| SaveTheNature a întrebat:

Care sunt explicatiile miracolelor ce nu au fi putut fi dovedite stiintific?(deci lasand la oparte falsurile dovedite)
-Icoanele care plang si statuile care plang.
-oameni care se vindeca desi doctorii nu le mai dau sanse de vindecare.
-Binecunoscutul miracol de la Fatima!(unde 3 copii au fost martori)
-miracolul de la Medjigorje?
O simpla intrebare(deci fara jigniri va rog)

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Toate lucrurile sunt cu putinta celui ce crede.Credinta intrece orice pricepere, ratiune omeneasca. Dumnezeu este un Dumnezeu maret, plin de slava si putere.El a creat toate lucrurile si in El stau in fiinta.El poata sa spuna o vorba si vei fi vindecat.El este un Dumnezeu al minunilor.

| MMihai a răspuns:

Ți-ai schimbat poza!

Icoanele care plang si statuile care plang.==escrocherii

Binecunoscutul miracol de la Fatima!(unde 3 copii au fost martori)==minciuni.
Nu a fost nici un miracol o fetiță mai mare a învățat 2 copii mai mici să mintă cea ce voia ea!
miracolul de la Medjigorje?==îmi este lene să citesc la ora asta, prostii despre escrocheria respectivă.

-oameni care se vindeca desi doctorii nu le mai dau sanse de vindecare.
Astea sunt lucruri reale și pot fi date explicații logice, ( care nu au nici o treabă cu vreo religie a minciunii adică în particular cu creștinismul, care nu este singura religie mincinoasă, că sunt multe religii mincinoase.).

Asta are legătură cu caracterul divinic al oamenilor,( negat de religia creștină.)

O religie „ adevărată ", trebuie să înceapă cu afirmația:
fiecare om este un foarte micuț / un epsilon Dumnezeu.

| ramona30 a răspuns:

Referitor la asta, la o statistica facuta printre medici, doua treimi din medici au intalnit cel putin un caz de vindecare miraculoasa in viata.
Au existat din aproape toate domeniile, sunt oameni care s-au vindecat inexplicabil de aproape orice...si nu ma refer doar la boli mortale. In fine. Ideea este alta, pentru aceste evenimente aparent inexplicabile nu sunt decat doua posibile explicatii:
- problema a fost diagnosticata incorect sau a fost investigata insuficient sau a fost subestimata capacitatea de recuperare a organismului sau a fost o greseala a medicilor.
- este o interventie divina.
Pentru varianta unu ar trebuit studiat fiecare miracol medical in parte si nu luate la gramada.
La varianta doi cu interventia divina as merge intai pe o strategie (putin incorecta) a comparatiei. As zice ca in timp ce exista cateva minuni medicale (din ce in mai putine o data cu dezvoltarea televiziunii) exista si oameni unde d-zeu a fost impotent si nu a putut interveni, vezi milioanele de copii care mor de foame in africa sau ard de vii in maternitati precum Giulesti. Sau milioane de oameni nevinovati care se imbolnavesc sau mor stupid in timp ce un naiv crede ca l-a ajutat d-zeu si a castigat la loto. Pai numai un naiv ar mai putea crede in d-zeu cand faci aceste comparatii.
Recunosteam ca aceasta comparatie este incorecta dat fiind pasajul din intrebare la care am raspuns.
Asa ca hai sa fim corecti. Deci avem oameni de toate varstele vindecati inexplicabili de aproape toate bolile. Toate categoriile de bolnavi sau suferinzii au beneficiat de miracle cu exceptia uneia: Amputatii. Oameni care nu au un picior, o mana, un antebrat, un deget, un brat. In acest domeniu nu a existat niciodata o minune, nu exista nici in prezent si, probabil, nu va exista niciodata. Minuni sunt doar acolo unde nu se vad, adica in interiorul organismului. La vedere nu. Dintr-un motiv necunoscut d-zeu nu suporta amputatii. Al dracu daca d-zeu a vrut el sa vindece vreunul. Oare de ce?

| Rapplex a răspuns:

Nu stiu daca ai auzit, dar omul are niste celule numite "placebo".Cu ajutorul lor, daca tu crezi ca tanti vrajitoarea de la colt e facatoare de minuni si ai incredere oarba ca te vindeca de cancer, chiar te vindeci, dar singur, vrajitoarea nu are niciun merit.

| Coconutz a răspuns (pentru Rapplex):

Celule placebo? Dami te rog un link unde se discuta despre aceste CELULE si daca le pot observa la microscop. De preferat pe wikipedia.
Foarte curios de aceste CELULE.

| Rapplex a răspuns (pentru Coconutz):

Http://sla.x10.mx/placebo.html Uite-te la efectul acestora.Pe baza lor se pun "minunile", dar de fapt este autovindecare;)

| Coconutz a răspuns (pentru Rapplex):

Efectul placebo nu celule placebo. Gen "nu stiu daca ai auzit".

| Rapplex a răspuns (pentru Coconutz):

Am studiat asta acum cativa ani, iar din faptul ca am studiat foarte multe de atunci, nu mai stiam sigur "efect/celula". Important e ca ti-am demonstrat cauza "minunilor", care de fapt este autovindecarewinking

| Birjaru a răspuns:

Nu exista miracole, nu exista o verificare a asa ziselor miracole ca sa vada lumea daca sunt sau nu demonstrabile stiintific, lumea crede ce vrea.

| klau95 a răspuns:

Poi imi pare rau dar oamenii mint mult in ziua de azi si nu putem sti daca e adevarat atat ati zicbig grin>