| anonim_4396 a întrebat:

Ce bine ar fi daca in Romania ar fi instaurat un nou regim politic adică instaurat comunismul creștin.Eu as opta pentru așa ceva.Stiu că vechii comunisti erau împotriva religiei însă eu mi-aș dori un comunism altfel de tip creștin, comunism dar comunism creștin nu ateu.
Ce părere aveți?

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Foarte proasta, comunismul a eliminat libertatea persoanei si tine de esenta crestinismului respectarea libertatii de alegere.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

De fapt, nu: crestinii din Imperiul Roman au crezut in libertatea religiei cat timp au fost minoritari. Dupa ce-au ajuns religie de stat au intors foaia.

| ania a răspuns (pentru doctorandus):

Asa e si e regretabil.Mantuitorul Hristos nu a omorat pe nimeni si e extrem de regretabil ca unii din cei ce s3 declarau urmasii Lui nu au urmat exemplul Lui si la scurta vreme dupa ce biserica crestina a fost oficializata a inceput ea sa persecute pe cei ce credeau altfel.

| Mayhem666 a răspuns:

O idee foarte proasta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu exista comunism creștin. Asta ar fi o tiranie impusa, ar crea un sistem corupt si ar merge impotriva lui Dumnezeu care spune ca împărăția Lui nu e din lumea asta.

| CIaudiu a răspuns:

Minus cu minus nu fac plus martorule.

| Meme10Meme a răspuns (pentru CIaudiu):

E Avalohis

| CIaudiu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Aaa, alt dereglat.

| Meme10Meme a răspuns:

Bai, comunismul înseamnă stagnare și dictatura. Creștinismul înseamnă prostie. Eu as opta pentru un fascism moderat

| chuckmanson a răspuns:

Doua chestii proaste nu fac o chestie bună.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Comunismul crestin este un oximoron! Nu poate exista ceva atat de contradictoriu in realitate. Comunismul este prin definitie anticrestin si s-a manifestat si in realitate prin prigoanele impotriva crestinismului. Nu poti sa spui anticrestin crestin!
Citeste numai despre sfintii inchisorilor comuniste, ca sa realizezi cat de criminala si de antiumana este aceasta ideologie comunista!