| AvalohAlyn a întrebat:

Ce credeti despre Apocalipsa lui Ioan din Noul Testament? Credeti dupa parerea voastra ca ea se apropie si suntem foarte aproape de momentul acela sau mai dureaza pana va avea loc?
Ce semne s-au implinit deja?
Si care e semnul cel mai important ce trebuie sa se implineasca? Aparitia Antihristului nu?
Credeti ca cel mai probabil chiar o sa aiba loc aceasta Apocalipsa prezentata in Biblie cum ca pamantul si lumea cum o stim noi acum se va sfarsi?

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai trebuie sa treaca 36 de ani ca sa vina apocalipsa, pana atunci nu are voie pentru ca asa zic eu. Daca vrea sa vina mai repede o calc cu tiru rolling on the floor

| AvalohAlyn explică (pentru mgtow):

Tirul tau e neinsemnat in fata ApocalipseilaughingUn purice.

| mgtow a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Chem colegii si vom fi un monstru impotriva sfarsitului lumii uniunea face puterea mai mare

| Anonimgirltpu a răspuns:

Eu una nu cred intr-o apocalipsa descrisa undeva. Daca omul va stii cum sa conserve natura (resursele naturale mai bine zis), nu va fi nicio apocalipsa. Poate doar atunci cand Soarele va dispare. Omul incepe sa constientizeze ca resursele lui sunt limitate. De exemplu Romania are o multime de campuri de unde avem biodiesel, avem campuri fotovoltaice, etc. Cea care polueaza cel mai mult in Europa este Germania. Deci daca nu vom fi ca Germania nu va fi nicio apocalipsa.

| minrest a răspuns:

Dar unde ai vazut tu scris ca ca in Apocalipsa sunt relatate lucruri care se vor intampla? Apostolul Ioan, fiind exilat pe o insula pustie, Patmos, a avut niste viziuni (traducerea cuvantului,, apocalipsa,, este,, revelatie,,) in care i s-a aratat fata ascunsa a lucrurilor. Ca ar fi o descriere a sfarsitului lumii asa cum o cunoastem este doar o speculatie.

| cristimihailov a răspuns:

Prietene... poti sa traiesti pe ideea de "Apocalypse now", ca se intampla acum sau maine, sa stai cu frica si sa incepi sa iti faci scenarii uitandu-te la stiri...

Sau...

Pur si simplu te hotarasti sa iti traiesti viata si sa nu regreti mai apoi timpul pierdut.

Apocalipsa aia tot vine de 1000 de ani si este foarte posibil sa nu o prinzi in viata asta. Incepand din anul 1000 au fost diverse teorii cum ca vine sfarsitul. N-a fost sa fie.

Intre 1800 si 1900, numai martorii lui iehova au sunat alarma ca apocalipsa vine in cateva zile.

S-a asteptat apocalipsa si prin anii 2000 cu celebra problema a anului pe 2 digiti (cum se stocau pe vreumuri datele in calculator)... ca o sa fie prapad. Ca o sa zboare rachete nucleare zapacite de data...

Nici asta nu s-a intamplat.

Poate singura ta optiune este sa iti traiesti viata si lasa -i pe altii sa se confrunte cu asemenea chestii. Oricum esti prea neimportant acum pentru apocalipsa. Nici nu vei fi bagat in seama.

Cand Isus apare a doua oara?
Conteaza? A fost odata, a venit cu mesajul. Vrei ca Isus sa se repete?

| drutzix a răspuns:

Apocalipsa, pentru oricine are inteligenta sa vada asta, este un tratat politic impotriva Romei scris in limbaj codat pe care doar evreii si crestinii l-ar fi inteles (are sens, daca scrii impotriva celei mai mari puteri a lumii trebuie sa scrii codat sau scrierea ta nu o sa dureze mult).
Fiara este Roma, antihristul este Nero iar calaretii apocalipsei sunt barbarii care atacau granitele imperiului.
In ebraica literele au numere (la fel ca numerele romane V=5 etc.) iar daca traduci Nero Caesar in ebraica si aduni numerele rezultatul va fi 666. "Cine are minte sa calculeze numarul fiarei caci este un numar de om. Numarul ei este 666"
Petru si Paul au fost ucisi la Roma sub conducerea lui Nero din aceasta cauza in revelatie spune ca Roma (curva) este beata cu sangele sfintilor.

