| mikici a întrebat:

Salut tuturor am fost la un preot care mi-a deschis si a zis ca am blestem facut cu mortul. Dupa parerea voastra exista asa ceva?

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Un preot care ghiceste, nu are nici o legatura cu respectarea Bibliei. Dumnezeu uraste asa ceva.Deuteronom18:10-12

| Holiday a răspuns:

Evident ca nu exista asa ceva. Doar a stors niste banuti de la tine, si poate mai are de gand sa mai ia.
Uneori in viata sunt perioade cand lucrurile merg rau, asta se intampla majoritatii, sau chiar tuturor, dar nu trebuie sa pui asta pe seama blestemelor, a zeilor, a farmecelor sau mai stiu eu caror lucruri supranaturale. Cu cat tinzi sa crezi mai nult in ele, cu atat mai greu va fi sa aduci lucrurile pe drumul bun pentru ca pornesti deja de la o idee preconceputa ca ceva/cineva "iti face" tie sau apropiatilor tai rau.
Ghicitul, "deschisul" popilor, mersul pe la biserici/manastiri, desfacutul de farmece, etc, nu iti fac nici un bine, ba mai mult, pe langa faptul ca iti golesc buzunarele degeaba, te mai si fac sa si crezi ca intr-adevar esti "urmarita" de nu stiu ce tampenii...

| sublime89 a răspuns:

Nu -_-

| PedoBarbie a răspuns:

Ce ţi-a deschis?
Nu există tâmpenile acestea. Şi eu pot spune că există Zâna Măseluţă sau orice altceva. Stai liniştită. Nu eşti blestemată sa mai ştiu e ce. Succes!

| Moisie a răspuns:

Da, exista, si anume exista multi prea multi prosti care se incred in sarlatanii de preoti pe care si Isus ii acuza ca sunt slugile Mamonei si nu ai lui Dumnezeu!
Sper ca tu nu vrei sa faci parte din aceste oi proaste care se incred in pastorul care le mana catre abator ca sa le mulga cat poate si apoi sa le traga pielea in batz?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Daca aceste lucruri exista, atunci exista doar in imaginatia unora. In realitate, privesc aceste lucruri ca pe incercari de a influienta mintea celor mai vulnerabili.

Cele bune!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Desigur Satan prima data te atrage, apoi te ataca. Daca esti blestemat? Din cauza pacatului lui Adam toti suntem blestemati > Daca vrei citeste in Biblie (daca o ai ), in Geneza 3:17; Deuteronomul 18:10-12; Deuteronomul 28:15-.

| Theo94 a răspuns:

Decat sa se adapteze noilor descoperiri si a dovezilor, unii dintre noi raman captivi in moduri de gandire mostenite de la stramosii nostri primitivi. Credintele irationale, de la horoscop la clarviziuni spiritiste, au radacini in stravechiul obicei prin care se asociaza spirit si intentie elementelor naturale precum apa, Soarele, piatra sau marea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aha.ti se ia par, si e pus in buzunarul unui decedat si se spune cam ase; cum nu sa intoarse mortude la groapa.asa sa nu se intoarca respectivul, respectiva, de catre mine.conosc un singur caz,facut din curiozitate. poate e coincidenta, dar persoana in cauza a ramas singura, fara familie, fara sot, fara copchii.nu recomand asemenea practici, nici sa banuiesti pe cineva anume poate pe nedrept.roaga-te pentru iertarea aceluia si pentru anularea efectelor gandurilor rele. Dumnezeu nu tine cont de prostiile oamenilor.

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu. Nu exista blesteme.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Nu există blesteme/farmece, ci oameni destul de naivi încât le dau crezare şi UNEORI le transformă în realitate. Însă n-are legătură cu farmecul/blestemul, ci cu modul în care trăieşti şi te desfăşori cu ideea asta. De exemplu, dacă o persoană care tu o consideri o autoritate în domeniu, îţi spune astăzi vei avea o zi superbă, vezi găsi multe mtoive de a zâmbi, o să fi supusă şi la o încercare dar ai să o treci cu bine şi n-are să te afecteze, ai să vezi că "exact aşa se va întâmpla", la fel şi în cazul unui blestem. Depinde cât de mult laşi ca autoritatea respectivă să-ţi influenţeze felul în care viaţa ta se desfăşoară. Dacă le consideri pe toate baliverne, cu adevărat baliverne fără urmă de îndoială, niciun "blestem" nu te poate atinge.

| RaduMD a răspuns:

Cum adica "ti-a deschis"? Adica ti-a ghicit? In acest caz, schimba de urgenta preotul. Este omul dracului, face vrajitorie cu Sfanta Scriptura. Nu ar fi rau sa-l informezi pe episcop asupra acestui lucru. Ai grija sa te semnezi si sa dai coordonatele, episcopii nu iau in considerare anonimele.

| Marian001 a răspuns (pentru RaduMD):

Cred ca se refera la deschiderea pravilei

| angus35 a răspuns:

Exista blesteme dar nu si in cazul in care l-ai prezentat tu.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Cei care fac acest lucru nu au meritat niciodata misiunea de preot.

| ionutalex13 a răspuns:

Salut.sunt Ionut si pot sa ti spun ca exista asa ceva.si eu am avut probleme dar nu blestem.am fost la o doamna si am scapat. daca vrei pot sa ti dau adresa si numarul doamnei.trimite mi mesaj daca vrei sa te ajut

| ionutalex13 a răspuns:

Se pot face multe cum ar fi cu ata de la mort cineva iti poate lega cununiile se poate trimite argintul viu cineva te poate face sa te indragostesti de el te poate desparti de sot sau invers se pun picatturi de sange menstrual in bautura si lista poate continua.sunt multi oameni care din invidie sau mai stiu eu ce fac mult rau.totul este real.trebuie sa credem chiar daca suna aiurea

| cornelmarius a răspuns:

Mortul fiind el! Nu te lua dupa asemenea oameni hoti de dragul de a scoate bani de pe urma ta sau a altora! Sunt atata preot hoti care fac asa ceva se numeste vrajitorie nu scrie nicaieri asa ceva in biblie ci sunt inventiile lor ca sa scoata si ei un ban de pe urma naivilor! Care este diferenta intre ei si o vrajitoare? Niciuna! http://www.youtube.com/watch?v=3yWJoiiA9h8