| Inferno a întrebat:

Cati adepti are Lucifer?
Cati adepti are Dumnezeu?
Cati adepti are Prostia?

Cine credeti ca este adevaratul "Dumnezeu"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a inmultit secerisul, si putini sant seceratorii.insa plata o vor primi toti infiderent in care ceas al zilei a venit la seris.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma hadesule? ce tot imi dai ma fundite? la cate greseli fac, gramaticale nici nu prea cred ca le merit.fii serios si ofera-le unor raspunsuri mai savante bre in materie de biblie, ca eu sant muritor de rand, ca sa nu spun prea; de rand.

22 răspunsuri:
| usuk a răspuns:

In ceea ce ma priveste, eu
in general insa.e evident

| milan9 a răspuns:

E necesară şi o observaţie pentru o exprimare de mai sus. Numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova" ("Iehova" fiind o variantă ciudată de pronunţie inventată arbitrar prin îmbinarea dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H) şi vocalele(!) altui nume (Adonai) - o compoziţie deci, cel puţin ciudată).

Mai este şi porunca ce ne interzice să luăm numele lui Dumnezeu în deşert. Evreii ştiau acest lucru şi se fereau să încalce porunca. Astăzi ea este călcată în picioare fără reţinere. sad

| Moisie a răspuns (pentru milan9):

Evrei nu au pronuntat nici numele de Isus pentru ca atat Iehova cat si Isus sunt denumiri in limba romana pe cand in limba ebraica aceste nume sunt folosite in original!
Daca tot ai auzit de aceasta porunca atunci de ce iei numele lui Dumnezeu in desert si te inchini unui tamplar numindu-l Dumnezeu?
Daca evreii se fereau sa incalce Legile lui Dumnezeu, atunci din ce cauza voi crestinii le incalcati si le considerati vechi si in locul lor urmati legile unui ucigas care a ucis si prigonit pe urmasii Nazariteanului?
Chiar nu va e frica ca va bate Dumnezeu?

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Orice nume dat lui Dumnezeu nu poate fi decat unul formal. Nimeni nu poate avea pretentia ca detine numele un nume special, mai ales ca tu ca evreu stii faptul ca acea pronuntie care era folosita doar de arhiereu o singura data in an, a fost pierduta definitiv.

Strămoşii tăi evrei l-au răstignit pe Fiul lui Dumnezeu Întrupat, iar acum a venit cumva rândul tău să faci asta? sad

| Moisie a răspuns (pentru milan9):

Ce e asta? Glasolalie?
Ce este aia "dat lui Dumnezeu"?
Nici nu e vorba de un nume "special" ci e vorba de numele in original, asa cum reiese din scriptura originala numita Tanach si din limba originala in care s-a scris Tanachul. Eu nu sunt evreu ci german, si daca ma refer des la iudaism o fac pentru ca iudaismul este baza din care s-a luat prin FURT intelectual, scriptura si mitologia poporului evreu.
Vrei sa spui ca stramosii TAI (adica ROMANII sub comanda lui Pilat = Pileati nobil dac ) l-au rastignit pe tamplarul Isus, si in nici un caz stramosii mei germanii. Acum a venit timpul ca si in Romania sa se intample ceea ce s-a intamplat in Germania, adica majoritatea populatiei sa constientizeze ca religia este un pericol social si o piedica in calea dezvoltarii natiei si sa urmeze un drum nou bazat pe educatie stiintifica in loc de sarlatanie religioasa!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Aici am explodat " urmati legile unui ucigas care a ucis si prigonit pe urmasii Nazariteanului?"(citat Moisie)
Poate nu ti-am inteles eu exprimarea.
Cine a ucis pe urmasii Nazarineanului?

| Moisie a răspuns (pentru robby212):

Se pare ca ai inteles-o partial pentru ca nu cunosti problema!
Legea Noua care o urmeaza crestinii nu este a lui Isus ci a falsului Apostol Pavel, cel care a prigonit pe urmasii lui Isus si l-a ucis pe Sfantul Stefam la comanda clerului evreu in complicitatea cu armata de ocupatie a Romei, adica aceia care au ordonat si executia/rastignirea lui Isus!
deci falsul apostol Pavel i-a ucis pe urmasii Nazariteanului, pina cand a realizat ca metoda criminala nu are niciun efect, si s-a hotarat sa schimbe invataturile periculoase(pentru cler si pentru romani) din interior, motiv pentru care cica "s-a convertit" desi nu era nevoie sa se converteasca ca si el ca si Isus erau de aceeasi religia!
Acum ai inteles?
Daca nu ai inteles iti pot da explicatii suplimentare!

