| WhatheWow a întrebat:

Oare ma insel daca spun ca e o dovada evidenta de prostie a acelora care la sfirsitul unei intrebari pun " dau funda "; si pentru ca exista si o forma suprema a prostiei, a acelora care pun " funda + vot "?

Răspuns Câştigător
| xBya a răspuns:

Pai orice dobitoc isi da seama ca in 'jocul' asta, 'premiul' este mult ravnita funda. Asa ca, paramecii cand pun intrebarea adauga si un imbold pentru euglenele care raspund. Si ca sa fie infectia si mai mare, paramecii mai adauga mizei si un vot pe care daca iei funda, oricum nu-l mai poti primi. Nu mai stiu cum sa atraga atentia, in ultima vreme am vazut mizerii gen 'vot utilizatorul lunii+cerere de prietenie+funda+vot+mesaj privat' de parca creierul celorlalti ar da pe dinafara de cunostinte si informatii la vederea acestor pacaleli.

| BeHappyOriceArFi a răspuns (pentru xBya):

Inteleg ca esti inteligenta si ca le ai cu medicina dar poti sa spui si tu mai pe intelesul si celor mai prosti putin big grin

| xBya a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

1. Nu pot sa spun ca ma pricep in medicina in mod deosebit laughing
2. Sigur, mereu am mai multe variante la indemana prin care pot explica ceva. Spuneam in incurcatul si super-elaboratul meu raspuns ca cei de aici, de pe TPU, care pun intrebari si nu au creieras in capatana, adauga la sfarsitul (sau chiar la inceputul) intrebarii acel enervant, dezgustator si lipsit de sens 'funda+vot+cerere de prietenie+bla bla bla. Cand fac asta, ei ce cred? Ca cel ce ii citeste intrebarea spune 'da funda? si vot? ma si voteaza utilizator al lunii? pai hai ca ii raspund eu cum pot la intrebare ca ma mai aleg si cu un prieten'. Aluzia consta in prostia celor ce pun intrebarea, 'gandindu`se' ca vor primi mai multe raspunsuri in modul asta, dar raspunsuri care e foartre posibil sa fie false/eronate. Capisci? laughing

| BeHappyOriceArFi a răspuns (pentru xBya):

Noroc ca am dictionarul langa mine. big grin

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Poate te și înșeli, dar în alte moduri și privințe...

Și apropo de subiect...
http://www.tpu.ro/......in-cineva/

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Cu siguranta ca m-a insel in multe alte privinte!

| WR104 a răspuns:

Nu cred ca e dovada de prostie, in cel mai rau caz este vorba de inteligenta.
Daca vrei cat mai multe raspunsuri si cat mai corecte nu strica sa amintesti pentru cei care sunt disperati pur si simplu dupa chestiile astea ca o sa primeasca vot sau funda.

| NoShit a răspuns:

Aşteptam o întrebare de asta de atât de mult timp, încât credeam că TPU ajunge să fie dominat doar de tipul ăla de oameni, de care vorbeşti tu. Cei care pun fundă la sfârşitul întrebării/răspunsului o fac doar din motivele astea : lene/ plictiseală/ prostie. Hm, de fapt pot fi şi toate la un loc. Sunt curioasă daca e un idiot care chiar a ajuns expert TPU doar cu răspunsuri care au la sfârşit "fundă", deşi mă-nşel. În general copiii "trecuţi prin viaţă" sunt cei care populează site-ul pentru a primi funde la răspunsuri eronate cu care cică au ajutat lumea.

| WhatheWow explică (pentru NoShit):

Majoritatea sint inca, copii, inteleg, insa e foarte urit sa postezi asa ceva mai ales atunci cind sint multi care vor sa ajute sau sa poarte o discutie, fara interesul "fundei " sau a mai stiu eu ce. Poate, pina la urma vor intelege, macar o parte din ei; aceia care au putin mai mult creier, bine inteles!

| Allix13 a răspuns (pentru WhatheWow):

Se zice "Funda" la sfarsit doar pentru ca "inteligentii" care raspund (nu toti)nu stiau ca la sfarsit oricum se da funda dar ma rog...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand intri pe majoritatea site-urilor de socializare, de la badoo la defunctul neogen, trecand prin faiz si terminand pe TPU, o sa observi ca toate au ceva in comun: un mode de premiere. Ca se cheama win, like, gift, funda, etc, creatorii acestor siteuri au realizat foarte clar esentialul caracterului uman: nevoia de compensare! Exact cum strigi "good boy" la catelul care face aport cum trebuie, si il scarpini pe ceaf in timp ce il servesti cu un mic "treat", asa si omul simte nevoia uneori sa fie cumva laudat pentru efortul depus. Nu ne cad dintii din gura daca il laudam, nu?
Bine, unii abuzeaza, dar probabil ca au motivele lor personale; iar altii sunt disperati dupa o mica lauda sincera, incat promit marea cu sarea.
Deci nu e o prostie, cum repede ai sarit sa etichetezi tu pe toti, ci poate doar o nevoie stringenta de ajutor/nevoia ingenua de prietenii noi.
Iar "funda + vot" e semnul ca respectivul stie si matematica, nu ca tine, hi, hi... daca il votezi inainte, si apoi o sa ii dai funda, face mai multe puncte.
PS1. Stii, statutul de Junior vine cu o gramada de limitari. Ca sa scap de ele, imi trebuie puncte si funde. Nu imi dai si mie funda+vot?
PS2. Stii poza ta din avatar este a unui user foarte rspectat si vechi al comunitatii TPU. Ar fi bine sa o schimbi, ca exista destule poze pe lume ca sa nu trebuiasca sa imitam pe altii, mai ales cand nu ne ridicam la valoarea lor.
Funda + vot?

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Platon avea o vorba : " Oamenii inteligenti vorbesc pentru ca au ceva de spus, prostii pentru ca vor sa spuna ceva!" PS. Spune-mi si mie numele utilizatorilui pe care l-am " imitat " cu avatarul meu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii dintre ei nici macar nu pot acorda vot.

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Nu e o prostie faza este ca atunci cand cineva spune la sfarsit ca da Funda normal ca multi dau raspunsuri la intrebare pentru ea, insa la faza cu funda + vot nu prea stiu ce sa zic, asta chiar e o prostie.

| Luiza45 a răspuns:

Eu iti dau dreptate. Adica sa ajuti lumea numai pentru fuda mi se pare o tampenie. E si mai nasol ca ciineva sa iti dea un raspuns si sa astepte funda. Cei care zic la sfarsit funda nu merg pe incredere merg pe santaj.

| Justrollin a răspuns:

"e leşenaţi" de caldura saracii de aia vor funda si vot

| hässlich a răspuns:

De ce?