| RAY a întrebat:

Care este scopul unui crestin in viata? Ca tot citesc ca cica ateii nu au nici un scop in viata

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Sa-l slujeasca pe Yahweh, ca na n-are omul alt ceva mai bun de facut cu viata lui.

Răspuns utilizator avertizat
19 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Sal ray. Est de vreo zece anisori pe aici si tot nu ai aflat?

| RAY explică (pentru costis):

Pe naiba de 10 ani sunt aici, da scopul este slujirea lui iahve

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Adevarul e ca toti crestinii traiesc pentru a primi viata vesnica in care cred si la care spera. Inauntrul lor pe majoritatea ii doare in cot de Dumnezeu sau de altceva.

| AC4S4 a răspuns:

Scopul vieţii fiecărui om este mântuirea.

Răspuns utilizator avertizat
| DarkAndDreary a răspuns (pentru AC4S4):

De ce ai vrea așa ceva?

Răspuns utilizator avertizat
| LOVW a răspuns:

Scopul creștinului este de a-L urma pe Isus Hristos!

| RAY explică (pentru LOVW):

Deci acest creator a creat creatia ca sa il slujeasca, cam imatur

| LOVW a răspuns (pentru RAY):

În primul rând nu cred că este corect să-L judecăm pe Creator, Isus Hristos care este Domnul, nu a venit ca să I Se slujească, ci să slujească. Noi, ca creație vorbesc, am fost creați cu o iubire neimaginabilă, și când Hristos a murit pentru păcatele noastre, ceea ce n-am meritat a fost iubiți nespus de mult. Când vezi toate acestea profund, nu ai cum să nu spui că vrei să-L slujești Lui. În plus, Dumnezeu nu are nevoie de slăvirile sau slujirea noastre ca să fie mai mult sfânt iar dacă nu Îi slujim este mai puțin sfânt. În cartea prorocului Isaia Dumnezeu vorbeşte astfel despre scopul creării oamenilor. Textul este adresat nemijlocit poporului Israel dar acest adevăr se aplică tuturor oamenilor de toate naţiunile, şi anume:
… pe toţi cei care poartă Numele Meu şi pe care i-am făcut spre slava Mea, pe care i-am întorcmit şi i-am alcătuit. (Isaia 43:7)

Cuvântul tradus în acest text cu "slavă" este ebraicul "kabor" care mai înseamnă abundenţă, onoare, glorie. Pentru aceasta ne-a creat Dumnezeu, ca să-i aducem onoare şi glorie din abundenţă, reflectând caracterul Lui frumos.
Ce scop ai tu în viaţă? Pentru ce îţi trăieşti viaţa? După ce alergi? Nu poţi avea împlinire în viaţă până nu vei reveni să trăieşti potrivit scopului pentru care ai fost creat. Dumnezeu să te ajute la aceasta.

| RAY explică (pentru LOVW):

Eu nu am trait in vremea aia nu a murit pentru mine

| doctorandus a răspuns (pentru LOVW):

Biblia nu spune nicaieri care e scopul vietii. Ce folos are Dumnezeu ca oamenii traiesc in paradis? Nu spune asa ceva. Biblia/Biserica se refera la daca ai voie sa divortezi, nu la scopul vietii. Catehismele nu merg mai departe de "sa-i slujeasca lui Dumnezeu si sa-l adore". La ce-i serveste asta? Catehismele nu ofera niciun raspuns.

| LOVW a răspuns (pentru RAY):

El a murit nu doar pentru un grup de oamenii, ci pentru întreaga omenire, căci Isus a murit pentru toți păcătoșii, și fiecare este un păcătos 23 Căci toţi au păcătuit şi sunt lipsiţi de slava lui Dumnezeu.
24 Şi sunt socotiţi neprihăniţi, fără plată, prin* harul Său, prin** răscumpărarea care este în Hristos Isus.
25 Pe El, Dumnezeu L-a rânduit mai dinainte să fie, prin credinţa în sângele Lui, o jertfă de ispăşire, ca să-Şi arate neprihănirea Lui, căci† trecuse cu vederea păcatele dinainte, în vremea îndelungii răbdări a lui Dumnezeu,
26 pentru ca, în vremea de acum, să-Şi arate neprihănirea Lui în aşa fel încât să fie neprihănit, şi totuşi să socotească neprihănit pe cel ce crede în Isus.

| RAY explică (pentru LOVW):

Tu nu intelegi ca eu nu traiam atunci

Răspuns utilizator avertizat