| anonim_4396 a întrebat:

Vine craciunul ce bucurie pe naiba hai sa citim biblia sa ne amintim cum irod a dat ordin ca toti noi ascuti sa fie omorati desigur acest lucru nu e pomenit in perioada asta ca dupa 33 ani isus sa spuna ca imparatia lui e sus desi copii au fost omorati degeaba asta nu vrea regat pe pamant de ce a lasat dumnezeu asa ceva? sa fie omorati toti noi nascuti cata cruzime / suferinta durerea unei mame ce isi vede fiul omorat

21 răspunsuri:
| Rapunzell a răspuns:

Dragule... Irod i-a ucis din frica si din prostie. El acum plateste pentru asta iar acei prunci sunt precum mucenicii. Esti de-a dreptul absurd. Omul este responsabi de faptele sale, nu Dumnezeu. Dumnezeu doar ne tolereaza faptele pentru care, intr-un final, toti vom da socoteala.

Iti inteleg necredinta, dar daca esti ateu si Dumnezeu tot nu exista, tu cu cine te lupti?

| anonim_4396 explică (pentru Rapunzell):

Mai draga eu nu as crea un lucru daca as sti ca acel lucru va vi distrus trebuie sa fi redus mintal sa faci asa ceva

Răspuns utilizator avertizat
| Damasc a răspuns:

Mi-ai stricat seara odata, cand ai mentionat de venirea craciunului iar apoi a 2-a oara cand ai spus sa citim biblia.Cata rautate, DOAMNE cata rautate exista.

| anonim_4396 explică (pentru Damasc):

Si eu care credeam ca stai deja la coda pentru pom

| Damasc a răspuns (pentru anonim_4396):

Te rog...ma jignesti.

Răspuns utilizator avertizat
| Dinuuu a răspuns:

Si eu sunt ateu si rad de ei cateodatar, dar vad ca deja ai devenit agasant.O gluma buna facuta de mai multe ori devine deja una proasta.

| anonim_4396 explică (pentru Dinuuu):

Asta nu e gluma sasi moara copilu de mic e suferinta / pe mine ma apuca plansul doar la gandul asta cine are un gram de umanitate in el sufera ca mine

| Dinuuu a răspuns (pentru anonim_4396):

Precum si biblia si acea intamplare nu cred ca a existat.

| anonim_4396 explică (pentru Dinuuu):

Orice om care gandeste si a citit vreodata biblia va deveni ateu

| cosminnnnn a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok,asta este parerea ta, dar sa stii ca un om cu credinta in Dumnezeu, cu toate ca se gasesc mai rar asemenea oameni, vor ramane cu aceasta constiinta.

| backback a răspuns:

Ia de exemplu "painea noastra cea de toate zilele" sunt oameni care mor de foame asta e ironie pura

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te referi la fecioara Maria cand fiul ei era pe cruce? la mamele care-si jeleau copii pe campurile de lupta pentru neamul lor? la strigatul de MAMA care a zguduit mii de esafoduri si de fronturi? sau la mamele acelo 40 000 de mucenici,pentru care arunci vina pe Dumnezeu si nu pe irod,care de frica sa nu-si piarda tronul,a abuzat de puterea lui, putere data tot de sus? spune mai ignorantule? care MAMA? ca acesta e un cuvant mare, si tu l-ai micsorat cu 40 000.sau te referi la Eva? care inseamna; mama celor vii? a tuturor care s-au nascut de la ea incoace? sau a celor ce traiesc in ascultare de Dumnezeu, si deci fii ai vietii vesnice? tu? ai o mama? sau o MAMA? raymusic? ti-am mai spus si tie si altora; cititi documentati-va ca sa putem discuta.asa nu se poate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma refer la copii aia omorati la nasterea lui isus

| cosminnnnn a răspuns:

Ceea ce spui tu, in opinia mea o chestiune de viata. Asa a fost lumea creata,cu suferintele, cu neajunsurile, cu cruzimea dar nu in cele din urma cu satisfactia.Nu Dumnezeu a lasat ceea ce spui tu, ci oamenii au facut asta cu mana lor, asta este doar o consecinta a faptelor lor.Intradevar ceea ce spui tu are si cateva unde de adevar insa suferinta este rezultatul faptelor nelegiuite.

| anonim_4396 explică (pentru cosminnnnn):

Cosmin de ce ea mai facut pe copii aia daca stia cai omoara irod? de ce e nepasator daca se crede asa iubitor copii ce vina aveau? ei nu aveau dreptul la viata?

| cosminnnnn a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite ray, asta e cursul vietii.Tocmai in asta sta credinta adevarata.Cu toate ca atat de multi copii au avut de suferit, in ciuda faptului ca nu aveau nici o vina, acel rau le-a fost facut de asemenea de catre o persoana rea.Prin asta Dumnezeu cred eu a vrut sa sublinieze rautatea si gandurile atat de intunecate ale unor persoane. Uite nu sunt eu in masura sa spun astea dar cei ce sufera in favoarea dreptatii sa stii ca vor avea de castigat iar, una dintre Fericiri suna cam asa : "Fericiti sunt cei prigoniti pentru dreptate, cã a acelora este împãrãtia cerurilor"

| anonim_4396 explică (pentru cosminnnnn):

Copii aia faceau parte din jocul lui dumnezeu ce misto ma duc sa ucid si eu toti copii ca sa arat fata adevarata a maternitatilor din Romania desigur eu nu sunt dumnezu nu pot dar el poate

| Dinuuu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa fim seriosi daca e sa judecam fiecare citat biblic la fiecare o sa gasim un amuzament, dar totusi tu vb despre ele ca cineva caruia nu ii pasa de acele vieti(care oricum nu cred ca e adevarata intamplarea).Eu ca ateu am ajuns sa pretuiesc viata mai mult ca orice pentru ca stiu ca nu vei mai avea alta.Lasai in pace daca vor sa fie inchisi la minte sa ramana asa pentru ca nici daca le zici toate argumentele posibile nu se vor schimba. Diferenta dintre noi si ei este ca ei dau argumente ceva improbabil(de ex Moise sau Hristos care nu stim exact cine au fost sau ce au facut), iar noi dam argumente lucruri concrete.

| dany5a a răspuns:

Stii ceva? Dumnezeu, atunci cand a creat omul i-a dat posibilitatea sa gandeasca si sa aleaga intre bine si rau. Irod a ales sa omoare intaii nascuti in acea vreme deoarece ii era frica sa nu ii ia cineva locul, pentru ca el era lipit de pozitia pe care o avea. Am vazut o afirmatie mai jos, cum ca orice om care gandeste, dupa ce citeste Biblia devine ateu, nu sunt de acord, deoarece un om cu judecata nu citeste Biblia Subiectiv, ci Obiectiv, cu gandul de a intelege. degeaba citesti daca tu te crezi destept si ai o parere. In lume sunt si oamenii buni si oameni rai, nu? Nimeni nu te obliga sa crezi in Dumnezeu, e alegerea ta! Dar pot sa te trag de maneca si sa te avertizez ca s-ar putea sa gresesti, citind biblia o sa iti dai seama ca Dumnezeu este un Dumnezeu al dragostei, dar omul.omul are porniri doar inspre rau!