| Jardelin a întrebat:

Care este parerea dumneavoastra despre lepadarea de sine? Ce intelegeti mai exact prin lepadarea de sine?

(NSAF)

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eul nostru trebuie sa moara.El este cel mai mare dusman al nostru. Nu mai trebuie sa facem ceea ce dorim noi ci ceea ce vrea Dumnezeu. Nu mai zici ''eu vreau '',''mie imi place'', ci oare ce ar vrea Domnul Isus sa fac in aceasta situatie? Avem pe Domnul Isus exemplul de comportament cand a spus:''Vin sa fac voia Ta, Dumnezeule!''

,,Am fost rastignit impreuna cu Hristos si traiesc,dar nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine!,,

| shadovv a răspuns:

Te lepezi de sine ca sa castigi sinele.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Sa te lasi de ceea ce ai fost.Adica de rele.Nu in sensul sa nu mai traiesti tu, ci sa te lasi de cele rele.Sa nu mai faci rau.

| 4b a răspuns:

E nevoie de schimbare Jar, schimbare in bine...

| imale a răspuns:

Renunti la tine ..in sensul de a nu face raul pe care toti vor sa il faca, sa nu mai mergi pe principiile tale rele, mai simplu de atat, faci ce zice Hristos!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sa lasi trecutul in urma sa devii un om bun fara sa mai pui persoana ta pe primul loc si sa fii pentru toti o pilda de asa da, sa-i urmezi lui Hristos neconditionat caci zice :< Luati jugul Meu ca este usor >.

| Jardelin explică:

Parintele Teofil Paraian explica in citeva cuvinte simple asa: sa nu mai faci voia ta, ci voia Domnului!

Adica sa nu mai faci ce doresti tu, ce ai vrea tu, ci sa faci ce doreste Domnul Hristos!

| Zenit313 a răspuns:

" Ai promis că te vei lăsa de băutură şi vei deveni un alt om!
- Aşa am şi făcut. Numai că şi omului aceluia îi place să bea."

Si eu mam lepadat de sine, am devenit alt om, dar din pacate, acel om are aceleasi "vicii".

| LegionarulRoman a răspuns:

Sa te lepezi de orice orgoliu, de ura, invidie etc.

| 3xfemeie a răspuns:

Parintele Arsenie Boca vorbeste foarte frumos despre lepadarea de sine.

| Jardelin explică (pentru 3xfemeie):

Multumesc de informatie. Si vecina de la 2 vorbeste frumos despre lepadarea de sine!

Te rog, da-ne un citat sa vedem si noi concret ce spune Parintele Arsenie Boca, cel mai mare sfint roman al sec. XX, despre lepadarea de sine. Nu ca nu am putea sa cautam si noi prin carti sau pe net, dar e mai frumos cind vii si cu cite un citat.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Jardelin):

Fiara din tine te face sa fii ironic. Fiara din mine ma provoaca sa te trimit la vecina de la 2 sa-ti dea citate. Morala: nici eu, nici tu nu ne-am lepadat de sine.

| Jardelin explică (pentru 3xfemeie):

O, Doamne! Daca ai sti cit sint de blind si de gentil in realitate! Dar, recunosc ca in scris musc uneori.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Jardelin):

Nu exista asa ceva. In realitate iti controlezi reactiile. Aici dai frau liber fiarei. Daca tot vorbeam despre lepadarea de sine, mai intai trebuie sa-ti cunosti "eul" si apoi sa te eliberezi. Ascunzandu-te in spatele unui comportament decent, in realitate nu faci decat sa tii " fiara " adormita.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Jardelin):

Arsenie Boca e un sfant mare(desi necanonizat de catre eretici nostri), dar nu cred ca cel mai mare al sec 20.

| ghandi2013 a răspuns:

Distrugerea egoului sau simbolic uciderea balaurului cu 7 capete.
Este foarte dificil dar nu imposibil.
Acum fiecare religie ne invata in felul ei cum se poate realiza acest lucru, doar rezultatele conteaza.

| MUHYUL a răspuns:

Eu inteleg a te darui cu totul lui Iisus Hristos si ati taia voia ta proprie in toate lucrurile. Oascultare neintrerupta, o smerenie.