rege al iudeilor, care să-i elibereze de sub dominația păgânilor, pentru a putea întemeia Împărăția lui Dumnezeu.". Ti se pare biblic?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

"În ceea ce privește credința lor religioasă, se știe că esenienii îl așteptau pe Mesia ca pe un rege al iudeilor, care să-i elibereze de sub dominația păgânilor, pentru a putea întemeia Împărăția lui Dumnezeu.".

asta trebuia sa faca mesia ala

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ba nu. El trebuia sa salveze lumea din păcat, ceea ce a și făcut

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar minți, profețiile din vt arata un mesia care va reuni evrei Intr un stat și care va face din Israel un stat mare, Iisus nu a împlinit nici o profeție mesianica nici nu a fost din Samanta lui David

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

. Construiți al treilea templu (Ezechiel 37:26-28).

B. Adună toți evreii înapoi în Țara lui Israel (Isaia 43:5-6).

C. Introducerea unei ere a păcii mondiale și pune capăt oricărei urii, asupririi, suferinței și bolilor. După cum se spune: „Nățimea nu va ridica sabia împotriva națiunii, nici omul nu va mai învăța războiul". (Isaia 2:4)

D. Răspândiți cunoașterea universală a Dumnezeului lui Israel, care va uni omenirea ca una. După cum se spune: „Dumnezeu va fi Împărat peste toată lumea – în ziua aceea, Dumnezeu va fi Unul și Numele Lui va fi Unul" (Zaharia 14:9).

Faptul istoric este că Isus nu a împlinit nici una dintre aceste profeții mesianice.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Greșești.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vezi versetele omule

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Atât timp cât nu înțelegi Biblia, nu poți spune ca Domnul Isus nu a împlinit ceea ce trebuia împlinit. El a făcut totul, a făcut ce trebuia sa facă. Numai un ignorant sau un neștiutor poate spune altceva.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da mi concret

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Citește ce am scris deja

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Săvârși acte sau semne supranaturale, niciun profet sau visător nu poate contrazice legile deja menționate în Biblie. [34] [35] Astfel, orice divergență susținută de Isus față de principiile iudaismului biblic l-ar descalifica de la a fi considerat profet în iudaism. Aceasta a fost punctul de vedere adoptat de contemporanii lui Isus, conform tradiției rabinice, așa cum se spune în Talmud ( Sotah 48b) „când Malahia murit profeția plecată din Israel." Așa cum a trăit Maleahi cu secole înaintea lui Isus, este clar că rabinii din timpurile talmudice nu l-au văzut pe Isus ca pe un profet inspirat divin. În plus, Biblia însăși include un exemplu de profet care ar putea vorbi direct cu Dumnezeu și putea face minuni, dar era „rău", [36] sub forma lui Balaam.

Isus și mântuirea
Editați | ×
Vezi și: Mântuire
Iudaismul nu împărtășește conceptul creștin de mântuire, deoarece nu crede că oamenii sunt născuți într-o stare de păcat. [37] Iudaismul susține, în schimb, că omul este născut pentru a lupta spre perfecțiune și pentru a urma Cuvântul lui Dumnezeu. [ citare necesară ] Păcatul este apoi împărțit în două categorii; încălcarea împotriva lui Dumnezeu (prin neîndeplinirea obligațiilor rituale, cum ar fi nesfințirea Sabatului ) și încălcarea împotriva omului (prin neîndeplinirea obligațiilor morale, cum ar fi săvârșirea de bârfe ).). Pentru a obține iertare, o persoană se poate pocăi de acel păcat, poate regreta păcatul și se poate angaja să nu mai facă niciodată păcatul. Atunci Dumnezeu le va ierta greșeala lor împotriva Lui. Dacă un păcat este săvârșit împotriva omului, persoana trebuie să obțină iertare de la cel împotriva căruia a păcătuit; nu poate fi iertat de Dumnezeu sau de altă persoană. [38]

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Conform Torei ( Deuteronom 13:1–5 și 18:18–22 ), criteriile pentru ca o persoană să fie considerată profet sau să vorbească pentru Dumnezeu în iudaism sunt că trebuie să-l urmeze pe Dumnezeul lui Israel (și niciun alt zeu); el nu trebuie să-L descrie pe Dumnezeu diferit de felul în care este cunoscut că este din Scriptură; el nu trebuie să susțină schimbarea cuvântului lui Dumnezeu sau să afirme că Dumnezeu și-a răzgândit și dorește lucruri care contrazic cuvântul său veșnic deja declarat. [30] Nu există nici un concept despre Mesia „împlinirea legii" pentru a-i elibera pe israeliți de datoria lor de a menține mitzvotul în iudaism, așa cum este înțeles în mare parte din creștinism sau în uneleIudaismul mesianic.

Deuteronom 13:1 spune: „Aveți grijă să respectați numai ceea ce vă porunc; nici să adăugați și nici să nu luați de la el". [31] [32] [33]

Chiar dacă cineva care pare a fi un profet poate săvârși acte sau semne supranaturale, niciun profet sau visător nu poate contrazice legile deja menționate în Biblie. [34] [35] Astfel, orice divergență susținută de Isus față de principiile iudaismului biblic l-ar descalifica de la a fi considerat profet în iudaism. Aceasta a fost punctul de vedere adoptat de contemporanii lui Isus, conform tradiției rabinice, așa cum se spune în Talmud ( Sotah 48b) „când Malahia murit profeția plecată din Israel." Așa cum a trăit Maleahi cu secole înaintea lui Isus, este clar că rabinii din timpurile talmudice nu l-au văzut pe Isus ca pe un profet inspirat divin. În plus, Biblia însăși include un exemplu de profet care ar putea vorbi direct cu Dumnezeu și putea face minuni, dar era „rău", [36] sub forma lui Balaam

12 răspunsuri:
| meko121233 a răspuns:

Probabil pentru că ei trăiau izolați.