| SuNaM a întrebat:

Câte este argumentul și motivul pentru care anumite secte interzic donarea de sânge sau de organe și anumite credințe o vad ca pe ceva nepotrivit? Cât de ipocrit sa fii sa spui ca tu vrei sa ajuți și ca îți iubești aproapele dar nu vrei sa faci aceste chrsyoi pentru care nu ca îl ajuți, îl salvezi.

22 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Biserica adventistă nu interzice donarea de sânge, ba chiar o încurajează. Numai că mie mi se face rău chiar și dacă mă duc în vizită la spital.
Cât despre donarea de organe nu știu ce să spun. Este părerea și alegerea fiecărui individ în parte, la fel ca în orice loc de pe pământ.

| DeyCj a răspuns:

Organele se pot dona dacă creierul este mort, adică corpul nu mai funcționează, da asta e ok, dar sângele nu se donează sau dă de nici un fel.El este viața omului, iar primitorul va avea probleme în viitor, asta din cauza interacțiunii cu altă aură energetica al altui om.

| SuNaM explică (pentru DeyCj):

straight face Somato-ul(trupul) nu are treaba cu psihicul(spiritul) sau sufletul. De unde ati scos-o? Donezi un lucru care tine de fizic, nu de psihic ca nu ii trimiti energie laughing

| Mircea08 a răspuns:

Nu exista om care sa nu-si iubeasca aproapele,( chiar si hotii se iubesc intre ei ), si nu exista om care sa aiba ca apropiati totii locuitorii Terei. Pentru aproapele lui, fiecare om face mai mult sau mai putin in functie de felul lui de a fi. Vrei sa spui cumva ca cei care apartin unei biserici si nu-si vand, sau nu-si dau gratis organele sau sangele sunt ipocriti? Daca ai avut nevoie de organe sau sange trebuia sa apelezi la cei pe care TU ii numesti "aproapele meu " nu pe la biserici a caror "prosti" crezi tu ca arunca cu organele pe la toti care i le cer, si eventual vrea sa faca bisnita cu ele
(Nu apartin nici unei religii )

| SuNaM explică (pentru Mircea08):

Boss, poate acel aproapele meu nu are compatibil sangele sau organele. Apelezi la cine iti poate da, nu la cine vrei tu

| Mircea08 a răspuns (pentru SuNaM):

M-a suparat faptul ca ai facut ipocriti pe cei care nu fac cum crezi tu ca e bine sa faca. Fiecare este liber sa traiasca cum vrea, si isi asuma acest lucru. Din cate stiu in afara de Martorii lui Yehova ceilalti din alte religii se comporta EXACT CA TOATA LUMEA, adica unii accepta sa dea ceva altii nu.
Eu stiu ca exista institutii care se ocupa cu treba asta, si nu vad un motiv pentru care sa se discute aici despre asa ceva, doar daca esti direct interesata

| BogdantheDreamer a răspuns:

Martorii lui Iehova au interpretat dupa bunul plac versete din Biblie, cum ar fi:

Geneza 9:4 – "Numai carnea cu sufletul ei — sângele ei — să n-o mâncaţi". Leviticul 17:10 – "Dacă vreun om din casa lui Israel sau vreun locuitor străin care locuieşte printre voi mănâncă sânge de orice fel, îmi voi întoarce negreşit faţa împotriva sufletului care mănâncă sânge şi îl voi nimici din mijlocul poporului său".
Deuteronomul 12:23 – "Totuşi, să fii ferm hotărât să nu mănânci sângele, căci sângele este sufletul; să nu mănânci sufletul împreună cu carnea".
Faptele 15:28, 29 – "Căci spiritul sfânt şi noi am considerat că este bine să nu vă adăugăm nicio altă povară, decât următoarele lucruri necesare: să vă abţineţi de la lucrurile jertfite idolilor, de la sânge, de la animale strangulate şi de la fornicaţie. Dacă vă păziţi cu grijă de aceste lucruri, vă va merge bine. Fiţi sănătoşi!".
Leviticul 17:14 – "Căci sufletul oricărei cărni este sângele său prin sufletul din el. De aceea le-am spus fiilor lui Israel: «Să nu mâncaţi sângele niciunei cărni, deoarece sufletul oricărei cărni este sângele său. Oricine îl mănâncă trebuie să fie nimicit".

| iurii75 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

" au interpretat dupa bunul plac versete din Biblie, " - chiar așa? Dacă israeliților li s-a spus să nu mănânce sînge, creștinilor li s-a dat o poruncă mai cuprinzătoare, și ai menționat-o singur - " să vă abţineţi de la lucrurile jertfite idolilor, de la sânge,". sper că nu e nevoie să explic ce înseamnă a te "abține".
Cît privește transfuziile din punct de vedere medical - sunt alternative mai eficiente și mai sigure care exclud pericolele asociate de transfuzie. Tot mai multe persoane care au cunoștințe în domeniul respectiv optează pentru terapii fără sânge.
https://www.jw.org/......-de-sange/

| Teffan a răspuns:

Martorii lui iehova au principiile astea.

Nu cunosc pasajul biblic din care își preiau învățăturile despre donarea de sânge.

Martorii, după pararea mea fac parte din cea mai periculoasa secta creștină.
Sunt niște ciudați, fără tangente cu realitatea și nu merita niciun respect.

