| anonim_4396 a întrebat:

Ce ati face daca ati afla ca de fapt satan e dumnezeu si dumnezeu satan? Adica pe scurt rolurile din biblie sa fie inversate?

24 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Deja "am aflat" asta, este adevarul coerent al satanismului.
Asa cum "am aflat" si ca Dumnezeu nu este Satan, adevarul coerent al crestinismului.
Asa cum "am aflat" si ca nici Dumnezeu, nici Satan nu exista, adevarul coerent al ateismului.

| danay72 a răspuns:

Dar Satan, conform Bibliei este un dumnezeu, al acestui sistem. 2Corinteni4:4

| cristimihailov a răspuns:

Istoria absurdului se cheama.

Ce s-ar intampla daca tu te-ai fii nascut prea destept si noi nu te-am fii inteles?

| sublime89 a răspuns:

N-as face nimic. As continua la fel sa nu cred in niciunul.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

As aprinde un pai.

| wolder a răspuns:

Nimic.

| Miauti a răspuns:

Exista o asemenea lgenda in care rolurile erau inversate. Asta di cauza ca dumnezeuera milostiv nu a putut sau nu a vrut sa l distruga pe satan, di cauza ca satan era de fapt fiul sau Asa ca d-zeu s-a retras in abis.

Si mai exista o teorie ca d-zeu si satan sunt unul si acelasi zeu.

| Deaad a răspuns:

Atunci,satanistii ar fi la putere si crestinii cum sunt satanistii azi, adica nedreptatiti si urati de toata lumea.
Daca s-ar face inversarea, ar fi mai smecher.

| KhludCiprian a răspuns:

Stiu ca raspunsul meu suna naiv, dar Dumnezeu chiar este Satan. Satan se traduce: "cel ce se opune" si Dumnezeu se opune bunastarii, cunoasterii omului, intre multe altele. El ofera generalizat suferinta aici pe pamant pentru crime imaginare, si va oferi suferinta eterna pentru aceleasi crime imaginare!
Satan daca te uiti in Biblie face mult mai multe lucruri bune:
- le cere oamenilor sa cunoasca omenirea si sa faca un experiment. Stiinta face acelasi lucru azi si datorita ei traim in medie macar 25 de ani in plus!
- Satan dovedeste in cartea lui Iov ca: Dumnezeu nu stie toate lucrurile, cel putin mintea lui Satan si are nevoie doar de un "sfat" si acesta va tortura pe Iov si accepta ca familia lui Iov, un om neprihanit si nevinovat sa moara!
- Satan nu spune cum sa interpretezi Biblia, doar Biblia spune cum sa o interpretezi si daca este cuvantul unui dumnezeu, acest dumnezeu este incoerent (ca sa nu fiu mult mai negativ). Daca citesti ce zice Biblia despre Satan, trebuie sa admiti ca Satan este coerent cel putin, fara "toane" si Satan poate duce oameni in ratacire (nu ca Dumnezeu n-ar face-o!), dar daca cineva este dovedit ca a gresit (cum este in cazul Vitelului de Aur sau a preotilor ce se rugau sincer la Baal), el nu-si incalca propria porunca (Sa nu ucizi). Trebuie sa respecti asta!

Totusi lasand "basmologia" si ce ar fi daca am avea covoare zburatoare si intrebarea e daca ai merge la serviciu/scoala daca ai avea asa ceva in loc sa folosesti autobuzul?
Problema cea mai mare e ca de 4 secole oamenii il cauta pe Dumnezeu, si acum acest dumnezeu este pur si simplu invizibil, a "fugit" din curcubee, din aparitia speciilor, din faptul ca el trage planetele si le balanseaza, si din stratosfera, acum el se gaseste doar intr-o interpretare a Bibliei, argumente filosofice si ocazional un miracol in care cineva se vindeca de raceala dupa ce acel pacient a primit si o multime de pastile.

| NGheorghe a răspuns (pentru KhludCiprian):

"Problema cea mai mare e ca de 4 secole oamenii il cauta pe Dumnezeu" ----- Inca nu am auzit de asa ceva! au existat ceva expeditii in sensul asta? si nu a auzit nimeni de ele, cu exceptia ta?

| KhludCiprian a răspuns (pentru NGheorghe):

Multumesc ca vrei sa clarifici. Galileo a demonstrat acum sub 400 de ani printr-un experiment simplu, in fapt iti trebuie doar un binoclu ca sa il faci azi (sau un telescop) ca geocentrismul nu are sens, fiind una dintre afirmatiile crestine centrale ale crestinatatii acelui timp.

De atunci afirmatiile sustinute pentru Dumnezeu, au fost tot mai putine. Acum cei ce "dovedesc stiintific" ca Dumnezeu exista de obicei folosesc un argument de genul: Stiinta nu explica cum s-a creat universul (sau cum s-a format viata) deci Dumnezeu exista, dar nu orice dumnezeu, ci Iehova ca dumnezeu al crestinatatii.

Totusi stiinta nu a aratat ca Dumnezeu exista si cunoasterea asupra lumii a crescut imens in ultimii 150 de ani de la Darwin.
Cu acest link poti sa vezi cate pagini gasesti ce dovedesc ca Dumnezeu exista in academie, si e foarte usor sa vezi cate sunt in filosofie, si eu n-am gasit nici una in domeniul stiintific.
http://scholar.google.com/......p?/scholar

La final, daca vei spune ca experienta ta personala arata ca Dumnezeu (tau) exista, iti voi da un contra-argument simplu, exista mult mai multe poze (nu doar viziuni) a lui FSM, deci Monstrul de Spaghetti Zburator trebuie sa fie adevarat.
http://www.venganza.org/category/sightings/

Imi poti defini un dumnezeu ce crezi ca stiinta il poate demonstra intr-un fel masurabil, nu doar filosofic?

| NGheorghe a răspuns:

Acelasi lucru pe care l-ai face si tu cand ai afla ca culoarea verde tu de fapt o vezi rosie, iar pe culoarea rosie tu o vezi verde... si deocamdata nimeni nu stie si nici nu poate dovedi, nici tu. Dar daca ai afla sigur ai face ceva, problema este ca nu ai nicio sansa sa afli cum vade lumea culorile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand ar trebui sa ma intreb daca sursa este de incredere sau nu, iar daca as proceda macar ca ziaristii, as mai verific-o (informatia) din alte 2 surse independente.De abia apoi m-as gandi ce sa fac.Cunosti tu macar o surse care sa-mi spuna daca este credibila supozitia pusa de tine.Altfel,vorbim vorbe si ne storcem creerii cu sitatii infantile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista nici Dumnezeu, nici Satana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Love will save me

| Prezidentul a răspuns:

As da foc la biblie laughing

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Pur si simplu numele ar fi schimbate.E o schimbare asa majora? Mie personal nu mi-ar schimba felul de a gandi.

| DarkAndDreary a răspuns:

Nimic.

| Swan39 a răspuns:

Nimic nu aş face, nu mi-ar păsa. Tot basme ar rămâne.

| godge a răspuns:

Nimic

| marYmaraYa a răspuns:

Doar o minte bolnava poate concepe asa ceva. Dumnezeu este iubire si nu poate sa schimbe rolurile cu Satan care este ura, violenta si nedreptate.

| Paul3kileDeCurcan a răspuns:

Absolut nimic. e total irelevant. am facut ce am facut, mult succes sa ma judece.