| AvalohAlyn a întrebat:

Care este GHIDUL,SCOPUL SI MENIREA unui preot crestin? Ce impune dupa parerea voastra, vocatia de preot crestin?

Răspuns Câştigător
| AlbaAura a răspuns:

Preoția,știința vindecarii sufletelor, urmarește sa intraripeze sufletul, sa-l smulga din lume, sa-l dea lui Dumnezeu.Sa-l faca sa pastreze chipul lui Dumnezeu, daca nu l-a pierdut; daca e in primejdie sa-l piarda, sa-i arate calea ca sa și-l pastreze; iar daca și l-a stricat, sa-l aduca din nou la starea cea dintai.Preoția urmarește sa faca sa locuiasca prin Duhul Sfant, Hristos in inimile oamenilor.
Si in sfarșit, scopul cel mai de seama al preoției este sa-l faca Dumnezeu și partaș fericirii celei de sus pe cel ce aparține cetei de jos, pe om. (Sf.Grigorie din Nazianz)

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Care este GHIDUL, SCOPUL SI MENIREA unui preot crestin? ==Teoria este una, dar practica contrazice teoria.

Ce impune după părerea voastră, vocația de preot creștin?==teoria este una, iar practica este alta.

În practică preotul creștin, trebuie să fie și, și este, cât mai escroc și cât mai mizerabil ca om!

| catalynx a răspuns (pentru MMihai):

Gresit Mihai, nu asta e menirea lui, asta vrea el. Menirea unui preot este de a tine lumea cat mai aproape de credinta si de Dumnezeu, sa respecte invataturile crestine, sa aiba rabdare cu omul si sa-l invete lucruri bune, deci cam asta e menirea unui preot si exista si astfel de preoti care adora ceea ce fac fara ca sa ceara bani. Asa cum este in meserii, asa este si aici unii popi in frunte cu Daniel fac ceea ce fac doar ca sa obtina bani, Dumnezeul lor este banul, ei nu respecta scopul pentru care sunt preoti si incearca sa profite de asta ca sa obtina unele avantaje, exista si asemenea popi spurcati care nu respecta scopul pentru care sunt preoti, insa nu toti sunt asa, mai sunt si preoti adevarati care respecta scopul pentru care sunt preoti.

| MMihai a răspuns (pentru catalynx):

Teorie știam și eu!
Am scris cum se comportă popii, în viața de zi cu zi.

| Shammal a răspuns:

In primul rand sa se cunoasca pe sine, si sa aive o intelegere mai profunda asupra lucrurilor spirituale, sa vada dincolo si sa poata indruma omul catre spirit

| Azµre a răspuns:

Să fure... uită-te în jurul tău.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Trebuie sa fii preot, misiunea e de a implanta in sufletele pastoritilor Imparatia Cerurilor

Răspuns utilizator avertizat
| obelix2266 a răspuns:

Aline,te iubesc.Poi ei sunt de 3 feluri. Unii se fac preoti ca vor bani si colaci sau carnati, altii ca sa aiba o meserie si cei dintai, care i-am lasat ultimii sunt cei ce au chemare divina si respecta CUVANTUL SACRU.Crestin nu te nasti,crestin devii,prin cautari incercari, credinta, evlavie iubire de DUMNEZEU si de aproape, rugaciune si multe altele.Ca sa fi un crestin adevarat trebuie sa te separi de cele lumesti (sfintenie )si sa le imbratisezi pe cele duhovnicesti.Iar harul sau vocatia asa cum zici tu nu o alegi tu, e un dar al DUHULUI SFANT, ai fi fericit sa.-l primesti.Domnul sa te ajute.Deci trebuie sa traiesti in HRISTOS. AMIN!