| So0pY a întrebat:

Ce credeti despre masoni si cum poti da de ei!
dau funda pentru raspuns concret + argumente!

Răspuns Câştigător
| xDavidx a răspuns:

Salut! Despre masoni :http://ro.wikipedia.org/wiki/Francmasonerie
Si da, exista, pretind a fii buni si pretind ca vor sa aduca pacea pe pamant, dar scopul lor este cu totul altfel. Cred ca daca ai auzit despre masoni ai auzit si de Illuminati, da au o legatura... In fine acest subiect este prea complex si este greu de dezbatut aici...
Pai de masoni, is foarte multi in Romania niste vedete masoane pe care le cunosc eu sunt : Columbeanu si Oreste(care nu vrea sa recunoasca asta, dar am urmarit un documentar care dovedeste ca Oreste este mason)
Si inca o lista cu mason :http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_masoni_rom%C3%A2ni
*Semnele lor le observi la televizor la desene, la reclame publicitare, la videoclipuri. Aceste semne ne "impanzesc". Fi cuminte;)

| doctorandus a răspuns (pentru xDavidx):

Cum pana mea dovedeste asta? Cu registrul contabil al lojii la care cotizeaza?

| Moisie a răspuns (pentru xDavidx):

Masoneria nu promite ca aduce pacea pe pamant ci pretinde ca aduce doar bine omenirii, nu dand pomeni, ci aducand progres.
Masoneria a fost cea care a impus Drepturile fundamentale ale omului, a impus invatamantul obligatoriu, a impus DEMOCRATIA, si bineinteles a facut cel mai mare bine omenirii detronand religia din rolul ei de conducator al societatii, a secularizat comorile stranse de biserica, si a facut statul laic, in care biserica si religia nu mai au nicio putere!
In Ro nu exista adevarati masoni, ci doar niste mascarici care isi atribuie acest nume, dar nu si obligatiile masoneriei!

| xDavidx a răspuns (pentru doctorandus):

Cauta pe YouTube documentare despre masoni si ai sa-ti dai seama de mai multe...

| xDavidx a răspuns (pentru Moisie):

Sigur, vad deja ca pe tine te-au "vrajit" cu "scopurile si faptele lor bune". Documenteaza-te mai mult, si cred ca ai aflat ca Masonii si Illuminati sunt pe o felie, deci, uitate la "Scopurile Illuminati" (cauta pe google) si incearca sa gandesti logic si sa faci o legatura intre acestea. Revino dupawinking

| Moisie a răspuns (pentru xDavidx):

Pentru a fi convins ca masoneria este buna si religia este rea, este suficient sa compari realitatea, si daca ai minte sa o intelegi, vei putea vedea ca sunt cu ceva mai bune decat arderile pe rug ale oamenilor de stiinta si interzicerea stiintelor practicata de religie, asa ca scopurile iluminatilor sunt mult mai nobile si mai benefice oamenilor decat scopurile bisericii crestine care s-a dovedit a fi in istorie ca fiind cea mai bicisnica si criminala insitutie din istoria omenirii, ceea ce nu se poate spune si despre masonerie sau Iluminati!

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

2b1ask1.

| Moisie a răspuns:

Ce se crede despre Masoni nu are nicio importanta si nicio valoare. Important este doar ceea ce STII despre masonerie.
Poti da de ei intrand pe site-ul lor!
http://www.grandlodge.ro/ro/prezentare/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baieti destepti, da ei de tine daca trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai auzit ca turcii au iesit in strada? de ce? le-a adus la cunostinta un oarecare ministru ca exista o conspiratie mondiala, asupra tarii sale.ce zici e adevarat? eu zic, ca e.

| So0pY explică:

Am auzit de la mai multe persoane si eu ca masonii si iluminatii sunt cam acelasi lucru adica vreau sa spun ca au cam acelasi tel intr-un fel sau altu...