| Inferno a întrebat:

Care credeti ca este varsta Pamantului si cum credeti ca acesta a aparut?
Credeti ca a fost facut de Dumnezeu NU printr-un proces natural, ci prin minuni?

29 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Papa a zis ca Dumnezeu nu e magician.

| RAY a răspuns:

Care credeti ca este varsta Pamantului si cum credeti ca acesta a aparut?
cam 4, 8 mld de ani
Credeti ca a fost facut de Dumnezeu NU printr-un proces natural, ci prin minuni?
cred ca totul a aparut prin procese naturale
zeii sunt ipocrizia care defineste specia umna cel mai mult

| milan9 a răspuns:

Creatia lui Dumnezeu este un proces natural.
Progresie din derularea "zilelor" creatiei nu este altceva decat o evolutie dirijata (de catre Creator) a etapelor, a devenirilor, a informatiei, care nu puteau fi doar un produs al hazardului (pana si un varf de ac de materie organica ajunge sa contina miliarde de miliarde de date sau instructiuni genetice perfect calibrate si interconectate ce formeaza un comportament ordonat, o structură organizată, care posede un "program" de autoreproducere, un "program" de coordonare cu ansamblul organismului, care gestioneaza un metabolism propriu etc…

| Inferno explică (pentru milan9):

Cred ca putem ajunge la un consens macar in ceea ce priveste semnificatia cuvantului "natural", care pe scurt inseamna "NO Hocus-Pocus".

Nu poti spune deci ca lucrurile apar natural, dar ca aparitia lor e dirijata de Dumnezeu in mod direct, pentru ca atunci nu ar mai fi nimic "natural".

| sublime89 a răspuns:

Cine nu vede inca Pamantul ca pe o planeta, sau il vede ca pe o planeta dar habar nu are cate planete sunt in Univers, va avea tendinta sa creada ca acesta e o creatie divina, facuta special pentru noi. Cum altfel ar fi putut sa apara o astfel de lume? Si multi habar nu au cat de tarziu si-au facut aparitia oamenii pe aceasta planeta, deci concluzia ca Pamantul exista doar pentru noi se trage foarte usor. De la asta pana la a deduce ca intregul Univers exista doar pentru noi e doar un pas, pentru ca multi nu au nici cea mai mica idee cam care e locul Pamantului in cosmos. Cati oameni crezi ca fac diferenta intre termenii astronomici precum planeta, stea, satelit, sistem solar sau galaxie? Oamenii habar nu au care sunt mai mari, care sunt mai mici, sau care cum se formeaza sau din ce sunt compuse. Cand ai asemenea lacune in cunostinte, nu e de mirare sa crezi ca totul exista doar pentru noi. Dar cati inteleg oare cat de vechi sau de mare e universul? Oare cei care cred ca Universul nu are mai mult de 10 mii de ani, au vreo idee cam ce ar insemna asta pentru marimea universului? Isi dau oare ei seama ca un astfel de univers ar fi atat de mic incat pana si Calea Lactee ar fi prea mare pentru el? Cum explica ei toate galaxiile aflate la distante de milioane si miliarde de ani-lumina, multe dintre ele atat de departe incat abia se vad si cu telescopul, desi multe sunt mai mari decat galaxia noastra. Cand a avut timp toata acea lumina sa calatoreasca pana la noi intr-un univers de 10 mii de ani vechime? Dar iti bati gura degeaba cand incerci sa explici asta cuiva care nu vrea sa auda, pentru ca e prea dornic sa creada in zeul cutare. Cu astfel de persoane nu vorbim despre dovezi si ratiune, ci doar despre credinta oarba si sentimente.

| Inferno explică (pentru sublime89):

Exista oameni ce au suficiente cunostinte pentru as putea forma o imagine de ansamblu corecta si cu toate acestea cred ca Pamantul are 6000 de ani (sau cat spun ei ca are) si ca a fost creat de Dumnezeu din nimic prin magie. Cum explici asta?

Geologul Kurt Wise, spre exemplu, spunea ca daca toate dovezile din Univers ar indica spre un Pamant vechi de 4 miliarde de ani, ar fi primul care ar accepta-o, insa tot ar sustine ipoteza "Pamantului tanar" deoarece asta spune Sfanta Scriptura.

Kurt Wise are un Ph.D (doctor in stiinte) in geologie emis de Harvard, nu e un analfabet stiintific.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

UNDE scrie ca Dumnezeu A FACUT pamantul in 6000 (sase miii) de ani tovarase?

| sublime89 a răspuns (pentru Inferno):

Cred ca am pus si eu o intrebare legata de acel geolog, desi nu-i mai retineam numele. http://www.tpu.ro/......noaste-ca/
Eu unul nu pot sa inteleg astfel de oameni, si mi se par o adevarata rusine pentru umanitate. Ei sunt poate cel mai bun exemplu de persoane care sunt atat de indoctrinate religios, incat dovezile nu conteaza pentru ei, chiar daca le vad cu ochii lor si le inteleg. E clar ca nu are rost sa intri in vreo dezbatere cu astfel de exemplare, pentru ca nimic nu-i poate face sa-si schimbe opinia.

| DeathIncarnate a răspuns (pentru sublime89):

Cumetre,care este problema daca majoritatea romanilor cred in Dumnezeu si nu sunt atei, ca tine?