| AvalohAlyn explică (pentru drutzix):

Nu auzisem variant asta.
Si cu venirea lui Iisus cum ramane?laughing

| drutzix a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Pai crestinii cred ca Isus va reveni de la inceputul religiei. Chiar el a zis ca multi dintre oamenii care credeau in el nu vor muri niciodata (stim amandoi cat de bine a functionat planul asta)

| Stavi_Alex_1987 a răspuns (pentru drutzix):

Nu vor muri in duh. Asa fac sectantii, se lauda ca citesc biblia de nu stiu cate ori si o inteleg cum vor ei. Si mai vin si la tine sa iti "dezvaluie" ce au inteles ei.

| drutzix a răspuns (pentru Stavi_Alex_1987):

Asa fac crestinii citesc biblia pe sarite si baga cuvinte in plus. Daca dorea sa spuna Nu vor muri in duh cred ca putea spune ca nu vor muri in duh.
Matei 24:34 "Adevărat vă spun că nu va trece neamul acesta până se vor întâmpla toate aceste lucruri."
Daca nu iti convine cearta-te cu Isus ca el a zis asta.
Ps: Nu sunt sectant fanaticule sunt ateu, nu cred ca exista neo-protestant (asta e termenul corect ca secta e si ortodoxia) care sa spuna ca apocalipsa e falsa pentru ca intreaga lor credinta se bazeaza pe asta.

| AvalohAlyn explică (pentru drutzix):

Ortodoxia face parte din Biserica Crestina Universala dar care s-a destramat si s-a impartit in Biserica Catolica si Biserica Ortodoxa.Ambele sunt de 2000 de ani.Cum poti sa zici ca ortodoxia e o secta? Mai informeaza-te.

| drutzix a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Stii macar ce e o secta?
Crestinismul e religia. Ortodoxia, Catolicismul si celelalte sunt secte pentru ca isi practica doctrinele proprii.

| AvalohAlyn explică (pentru drutzix):

Cred ca tu nu stii ce e aia secta...dar ma rog...Din crestinismul PRIMAR face parte ortodoxia si catolicismul care s-au intemeiat exact dupa ce Iisus S-a inaltat la cer.

| drutzix a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Gresit! Ortodoxia si Catolicismul au aparut prin 1054 dupa Marea Schisma sunt sigur ca se preda la scoala lectia asta. Crestinismul a fost intemeiat dupa ce a murit Isus.

| AvalohAlyn explică (pentru drutzix):

Ortodoxia si Catolicismul fac parte din crestinismul ala PRIMAR de la inceput, inainte de Marea Schisma a fost doar Biserica Crestina Universala si Primara, dupa Schisma acea Biserica Primara s-a despartit in Biserica Ortodoxa(sau de Rasarit) si Biserica Catolica

| drutzix a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da. Si au avut loc modificari majore in credinta de la crestinismul 'primar'.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Eu personal cred. De 2000 de ani, de cand L-am cunoscut pe Hristos, sfarsitul lumii e aproape. Cert e ca acum e mai aproape, vezi, parca mai demult oamenii erau mai buni, mai sociabili, aveau bun simt, desi erau modesti si le era greu in viata. Incetul cu incetul, crestinii sunt din ce in ce mai intolerati, guvernele dau legi absurde, impotriva unei vieti morale, etc. Dar sfarsitul lumii nu ar trebui sa ne intereseze excesiv (nu zic deloc, ci excesiv), caci ar trebui sa ne intereseze mantuirea sufletului. Dar trebuie sa incercam sa ne mantuim pana avem biserica deschisa si nu trebuie sa fugim in munti ca sa facem Liturghie, cum va fi la sfarsit.
Mie imi place foarte tare verstul acela de la sfarsit : " Şi va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moarte nu va mai fi; nici plângere, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi, căci cele dintâi au trecut."
"Făcutu-s-a! Eu sunt Alfa şi Omega, începutul şi sfârşitul. Celui ce însetează îi voi da să bea, în dar, din izvorul apei vieţii."

| Guest10 a răspuns:

Eu zic ca nu trebuie sa ne grabim sa aflam. Da... Cel mai probabil cand va domina antihristul. Teoretic, am citit undeva ca, conform NASA in 2880 un meteorit va distruge Pamantul... Dar Dumnezeu e mai presus de orice! Funda?