| Octavian199 a întrebat:

Cati copii au fost omorati din cauza lui Iisus.Irod parca a dat ordin ca sa fie ucisi toti copiii nascuti, fiindca ii era teama ca cineva ii v-a lua locul, de ce nu s-a predat Iisus?

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu S-a predat din doua motive:
1. era doar un Prunc pe vremea aceea;
2. era venit cu o misiune pe pamant, si S-a predat doar atunci asa cum spune Biblia cand Ii "sosise ceasul". Pentru ca au fost mai multe tentative de a fi ucis; dar nu S-a lasat prins decat atunci cand a trebuit.
Irod este de vina pentru uciderea acelor copii. Pentru ca ii era frica ca unul din ei va fi Imparatul iudeilor si ii va lua locul la domnie. O gandire foarte proasta a lui Irod, de parca el ar fi fost nemuritor si ar fi domnit pe veci peste Israel.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Era prunc? Nu era atotstiutor de mic? 'lasa 'dracu' acei copii, sa moara pentru mine, ca doar ajung in 'cer'

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Nu a fost atotstiutor de mic. Nici macar minuni nu a facut cand a fost copil. Numai atunci cand Si-a inceput activitatea misionara: sa provaduiasca pocainta, urmand ca aceasta activitate sa culmineze la crucea de pe Golgota.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Am o intrebare. Ceilalti 2 care au fost crucificati, si-au carat crucea?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu avea nici o luna, tu erai deja erudit la acea varsta.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Nu stim nimic daca ceilalti doi rastigniti si-au carat ei crucea sau nu.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Danut tata, ai imbatranit rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Dreptul meu.

| foanac8 a răspuns:

Isus era și el copil. Misiunea lui pe pământ era ca să moara pentru tine prin răstignire ca oameni sa fie eliberați din mana lui diavolu și doar prin crucificat lui diavolu a fost biruit. Citește Ioan 3 :16