anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Cat iarta dumnezeu?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Atunci când există căință sinceră însoțită de fapte, iarta mereu.

| xerxes1 a răspuns:

Jehova a ucis instant doi fii ai lui Aaron Nadab si Abihu ca au intrat la el in cort mirosind a bautura.
Cica o flacara a tasnit dinaintea Domnului si i-a parlit.
Cred ca avea un laser mai rudimentar.

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Da dar am inteles ca in vechiul testament jertfa lui isus nu exista si oamenii trebuiau sa plateasca pentru acele pacate o consecinta, dar dumnezeu nu chinuie si nu tortureaza, el i-a ucis imediat ca o consecinta a pacatelor lor, de aceea evreii in vechiul testament taiau anumale ca o jertfa, ca un fel de prefigurare a mortii lui isus, jertfa finala, daca cei din vechime ar putea plati pacatele cu animalele jertfite, pentru ce a mai murit hristos? dar dragostea lui hristos ne cuprinde pe toti, si pe tine

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai inteles gresit.Citeste Vechiul Testament cu atentie.

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca te gandesti la cate crime si atrocitati se intampla in lume ...cred ca e foarte ingaduitor.

| xerxes1 a răspuns (pentru HazelEyes77):

Sau indiferent. inexistent, mort, disparut, iesit la pensie.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Cât să îi chinuim şi să îi ucidem Fiul, să îl batjocorim, Dumnezeu iartă atât de mult încât unii ar spune că e indiferent sau inexistent.

| Mașka98 a răspuns:

Iehova iartă „cu larghețe" (Is 55:7). Acest lucru l-a arătat și Isus în parabola despre fiul risipitor și în parabola despre regele care i-a iertat unui sclav datoria de 10 000 de talanți (60 000 000 de dinari, sau aprox. 40 000 000 de dolari), în timp ce sclavul n-a vrut să-i ierte tovarășului său de sclavie o datorie de numai o sută de dinari (aprox. 70 de dolari) (Lu 15:11-32; Mt 18:23-35). Cu toate acestea, când iartă, Iehova nu se lasă condus de sentimente. El nu lasă nepedepsite ʻfaptele rușinoaseʼ (Ps 99:8). Cei care în mod deliberat se răzvrătesc împotriva sa și a căilor sale drepte nu sunt scutiți de pedeapsă (Ex 34:6, 7). Iosua i-a avertizat pe israeliți că Iehova nu iartă apostazia (Ios 24:19, 20; compară cu Is 2:6-9).
Dumnezeu a arătat ce trebuie să facă o persoană pentru a primi iertarea sa. Ea trebuie să-și recunoască păcatul, să înțeleagă că a păcătuit împotriva lui Dumnezeu, să-și mărturisească păcatul fără să ascundă nimic, să regrete sincer răul comis și să fie hotărâtă să se întoarcă de la calea greșită (Ps 32:5; 51:4; 1Io 1:8, 9; 2Co 7:8-11). Ea trebuie să facă tot ce îi stă în putință ca să îndrepte răul sau să acopere paguba produsă (Mt 5:23, 24). Apoi trebuie să se roage lui Dumnezeu, cerându-i iertare pe baza jertfei de răscumpărare a lui Cristos.

| anonim_4396 explică (pentru Mașka98):

Eu stiu destul de multe despre dumnezeu tatal, dar despre dumnezeu fiul nu stiu mai nimic, eu il vad rece, distant, nepasator, cum este el de fapt? care sunt caracteristicile personalitatii lui?

| Mașka98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand spui Dumnezeu fiul, te referi la Isus?

| anonim_4396 explică (pentru Mașka98):

Desigur

Întrebări similare