| KhludCiprian a întrebat:

Ce dovedesc pentru voi miracolele?

Ca si ateu sincer nu vad ce pot dovedi! Sa dau un exemplu ce nu e crestin: cica Ganesha (Ganesh) e un copil ce a primit cap de elefant si asa a trait! Presupunand ca acest eveniment s-ar intampla si o mama chiar a pus copilului sau capul de elefant copilului sau si asa copilul a trait, tot nu am ramane cu concluzia ca trebuie sa existe un dumnezeu.

Similar, daca am garanta ca Isus chiar a fost reanimat din morti si am sti 100% ca e miraculos - nu vreau sa zic ca si alt utilizator de pe acest forum, dar este in limita posibilului ca - este un Satan ce vrea sa slujim pe Isus in loc sa slujim pe Dumnezeu si poate Satan l-a vindecat.

Deci intrebarea e (poate mai pe larg): ce clarifica pentru voi miracolele? Mai ales ca fiecare credinta se lauda cu ele? Cum puteti trage concluzia garantand orice miracol ce il credeti ca Dumnezeu sau zeii in care credeti sunt adevarati?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Religia crestina a dorit tot timpul sa aiba monopolul asupra tuturor asa-ziselor "miracole". Orice lucru mai iesit din comun care se intampla pe planeta asta, indiferent ca vorbim de tari crestine sau nu, a fost interpretat de catre crestini ca o dovada a existentei propriului zeu. Nici macar nu le-a trecut prin cap sa se gandeasca ca poate a fost alt zeu responsabil pentru asta, poate chiar cel in care credeau acei oameni. Sa zicem ca ar exista miracole, si s-ar intampla in fiecare zi in intreaga lume. Ce concluzie am trage? Am zica ca avem de-a face cu niste fenomene complet inexplicabile care ar incalca legile fizicii. Ar dovedi asta cumva ca doar o anumita religie de pe planeta asta are dreptate, si celelalte nu? Cum am sti care e cea care are dreptate? Cum am sti daca vreuna din ele are dreptate? Cum am sti daca n-au toate dreptate? Cum am alege zeul sau zeii adevarati responsabili pentru acele miracole? Deci ai dreptate cand spui ca miracolele, si daca s-ar intampla, nu ar dovedi dreptatea pe care o are o anumita religie. Bineinteles ca fiecare religie s-ar bate sa fie ea cea care sa castige de pe urma acestor miracole, dar n-ar putea exista una care sa si dovedeasca faptul ca acele miracole i se datoreaza.

4 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Interesant concept. Daca vezi un miracol cu ochii tai, nu crezi ca el poate confirma existenta unei divinitati. Dar daca Darwin zice ca evolutia se face prin "random mutations", well. cine esti tu sa nu-l crezi pe Darwin si Dawkins, acesti mesia ai ateismului? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul in care zeul crestin (vad ca despre el vorbesti) se arata personal TUTUROR sub forma unui om inalt de 3km care sa leviteze si sa tina in maini un soare si o gaura neagra si sa se lase filmat ca mai apoi evenimentul sa poata fi confirmat, e cam greu de crezut ca TOTI oamenii au avut aceeasi halucinatie mai ales ca unii nici macar nu au auzit de acel zeu.

Eventual aparitia lui sa fie insotita de afirmatii gen "salut, eu sunt zeul corect si tin de religia X. Ba mai mult de atat, nu-mi pasa daca va inchinati mie sau nu, conteaza faptele voastre. Acum ca am lamurit asta, hai sa incetam ura si discriminarea religioasa ok?". Sau alte chestii de genul alaturi de niste scuze pentru anumite fapte imorale din biblie (daca tot vorbim de acel zeu).

Eu as zice ca e o minune destul de buna. Sau ca sa complicam putin treaba, sa creeze fie din NIMIC fie din pamant noi specii de animale si la fel ca mai sus, evenimentul sa fie vazut de TOTI oamenii si sa fie inregistrat.