| robby212 a răspuns (pentru Moisie):

Nu am inteles in context.Stiu ce ai incercat tu sa imi explici aici.
De data asta eu am gresit.Am actionat fara sa stau sa gandesc prea bine.
Problema o cunosteam foarte bine inca.
Succes!

| milan9 a răspuns (pentru robby212):

"Iehova in sus" şi "Iehova in jos"...
Când oare o sa înţeleagă toată lumea că nu avem dreptul să ne jucăm cu literele, cu consoanele unui cuvant ("YHWH") pentru a face permutări şi combinaţii cu vocalele altui cuvânt ("Adonai") şi asta pentru a inventa un nume arbitrar, o falsă pronunţie, o "struţo-cămilă" lingvistică, adică exact termenul neinspirat "Iehova".

Mai este şi porunca ce ne interzice să luăm numele lui Dumnezeu în deşert. Evreii ştiau acest lucru şi se fereau să încalce porunca. Astăzi ea este călcată în picioare fără reţinere. sad

Şi toate acestea pentru că adepţii unei secte preiau "învăţăturile" fără să le treacă prin filtrul gândirii PROPRII.
Rău să laşi pe altul să gândească eronat în locul tău... Părerea mea... sad

| CinevaNou a răspuns (pentru robby212):

Esti cumva musulman de ai explodat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru robby212):

Saul din Tars a facut o gramada de victime, cel mai notoriu criminal in serie religios al timpurilor sale, pe deasupra si schizofrenic (halucinatii pe care biblia le numeste viziunii), dar uite acum urmeaza partea adevarata, aceasta persoana e un caracter fictiv

| sublime89 a răspuns:

Prostia a fost tot timpul cea care a condus marea majoritate a oamenilor in intreaga noastra istorie. In prezent lucrurile stau un pic mai bine, dar tot nu suficient de bine. Poate ca in viitorul indepartat se vor indrepta lucrurile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Tiind sa cred ca indreptatarea planetei in ce priveste prostia, e un vis utopic

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Mulţi şi proşti.
Eu. dumnezEU
Pa!

| Moisie a răspuns:

Se estimeaza ca Lucifer are in jur de 2 miliarde de sustinatori majoritatea inconstienti de acest fapt.
2 Dumnezeul Yahwe are cca 15 milioane de adepti.
3 Prostia nu are adepti ci doar victime, si astia sunt in jur de 7 miliarde.
4 Adevaratul Dumnezeu este Societatea Umana!

| Moisie a răspuns:

Credeti ce vreti...e treaba voastra!
Voi sunteti cei care vor suferii consecintele faptelor si credintei voastre gresite!
Adica una care va pune in conflict cu Dumnezeu!

| Kalla a răspuns:

1.Mai multi ca cei a lui Dumnezeu.
2.Acum sunt putin.Multi falsi crestini(cu totii pacatuim).
3.Oho multi.
4. Dumnezeu.

| fllu07 a răspuns:

In privinta primei si cea de-a 2-a intrebare nu este un numar exact, oferit niciunde, dar despre aceste fiinte in Apocalipsa 12 se spune ca in cer a fost un razboi, intre Isus ingerii sai si Diavol si ingerii sai. ne putem da seama ca daca este un razboi nu se poate face cu cativa oameni (sau in cazul de fata fiinte spirituale). intrebarea 3: din nefericire prostia are adepti pe toate gardurile, peste tot unde intorci capul.
4: adevaratul Dumnezeu este Iehova, el este un dumnezeu viu si adevarat, care are un nume, si care este bun, iubitor, si se lasa cunoscut de noi, nu este un dumnezeu crud si misterios cum il prezinta 99% din religiile lumii. Iacov 4:8; Psalmul 83:18; Isaia 42:8

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ai 4 intrebari, eu ti le numerotez raspunsuri aprox. la fiecare in ordinea in care le scrii : a)foarte multi. b)Miriade _daca poti sa gandesti termenul. c) Oameni prosti nu sunt, doar slab pregatiti. d) Adevaratul Dumnezeu, Creatorul Universului este IEHOVA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. 1% din populatia Terrei
2. 30% din populatia Terrei presupun
3. Greu de spus, dar un lucru e sigur din presupusa 30% crestini pe Glob 15% ar fi adeptii ai prostiei
4. Lipsa Cunoasteri

| Dreamer12345 a răspuns:

Religion is bullshit. :*