| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Cati sfinti are crestinismul in toatal din toata istoria sa?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Crestinismul ARE un SINGUR SFANT, Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant.
In rest nimeni nu este sfant, TOTI sunt PACATOSI fiindca sunt oameni nascuti in pacat.

| hyozanryu a răspuns (pentru danut):

După Hristos Cel Atotsfânt, Carele după ce S-a întrupat şi S-a făcut om, a arătat prin viaţa Sa sfinţenia întrupată, şi noi trebuie să arătăm o viaţă sfântă: „Fiţi sfinţi pentru că Eu sunt Sfânt" (I Petru 1, 16). El are dreptul să poruncească acest lucru deoarece, după ce S-a făcut om, El Se dăruieşte pe Sine Însuşi tuturor, El, Cel Sfânt, prin dumnezeieştile energii care sunt necesare unei vieţi sfinte şi cucernice în această lume.
Mai multi decat sunt inscrisi in calendar.Doar Dumnezeu stie exact.

https://doxologia.ro/cuvant-de-folos/fiti-sfinti-pentru-ca-eu-sunt-sfant

| danut a răspuns (pentru hyozanryu):

Una e sa fi SFANT si alta e sa incerci (lupti) sa fi sfant. Domnul Hristos ne-a indicat un TEL(scop) dar noi toti suntem nascuti in pacat, deci niciunul nu suntem sfinti ci doar incercam sa fim. Vom fi sfinti NUMAI prin Domnul Hristos dar aceasta se va intampla NUMAI dupa REVENIREA Sa.
Ce spun ortodocsi nu ma intereseaza, ei incearca sa-si motiveze "sfintii" la care se inchina.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sfant poate fi doar Iahve atat restul pot fi doar bune exemple de urmat

| Celcestietot a răspuns:

Nu cred că așa ceva contează, din punctul meu de vedere. Nu trebuie să te închini la "idoli", decât lui Dumnezeu. Să nu îmi spui, că vrei ca "babele" să ști când este sărbătoarea nu știu cui și să nu bagi la spălat etc.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Eu doar am vrut sa stiu cati sunt in total pentru ca voiam sa citesc viata lor daca ma poti ajuta poti sa imi faci o lista cu numele lor si cu informatii despre viata lor.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu cred că pot face asta.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Găsești aplicație pe telefon pe Magazin Play.
Dacă nu ai posibilitatea, sigur se găsesc și pe internet.

| Holiday a răspuns:

Fara numar, fara numar...
...and still counting...

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu îți ajung sfinții din Biblie, care sunt adeveriți de Dumnezeu ca sunt sfinti, ceilalți din calendar nu se știe daca sunt mai sfinti decât Ștefan cel Mare.
Eu zic sa iei de model viață Domnului Isus si îți va fi de ajuns.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Mai mult de 1000 cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu știe.Atunci când respecți legile Domnului,faci voia Lui,ai Duhul Sfânt, te poți considera sfânt. Există oameni care se consideră sfinți, dar nu sunt, ci sunt eretici.De aceea, nu ar trebui să ne judecăm pe noi singuri, declarându-ne sfinți, numai Dumnezeu cunoaște cu adevărat inima.