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Creationistii au calculat varsta pamantului la 6000 de ani folosind biblia.

| sublime89 a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Problema e ca sunt inculti. Din nefericire, traim intr-o tara in care sa fii incult e ceva normal, si chiar laudabil.

| DeathIncarnate a răspuns (pentru sublime89):

Asta asa este.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Daca nu stiu a citi ce vina am eu iar voi ati luat-o de buna. Puneti mana si cititi ce scrie in Biblie si nu mai vorbiti dupa ureche. Nu scrie nicaieri in Biblie ca varsta pamantului are sase mii de ani, cititi in Biblie si nu povesti de pe net, am mai spus asta de multe ori. Si eu cred in Dumnezeu si sunt SIGUR ca El a facut si universul si omenirea dar pe vremea mea la scoala sa predat ABCDARUL si nu internetul, se facea caligrafie si nu scoala pe tableta, de aia mai stiu sa si citesc, lucru evitat de multi de pe aici daca spun ca Dumnezeu a facut PAMANTUL in sase mii (6000) de ani. DUMNEZEU a facut OMENIREA SI TOT CE E PE PAMANT in sase mii de ani, NU PAMANTUL CA PLANETA. Greu cu cititul pe aici. laughing

| drutzix a răspuns (pentru danut):

O sa fiu avocatul diavolului si o sa te intreb. Daca dumnezeu a facut omenirea acum 6000 de ani si moartea a aparut dupa caderea omului in pacat de ce avem fosile mult mai vechi de atat?
PS: Omul modern nu are decat 6000 de ani, e mult mai vechi ( aprox 200000 de ani), deci nici ideea spusa de tine nu sta in picioare.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Chestia cu fosilele e o treaba perimata, se stie de mult ca se pot falsifica foarte simplu obiectele antice, obicei practicat de vanzatorii de asemenea obiecte. Oricine are posibilitatea sa "produca" vechituri de mii si zeci de mii de ani din produse actuale. Tehnologia nu am sa ti-o dezvalui cu toate ca o stiu dar este la indemana orcui si se poate produce si natural fara interventia omului. Deci ideea spusa de mine este singura reala, ai fost tu acum 200000 de mii de ani acolo sa stii ca asa este, eu am o dovada scrisa de mii de ani iar voi un test ce se poate falsifica de oricine si oricand.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Si un text scris de ciobani acum aproximativ 2000 de ani si tradus de n-spe mii de ori nu poate fi falsificat?
Daca e asa usor te rog sa produci si tu o fosila.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Printre ciobanii de care spui era si cel mai destept om care a existat pe terra, Regele Solomon, prim ministri, oameni studiati la care nici la genunchi in privinta intelepviunii nu speri sa ajungi dar si un cioban care a ajuns rege, David, autorul Psalmilor, unele din cele mai frumoase poeme scrise de om. Oricand doresti pot produce o fosila, numai sa-mi spui cine plateste pentru ea si vechimea dorita. Banuind ca nu te scalzi in bani pretul va fi mai mult decat modest pentru tine, o piesa de 100 de grame, 1000 de euro/100 de ani. Datarea cu C14 o platesti tu.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Ai fost tu acolo de stii asa sigur?
Daca era ceva adevar in vorbele tale nu cereai nimic dovedeai ca ai dreptate, poate primeai si un premiu stiintific ceva. Mai usor cu minciunile ca taticului tau nu prea ii place cand minti

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Trebuie sa pretuiesti adevarul, acesta e scump si rar de aia trebuie sa platesti pentru el, nu ca vorbele goale pe care le raspandesti. Intai studiaza si studiaza si studiaza lasand experienta vieti sa-ti confirme sau nu daca ai avut dreptate si abia apoi sa emiti "judecati" de valoare dar voi abia ati scos capul din gaoace si sunteti neam cu Albert Einsten la intelepciune, cu moderatie. Nu-i nici o minciuna cand afirm ceea ce afirm, pot produce ceea ce am spus dar este o inselaciune si Tatal meu nu doreste sa insel totusi pentru confirmare te rog cauta in filmoteca Discovery si vei gasi ceea ce ceri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pamanul s-a format prin magnetizare. Materii din Univers care s-au combinat...ma bazez la unele chestii pe stiinta.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Particula lui Dumnezeu. ​Bosonul lui Higgs.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"Particula lui Dumnezeu"... ai gresit numele. Mai incearca.

| Inferno explică (pentru BogdantheDreamer):

Nu toata masa provine de la bossonii Higgs. Cea mai mare parte din ea e de energia cuarcilor din interiorul protonilor si neutronilor. (E=mc^2)

| doctorandus a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Ar trebui sa afli ca particula lui Dumnezeu nu are nimic de a face cu existenta lui Dumnezeu. A fost numita the God Particle pentru ca editorul unei carti pe tema ei a refuzat titlul The Goddamn Particle.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Particula aia a aparut in timpul acelui big bang, big bang nu a creat nici o planeta

| justadream94 a răspuns:

Varsta pamantului nu o stiu. poti afla detalii in facarea lumii din biblie

oamenii pe pamant sunt de vreo 7500 ani

| TheImpaler a răspuns:

Dumnezeu a facut lumea in 7 zile, nu pamantul. aunci era inca mic, nu invatase meseriewinking

| fictivul a răspuns:

Inclusiv acel proces natural este o minune. Deci si tu crezi in minuni. happy