| HoovusPiratus1 a întrebat:

Care este diferenta dintre cartea cu povesti imaginare a lui Harry Potter si Biblia?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

O diferenta ar fi ca una e considerata ca poveste asa cum e si firesc, iar cealalta e considerata de unii drept "adevarul absolut" si e folosita de altii pentru prostirea credulilor.

31 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Biblia are mai multe contradictii decat Harry Potter.

| NotNamed a răspuns (pentru doctorandus):

Ooo, buna asta. Ascunde.te ca vine Heraclit si ne ia pe toti la injuraturi.

| doctorandus a răspuns (pentru NotNamed):

Dap, el este mental cu 30 ani mai tânăr decât vârsta lui reală.

| ania a răspuns:

Biblia e Cartea Creatorului, Harry Potter e o carte cu poveşti imsginare.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Prof. Shaye J.D. Cohen (Harvard): Prin urmare CMB adesea resping „fapte" susținute de către Biblie (de exemplu, a fost Avraam o persoană reală? Au părăsit israeliții Egiptul într-un Exod măreț? A fost Solomon regele unui imperiu măreț?);

Prof. Christine Hayes (Yale): Oamenii care pun semnul egal între adevăr și fapt istoric vor sfârși prin a vedea Biblia cu dispreț, drept o urzeală de minciuni naivă și rudimentară, deoarece este plină de elemente care nu pot fi literal adevărate. Dar a o vedea astfel este o confuzie de gen literar. Hamlet de Shakespeare deși plasat în Danemarca, un loc real, nu este fapt istoric.

CMB=cercetătorii moderni ai Bibliei

Ambii sunt profesori universitari de Biblie.

| HoovusPiratus1 explică (pentru doctorandus):

Multumesct de informatie

| RAY a răspuns:

| Florin9Florin9 de asta o interpretati in 32000 de confensiuni crestine

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Puteai să dai pe răspuns ca să văd și eu că mi-ai scris, ai răspuns mișelește ca să pară că te-am blocat : ))

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Omule dupa 2 ani continui conversatia

| CostinAlamariu a răspuns:

Pai raspunsul e simplu. Biblia e o colectie de carti scrise de oameni intelepti, profeti, regi, apostoli si martori directi a Mantuitorului.

Harry Potter este o carte fictiva mediocra happy

| RKBlue a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Harry Potter este o carte fictiva mediocra "
Spre deosebire de Baltagul care e o opera de arta...
Nu as numi-o drept carte mediocra avand in vedere ca subiectul este unul interesant, ideile bine structurate, actiunea coerenta si nu exista decat cateva goluri.
In biblie, pe de alta parte, personajul se schimba odata la cateva capitole, te invata sa faci avort, iti arata ca e ok sa-ti traumatizezi copilul(aka aproape ucigandu-l), o poveste dubioasa de incest.
Sa nu mai spunem ca Biblia e folosita de multi oameni pentru a face rau.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RKBlue):

Nu stiu ce legatura are baltagul cu toata povestea asta. Vad ca fara sa faci comparatii ridicole nu poti forma un argument. Baltagul nici macar nu e acelasi gen literar deci nu faci decat sa compari merele cu perele. Sau merele cu kiwii.
Compara tu Harry Potter cu Stapanul Inelelor care chiar e o opera de arta. Tolkien a fost zeu pe langa dubioasa de Rowling.

Daca tie iti place povestea aia mediocra e fix treaba ta, dar Harry Potter chiar nu are nicio pretentie sa se apropie de marile opere ale literaturii de dinaintea ei.

