| KhludCiprian a întrebat:

Care poate sa scrie o marturie de ce e crestin sau de ce e felul X de crestin!?

Istoria cea mai interesanta primeste funda!

NB. Atentie, povestea trebuie sa fie personala, nu sa imi descrieti o poveste dintr-o carte sau anecdote.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e o fata de pe site foarte calumea. Ea zice ca e crestina deoarece a avut anumite experiente, adica putea sa si moara dar a supravietuit. Eu nu ma consider crestin, dar am spus despre aceasta fata, pentru ca nu stiu daca va raspunde dar e super! Experientele de viata le poti considera neintamplatoare in unele cazuri si devii recunoscator. Pe site alte cazuri de experiente nu cred ca vei gasi foarte repede. Acum de ce e crestina? Nu e crestina care adopta o anumita ramura, e mai independenta fata de dogme, singurul ghid al ei fiind Biblia. De ce il considera ghid? Pentru ca asta simte sufletelul ei.

| bleakk a răspuns (pentru anonim_4396):

Horrore,tu chiar daca zici si pretinzi cu tarie ca nu esti crestin, ai mintea imbimbata si aglomerata cu principii/doctrine crestine, iar tu zici "nu, nu, eu nu sunt crestin".

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Eu nu am spus ce cred eu, ci o amica. Eu nu sunt crestin. Dar omu' probabil ramanea fara raspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Atept sa imi dai exemple de acele doctrine.

| KhludCiprian explică (pentru bleakk):

@FullofBean: sunt sigur ca nu e crestin. Am avut o discutie exact legat de asta.

Dar indiferent daca el are sau nu o pozitie crestina, ca ateu ti-o zic: trebuie sa ii vezi argumentele. Sunt crestini ce o dau in bara, sunt atei ce o dau in bara. Sunt crestini de exemplu ce afirma ca Isus a existat istoric (adica absolut toti), pe cand sunt atei ce zic ca Isus n-a existat. Personal cred ca ateii ce neaga istoricitatea lui Isus o dau in bara.

Chiar daca as gresi sau as avea dreptate, ar arata ca cel putin exista una din grupele de atei ce o dau in bara.

Vreau sa fac aceasta corectie ca in multe cazuri chiar daca noi consideram (si poate chiar avem dreptate) intr-o tema (ca Dumnezeu n-ar exista), nu inseamna ca avem prin extensie dreptate la toate celelalte lucruri.

| bleakk a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat doctrine, dar cred(?) ca si pe alea le ai intiparite.Esti o combinatie de deist/panteist care ilogic atribuie acelei zeitati (in care crede) denumirea de Dumnezeu (denumire folosita de crestini).

| bleakk a răspuns (pentru KhludCiprian):

Uite un ateu, dintre multi atei de pe aici, flexibil in gandire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Aplic ce denumire vreau. In primul rand aceea nu este o denumire, este un titlu. Denumirea din crestinism este Yahwe sau Iehova sunt mai multe ramuri, si denumirile diferentiaza unpic. Dumnezeu este folosit si de unii teisti si panteisti, acum fiecare numeste cum vrea divinitatea. Dumnezeu nu este un nume. Puteam sa ii spun si Demiurg da eu asta am ales. Sunt liber cugetator. Adica am propriile convingeri. Sunt o combinatie de mai multe lucruri, dar eu aleg ceea ce cred. Nu aleg sa cred lucruri demonstrate ca fiind false ca sa nu intelegi gresit ce am spus. Sunt lucruri pe care nu avem de unde sa le stim dar cunoasterea mea luciferica la asta ma indeamna.

15 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Am raspuns si eu aici: http://www.tpu.ro/......l-cu-cele/

| KhludCiprian explică (pentru anonimg):

Imi pare rau ca ai raspuns atat de tarziu!

Cand o sa "prind", o sa incerc sa iti pun o funda daca vei raspunde la o viitoare intrebare ce am sa o pun.

| anonimg a răspuns (pentru KhludCiprian):

In nici un caz sa nu faci asta! Eu nu scriu pentru funda; aceasta nu imi foloseste la nimic. Si chiar ma bucur ca am raspuns tarziu.

| Alcyon a răspuns:

Daca te-apuci sa analizezi lucrurile, la un moment dat te pierzi printre tot felul de curente de gandire care te trag in toate partile, si descoperi ca n-ai cum sa ajungi la adevarul absolut. Deocamdata trebuie sa facem ceva cu ceea ce avem. Eu una tin la traditie. Daca m-as fi nascut in alta tara, as fi gandit la fel. As fi tinut la traditiile tarii respective.

| KhludCiprian explică (pentru Alcyon):

Traditia dacilor era ca sinuciderea era modul de a ajunge (mai repede) in paradis. Nu stiu daca tu te tii de traditie!

Mai mult, nu cumva tii traditia ca bolile vin de la Dumnezeu si nu iei pastile de oamenii de stiinta ce zic ca este o cauza foarte naturala si masurabila.

In fapt, chiar Isus s-a luptat impotriva traditiei, iar daca tu crezi ca e justificata pozitia lui I(i)sus si sa zicem (ca nu-l inteleg pe el) ca el ar fi tinut traditia lui, inseamna ca tu ca si "crestin ce tine traditia" ar trebui sa incurajezi traditiile evreiesti!

Cand mergi la sinagoga?

| Ben00 a răspuns:

Foarte interesante povesti de crestini de 13 ani... daca esti interesat, de ce nu cauti in Vietile Sfintilor sau in Proloage?

| KhludCiprian explică (pentru Ben00):

Pentru ca intrebarea era de experiente personale...

Pai toata tara e crestina, nu? Asa a zis-o patriarhul in trecut... si o zic politicienii in prezent.

Deci ar trebui sa iasa unii la inaintare sa arate un model crestin cat sa convinga si pe altii ca ei au ales bine. Nu ti se pare?

| Ioanantonia a răspuns:

Sunt crestina pentru ca.atunci cand am fost pierdut. Dumnzeu m-a ajutat.si am vazut ca El mi-a intins mana.si i-am multumit, apoi am continuat sa ma rog si sa ii multumesc, si am vazut ca El e inca cu mine...nu m-a parasit m-a ajutat mult in viata....chiar si dupa o perioada cand am intors fata de la El.