| Raniia a întrebat:

Care este partea din tine care merita adevarata atentie in viata?
De ce?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Mai important ca orice pe lume este sa te concentrezi asupra frumusetii sufletului el este vesnic, de aceea trebuie sa avem frumusetea interioara, un caracter frumos si placut.

| Raniia explică (pentru EmaS):

Da Ema draga mea, trupul e supus legilor degradarii, dar sufletul este vesnic. Oricine Il are pe Hristos in inima poate avea cea mai aleasa si cea mai nedegradanta frumusete.

| EmaS a răspuns (pentru Raniia):

Ea este vesnica, nepieritoare.

32 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Corpul merita atentia

| Raniia explică (pentru nesuferit):

Si ce i-ar folosi unui om sa castige toata lumea daca si-ar pierde sufletul?

| nesuferit a răspuns (pentru Raniia):

Nu exista suflet

| Raniia explică (pentru nesuferit):

Omul este o fiinta formata din trei parti:omul cu totul din afara(partea care se vede sau trupul), a doua parte-omul din afara, sufletul, si a treia parte -spiritul(sau duhul numit si omul launtric)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

"Omul este o fiinta formata din trei parti"... dovedeste.

| nesuferit a răspuns (pentru Raniia):

Nu ma intereseaza din ce crezi tu ca e format omu. pentru ca nu ai cum sa dovedesti asta decat cu citate din asa zisele carti scrise de barbos

| Raniia explică (pentru anonim_4396):

Asa cum mana unui chirurg trebuie sa ''sparga acel invelis al trupului pentru a ajunge la o inima de carne,la fel si Mana Marelui Chirurg lucreaza pentru a ajungr la inima noastra spirituala,la spirit. Dumnezeu trebuie sa treaca de cochilia omului(trupul fizic) si a sufletului.
Sufletul este format din intelectul,sentimentele si vointa noastra, care nu trebuie anihilate, ci trebuie sa fie supuse Duhului.Cea mai adanca parte launtrica a noastra, duhul nostru, poarta Duhul lui Dumnezeu.

| Raniia explică (pentru nesuferit):

Nu te intereseaza ce cred eu, dar tu ai suflet, sentimente?

| nesuferit a răspuns (pentru Raniia):

Sufletu e o metafora pentru sentimente, dar hai sa o lasam balta

| Raniia explică (pentru nesuferit):

Cu ochii sufletului iti vezi minunata faptura.O lasam in noapte buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raniia):

Ce parte din "DOVEDESTE" nu ai inteles?

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-te batut... Dovezile vor fi povesti de adormit copiii, la fel ca biblia. Eventual si o lozinca spusa acolo, ca bonus!

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Trunchi, cap si membre. big grin

| mimiwewem a răspuns:

Păi. Corpul.
Că altfel nu aș fi atrăgătoare.
Deși frumusețea e trecătoare.aș alege mai bine creierul.

| RAY a răspuns:

Mintea,corpul

| dracu14 a răspuns:

Mintea dar nici corpul nu e de neglijat

| BlackSulphur a răspuns:

33,3% corp, 66, 6% Minte+Spirit... 0, 1% Nicotina.

| Mikhtarian a răspuns:

Sufletul,caci el se duce mai departe,nu corpul.
Incearca sa ierti,sa iubesti,si sa crezi in Iisus,tot ce-a facut el, te-a indemnat la o viata mai buna, la dragoste, nu ca Mohamed, sa-i omori pe cei care nu cred in el.

| tlaura a răspuns:

Buna intrebare thinking

| Earthroot a răspuns:

De ce ai pus intrebarea la religie? Creaza usor impresia ca vrei un raspuns pe robot, sau ai gresit categoria?

| Raniia explică (pentru Earthroot):

Nu am gresit categoria, pentru ca este vorba despre ce ne preocupa mai mult la noi, frumusetea sufletului sau frumusetea trupului.

| RAY a răspuns (pentru Raniia):

Da metaforic este important sa fim buni dar nu sa asteptam ceva pentru asta divin sau material

| Raniia explică (pentru RAY):

Nu metaforic, ci real tu trebuie sa-ti descoperi comoara ascunsa, neexplorata din interiorul fiintei.

| Earthroot a răspuns (pentru Raniia):

Religia e o disciplina, credinta un sentiment, spiritualitatea este caracter specific fiintei umane.
Ai auzit expresiabig grinont be nice, Be Kind!?
Religia are legatura cu spiritualitatea noastra doar daca te referi la un fals sentiment.

| Earthroot a răspuns (pentru Earthroot):

Saracu emoticon, nimeni nu-l chemase dar el tot ne vrea...
D o n t be nice be k i n d!

| Raniia explică (pentru Earthroot):

Dar nu pot sa stiu cum arata omul meu din launtru, ce trebuie sa aranjez, sa spal, sa infrumusetez la el, daca nu ma uit in oglinda lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Raniia):

Demonstreza ca exista sufletul si mai vb

| Earthroot a răspuns (pentru Raniia):

Intrebarea asta e bazata pe imaginatie bogata transpusa in realitate.Sens perfect...

| Melymonade a răspuns:

Corpul?

| xFire8789 a răspuns:

Viata.
Traieste Intens si Corpul merita atentia
Da metaforic este important sa fim buni dar nu sa asteptam ceva pentru asta divin sau material