Iar in ceea ce priveste Biblia e normal ca persoanele din prim plan sa se schimbe avand in vedere ca e o colectie de carti si nu o singura carte scrisa in diverse perioade din istorie.
In al doilea rand nu te invata nimeni sa faci avort, asta e pur si simplu o minciuna de-a ta.
In al treilea rand, da exista incest fiindca nu e o poveste inventata ci o descriere a realitatii istorice si sociale. In caz ca n-ai realizat exista oameni care fac treaba asta. Bineinteles ca e oribil si imoral, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fim puritani si sa ne prefacem ca actiunile astea imorale n-au existat niciodata.
Cand stirile Pro Tv dau toata ziua crime, violuri, coruptie n-are nimeni nicio treaba, dar cand Biblia face referire la un caz de incest vai de mine ce rau e. Ipocrizieeeeee.

| Apokales a răspuns:

Biblia a modelat lumea si a adus morala, iar Harry Potter a creat cateva filme bune si a marcat cateva generatii.

| RKBlue a răspuns (pentru Apokales):

Morala exista fara biblie.
Grecii, romanii, babilonienii, toti aveau morala.
A modelat lumea intr-un mod foarte frumos.
In afara de ajutarea traficului de sclavi nord-atlantic, tinerea de sclavi(la noi in zona, ca sa nu cumva sa zici ca ai nostri erau calmi), impotrivirea educatiei, ura fata de persoanele gay, furtul de la oameni, indobitocirea.

| Apokales a răspuns (pentru RKBlue):

Era o comparatie. Harry Potter nu ofera morala, ca despre asta era vorba. Si totusi in Europa crestina a aparut progresul tehnologic dupa multe secole, cum explici asta?

| RKBlue a răspuns (pentru Apokales):

Multi oameni de stiinta,inventatori,etc au fost crestini, dar destui cu numele(din scrisori, bibliografii sau procese)
Era timpul ca crestinii sa ajute cu ceva, dupa ce au ajutat la distrugerea multor informatii ale antichitatii...
Crestinismul nu a ajutat cu nimic.
Crestinii, sau mai bine zis, o parte mica din ei, au pastrat anumite informatii vii, au studiat si au ajutat la avansul tehnologic.
Dar nu putem atribui totul crestinilor...
Arabii cu cunostintele in matematica si medicina au dat avant europenilor, apoi doctorii evrei.
Faptul ca unii crestini au facut bine si au dezoltat idei si tehnologii nu sterge faptul ca altii au facut rau.
Religia insasi e o problema.O galma, ceva ce ar trebui extras si ucis.

| Apokales a răspuns (pentru RKBlue):

Ce se intampla daca nu mai exista religie? Ce este dupa iluzia oricarei religii. Gandeste-te bine cand imi dai raspunsul, daca-l dai.

| RKBlue a răspuns (pentru Apokales):

O intrebare interesanta.
In trecut religia a ajutat la unificarea oamenilor, crearea unor convingeri comune, i-a "fortat" sa se supuna fara intrebare unor legi, sa respecte anumite traditii care indirect au ajuta la progresul sau rezistenta comunitatii.
Dar, daca ar fi sa consideram ca religia va disparea, atunci...
1)Religia e mai necesara pentru oamenii slabi, mai putin inteligenti.
Nu, nu spun ca oamenii inteligenti nu sunt religiosi sau ca esti prost daca crezi. Spun ca religia poate fi buna(si uneori chiar este) pentru oamenii needucati. Ii tine in frau din a face anumite lucruri(ca a se omori intre ei, a fura, etc.
Ca societate(cel putin romaneasca) ne indretam inspre o "indobitocire". Asta spune cate ceva...
2)Fiecare religie se considera corecta.
Putem cadea de acord ca religiile avraamice sunt cele mai sangeroase dintre ele.
Islamul si crestinismul sunt cu o istorie rosie ca masina de pompieri.
Partile bune exista, dar daca te gandesti la pretul platit de oameni pentru ele, nu mai pare ok.
3)Ideea unei lumii atee, ar functiona cam asa:
In tarile si zonele civilizate, cu educatie buna si oameni inteligenti( deci scoatem Romania din start)ateismul nu e o problema.
In zonele cu oameni...mai ca romanii, daca religia ar disparea, multi oameni ar ramane fara teama de justitie(fiindca nu avem) si s-ar ajunge la o societate mai joasa.
De acolo, revine nevoia de religie.
E ca un cerc(sau poate un oval, ceva)
Nu cred ca poti avea o societate ateista fara oameni inteligenti sau care sa aiba valori morale insulflate logic, dar poti avea o societate religioasa formata din oameni inteligenti(insa care va avea un nr mare de atei, datorita nevoii de cercetare si auto-descoperire care poate duce la ateism)

| Apokales a răspuns (pentru RKBlue):

