| Xiaoh a întrebat:

Stiati ca Romania este stat secular? Adica neutru din punct de vedere al religiei, nedeclarandu-se stat crestin. Ce parere aveti despre asta?

17 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Vorbe goale! Dacă ar fi aşa, BOR-ul nu ar mai beneficia de nu ştiu cât la sută din impozit... să fim serioşi, ăştia ne mint în faţă!

| doctorandus a răspuns:

Da, bai, iti dai seama ca daca era stat crestin si un zlatar o viola pe sor-ta erau obligati sa se casatoreasca. Ca asa scrie la Carte, iar statul crestin nu trebuie sa faca voia oamenilor, ci voia lui Dumnezeu. Plus ca zlatarul ar fi fost obligat la plata unei pagube de 50 de shekeli (aproape 45 RON la cursul de azi).

| Duucu a răspuns:

Unde scrie asta, atot maretia ta,"ateul convins"?

| RAY a răspuns:

Ca e minciuna, e un stat religios

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa vor: U.E., F.M.I, N.A.T.O. si alte organizatii prescurtate.

| mentholinks a răspuns:

Foarte buna.

| HueyFreeman a răspuns:

Ne scuipa in fata. Crezi ca daca era Romanica noastra stat laic (termenul corect) mai umbla nenea Daniel cu crucea de h'aur la gat cu BMW-u? Nu-i popa fara vila.

| Duucu a răspuns (pentru HueyFreeman):

Sau fara jacuzzi laughing

| AlexeHellsing a răspuns:

Ho Ho Ho, Nu e cine știe ce, poți fi creștin cu numele și să nu urmezi legile canonice, la fel și viceversa. Acest lucru se datorează probabil influenței Uniunii Europene, căci înainte România se declara stat creștin. Crăciun Fericit!

| Maomau a răspuns:

Am parerea ca ai vrut sa zici un stat Laic!

| catalynx a răspuns:

Zau? unde scrie asta?

| Thunderstruck a răspuns (pentru catalynx):

Cumva in Constitutia Romaniei?

| catalynx a răspuns (pentru Thunderstruck):

Mai exact unde in constitutia Romaniei? in ce articol ai vazut tu asta?

| Hope77 a răspuns:

Si totusi peste 95% din populatia tarii se declara crestina. nu este rolul statului sa se pronunte in dreptul crezului religios al indivizilor. rolul sau este cel de a veghea ca oamenii sa traiasca in armonie si respect reciproc, pentru binele comun al intregii tari.

| Arikumo a răspuns:

Neutralitatea religioasa e foarte buna dupa parerea mea.
Fiecare cu convingerile lui, fara indoctrinare.

| crissagb a răspuns:

Ne furam singuri caciula.Nici la teorie nu stam bine avand legi interpretabile, de practica ce sa mai zic.