Vrei sa complicam si mai mult treaba? Pe langa creatia altor animale si aparitia personala, sa ofere tuturor oamenilor posibilitatea de a zbura facand sa avem aripi. Sau ca sa fie si mai interesant, sa zburam prin puteri psiho-pupu. Asa macar reducem poluarea.

| Ceiriog a răspuns:

Mai intai vreau sa ma leg de afirmatia asta :
,, Similar, daca am garanta ca Isus chiar a fost reanimat din morti si am sti 100% ca e miraculos - nu vreau sa zic ca si alt utilizator de pe acest forum, dar este in limita posibilului ca - este un Satan ce vrea sa slujim pe Isus in loc sa slujim pe Dumnezeu si poate Satan l-a vindecat. "
MA IAU CU MAINILE DE CAP. Deci zici ca este un satan cum spui tu ce vrea sa-i slujim Lui Iisus, sau ma rog, cum a spus cineva. CRESTINII NU SE ROAGA LUI IISUS, ADICA DOAR LUI, NOI NE RUGAM UNUI SINGUR DUMNEZEU. NOI NE RUGAM TREIMII FORMATA DIN DUMNEZEU TATAL, DUMNEZEU FIUL SI DUMNEZEU DUHUL SFANT. Afirmatia pe care ai zis-o suna de parca a spus-o Caiafa. Sa recapitulam, crestinii se roaga unui singur Dumnezeu, Sfintei Treimi, alcatuita din Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant. UN SINGUR DUMNEZEU! Noi oferim exact acceasi iubire Fiului, Tatalui si Duhului Sfant. Cand ai auzit tu ca un diavol sa faca o minune, sa vindece pe cineva? Tu chiar crezi ca diavolul ar putea sa invie pe cineva? Considera-l un fost inger. El nu putea face asta nici in vremea cand era inger, dar sa o faca acum? Si acum vrei sa zici ca Nasterea Lui Hristos, miracolele, rastignirea, TOTUL a fost pus la cale de diavol? As zice sa-ti musti limba dar nu sunt in masura.
Nu are legatura exemplul dat cu Dumnezeu.
Referitor la miracole, nu pot sa-ti dau exemplul Mantuitorului, deoarece ai zice, ai fost acolo tu sa vezi? Dar pot sa-ti dau exemplul sfintilor. Astea se intampla in prezent. De ce se tocesc pantofii Sf. Spiridon? Pentru ca evident ii schimbam noi cu alti papuci tociti, nu? De ce izvoraste mir din Sfantul Dimitrie? Acele cateva picaturi de Mir, sau tot noi le punem? Vindecarile toate cele, de ce nu le poti crede? De ce trebuie sa le vezi neaparat? De ce? Har Domnului ca inca pot fi vazute!

| KhludCiprian explică (pentru Ceiriog):

"Referitor la miracole, nu pot sa-ti dau exemplul Mantuitorului, deoarece ai zice, ai fost acolo tu sa vezi? Dar pot sa-ti dau exemplul sfintilor. Astea se intampla in prezent. De ce se tocesc pantofii Sf. Spiridon? Pentru ca evident ii schimbam noi cu alti papuci tociti, nu? De ce izvoraste mir din Sfantul Dimitrie? Acele cateva picaturi de Mir, sau tot noi le punem? Vindecarile toate cele, de ce nu le poti crede? De ce trebuie sa le vezi neaparat? De ce? Har Domnului ca inca pot fi vazute!"
Nu, am zis ca daca ai un miracol observabil, nu poti doar trage nici o concluzie. E doar o problema de intelegere (filosofica daca vrei).

Ai vazut ca am dat miracolul lui Ganesha (sunt mai multe miracole legate de miturile hinduse), totusi aceste miracole nu arata nimic, adica cu siguranta (mai) nimic din ceea ce hindusii afirma, nu? Sau ai devenit hindus ca tocmai ai cercetat cate miracole chiar hindusii zic ca se intampla si nu pot citi in acest mesaj!

Deci daca sunt urmatoarele miracole: pantofii Sf. Spiridon nu se tocesc, izvoraste "mir" din Sf Dimitrie, vindecari, nu arata decat ca pantofii nu se tocesc, ca "mirul" izvoraste din Sf. Dimitrie sau ca vindecarile au loc.

Ai auzit probabil ca penticostalii vorbesc in limbi, sau ei asa afirma. Sau ca ei au vindecari. Daca le garantezi ca vorbesc in limbi, nu le poti garanta loc ca asta vine de la Duhul Sfant, corect? Cred ca zici ca vine poate de la Satan, sau ca ei doar se balbaie cuvinte dar nu e clar vorbit in limbi.

Bun, daca aplici acelasi standard de gandire (banuiesc ca aici e problema), garantand orice miracol ortodox (de exemplu ca papucii nu se tocesc la Sf Spiridon) poti sa tragi concluzia doar ca acel miracol se intampla. Nu inseamna ca ortodoxia (cu tot ce vine ea) e adevarata. Intelegi?