Tu chiar n-ai intalnit atei prosti bata, nu?
Si vezi ca daca este sa te gandesti ceva mai bine, mai profund, nu exista atei. Ai vorbit de crestinism, islamism, dar ai uitat de liberalism, socialism si conservatorism. Astea nu-s religii? I-a gandeste-te. Voi reveni la intrebarea ta, aici am terminat. Nu vreau sa ne intindem mai mult ca deviem de la intrebare.

| HoovusPiratus1 explică (pentru Apokales):

,,Biblia a modelat lumea,, - sunt 3 miliarde de crestini deci chiar a modelat lumea

| RKBlue a răspuns (pentru Apokales):

Am intalnit atei prosti si destepti.
Dar am intalnit oameni religiosi rai si prosti, intr-un numar mai mare.
"dar ai uitat de liberalism, socialism si conservatorism. Astea nu-s religii?"

"Religia este o formă de explicare a lumii, în condițiile lipsei unei cunoașteri științifice"
"Émile Durkheim [5], spune că funcția religiei este de a afirma superioritatea morală a societății asupra membrilor ei, menținând astfel solidaritatea acesteia. Dumnezeul clanului nu este altceva decât clanul însuși. În religie, societatea se sacralizează pe ea însăși."
Politica nu e religie.In functie de definitia pe care o folosesti, ar putea fi, insa.
Exista o linie fina intre anumite tipuri de politica si religie, cum ar fi nationalismul extrem(care ajunge ca o venerare a propriului neam si al unor personalitati) sau intr-o dictatura cu cult al personalitatii(aka Coreea de Nord sau ce voia nenea Ceasca)
Politica normala, nedusa la extrem nu este religie.
Nu crezi in fiinte superioare.
Crezi in fapte.Consideri ideile altora, nu le arunci pe geam fiindca vin de la atei, gay si unguri.
Liberalismul nu vrea discriminare.Religia pe asta se bazeaza(nu, nu spune ca nu-i asa, religia a crescut mereu in vremuri tulburi, in special cand a putut avea un grup de oameni ca tinta a atacurilor-evrei, tigani, etc)
Pe vreme de pace, religiozitatea scade.De ce?
Frica dispare.Frica dispare, nevoia de a simti aparare, de a varsa frustrarile, de a fi condus orbeste simtind siguranta dispare.

| doctorandus a răspuns (pentru Apokales):

Eu am parcurs mai multe ideologii, acum nu mai cred in niciuna dintre ele. Bine, gasesc ca democratia liberala e o idee buna, dar nu ma deranjez sa votez.

| StrongHeart a răspuns:

Harry Potter-ocultism deghizat ca poveste
Biblia-Adevarul

| Nilsson a răspuns:

Biblia este o carte cu personaje reale, care au trăit într-un context istoric confirmat de știință.
Biblia a fost scrisă de mai mulți oameni pe parcursul a peste 1000 de ani și totuși există un mesaj unitar despre un singur Dumnezeu adevărat.
În Biblie sunt profeții scrise cu sute de ani înainte ca evenimentele să se petreacă, fapt confirmat prin manuscrise antice.
Ai mai multe detalii in clip:
https://youtu.be/HhV9ZeNKcfo

| NotNamed a răspuns:

Diferenta este ca Biblia a reusit sa tâmpească omul, Herry Potter nu.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Biblia e inspirată de Dumnezeu

| Romanul86 a răspuns:

Biblia a fost scrisă de mai mulți autori într-o 1000 de ani.

| Daniel323 a răspuns:

Biblia a fost impusa cu sabia.