Aștept sa vina un martor la mine cu pliante.

| iurii75 a răspuns (pentru Teffan):

"Martorii, după pararea mea fac parte din cea mai periculoasa secta creștină.
Sunt niște ciudați, fără tangente cu realitatea și nu merita niciun respect." - Desigur, ce sunt ei în comparație cu "Măriea Ta"! Și dacă suntem foarte periculoși la ce vrei să ne întâlnești?

| SuNaM explică (pentru iurii75):

Izolarea fetelor in padure la o scoala cu internat pentru indoctinare si zeciuielile nu sunt periculoase?

| Mircea08 a răspuns (pentru SuNaM):

De asa ceva nu am auzit, consider ca este cu adevarat important si te rog sa ne dai si noua amanunte

| iurii75 a răspuns (pentru SuNaM):

Și au comun martorii cu "Izolarea fetelor in padure la o scoala cu internat pentru indoctinare si zeciuielile "?
Oare de ce le place unora să se dea deștepi deși nu sunt informați deloc despre subiect?

| DeyCj a răspuns (pentru iurii75):

Nu-s mai periculoși ca doxiștii drepți.Martorii lui Iehova au denumit pe Dumnezeu în Iehova și conduita lor este cea aropiată Bibliei.
Ortos-Docmatis, sau ortodocșii sunt cea mai rudimentară formă de credință în ceva, iar majoritatea apraținătorilor acestui cult religios sunt creștini fanatici, pentru că ei cred în persoana Dumnezeu după cum au fost învățați de mici și au auzit de la alții; Lucru totalmente greșit!

| SuNaM explică (pentru iurii75):

Pentru ca școlile lor de educație religioase sunt în mijlocul pădurilor sau zonelor puțin accesibile și izolarea de societate este principalul factor... Am avut prieteni foști martori care mi au zis asa ca mai bine decât sa comentezi în necunostinta de cauza întreabă sau cauta pe net și după vorbește

| iurii75 a răspuns (pentru SuNaM):

"școlile lor de educație religioase sunt în mijlocul pădurilor sau zonelor puțin accesibile și izolarea de societate este principalul factor." - Tâmpenii spuse la beție, ca și acuzația pe care n-ai comentat-o referitor la zeciuială.
N-am nevoie să caut pe net, sunt un martor al lui Iehova și cunosc lucrurile.

| SuNaM explică (pentru iurii75):

Si eu am o iubita fosta martora cu parinti din care ta-so e din asta de merge ca tine pe la usi si ma-sa e activa in comunitate..cum facem? iubita mea daca nu fugea de acasa, era si ea trimisa la aceste scoli happy Li se spune training centers, si sunt in padure, unul din ele pe care il stiu sigur intr-o padure sau ceva langa Nurmberg..nu ma pune sa zic de zeciula anuala pe care fiecare membru intru dumnezeu trebuie sa o dea centrului de care apartine pentru a-si cumpara locul in cei 144 de mii, nu ma face sa vorbesc ca mi-e si lene sa scriu atat, si nici n-am timp,

| iurii75 a răspuns (pentru SuNaM):

" daca nu fugea de acasa, era si ea trimisa la aceste scoli happy Li se spune training centers, si sunt in padure," - interesant, îți dai seama ce tâmpenii scrii? le născocești singur sau te ajută cineva?
"nu ma pune sa zic de zeciula anuala pe care fiecare membru intru dumnezeu trebuie sa o dea centrului de care apartine pentru a-si cumpara locul in cei 144 de mii,"- spune te rog sincer, fumezi ceva? Sau poate zicând de zeciuială te referi la adventiști dar din prost... adică greșeală am vrut să zic, scrii de martori?

| SuNaM explică (pentru iurii75):

Nu crezi ca ești cam agresiv verbal pentru un martor? Ma judeci cumva? Știi tu ca fumez eu sau nu? Știi ca beau eu și rău răspunsuri? Poate îți ștergi nimele din lista celor 144000... Arăți prin argumente nu atacuri că ce zic e o prostie. Poți? Nu? Plus de altă de ce aș avea eu ceva cu martorii special ma ca s eu al dracu fără motiv (sunt ironic, precizez ca nu ma aștept sa înțelegi ironia) și nu am cu orice alta secta

| iurii75 a răspuns (pentru SuNaM):

Nu te judec, ți-am scris impresia pe care o lași când scrii aiureli fără a te obosi să te informezi.
Deja ți-am spus că martorii nu dau zeciuială, zeciuiala era la israeliți. În prezent este la adventiști, dar nu la martori. https://www.jw.org/......zeciuiala/
"iubita mea daca nu fugea de acasa, era si ea trimisa la aceste scoli happy Li se spune training centers, si sunt in padure," - la această tâmpenie nici nu știu ce argument ți-ași aduce, aiureală completă. O persoană nu poate deveni un martor al lui Iehova fără a studia Biblia, a aplica principiile ei și ași aduce viața în armonie cu normele Biblice. Și nu că contrar dorinței cuiva e impusă și trimisă pe la școli. =))
De 144000 ai auzit dar habar n-ai ce și unde. biblia arată că 144000 sunt luați la cer unde vor fi regi și preoți împreună cu Isus apocalipsa 5:10 și ai făcut din ei un regat și preoți pentru Dumnezeul nostru; și ei vor domni ca regi peste pământ".
toți ceilali vor trăi pe pămînt care va fi transformat în paradis. Normal că cu excepția celor ce-l resping pe Isus

| SuNaM explică (pentru iurii75):

Pai și voi credeți ca numărul nu e impliti și ca martorii îl împlinesc

| iurii75 a răspuns (pentru SuNaM):

Biblia spune că se împlinește la sfârșit. totuși discutam despre aiurelile pe care le-ai scris. De unde le-ai scos?