| IntrebariIntrebatoare a întrebat:

Ce e aia un "dumnezeu"? Am tot auzit la ora de religie, dar nu am inteles exact despre ce e vorba.

Răspuns Câştigător
| MortemAeternum a răspuns:

Nimeninu stie cine sau ce este Dumnezeu, este un mister, dar unii ignoranti pretind ca stiu.

24 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

E un soi de cartofi prajiti. thinking

| 220V a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Gresit, trebuie sa te corectez, iar tu trebuie sa te mai informezi, dumnezeu e un monstru de spaghete

| ramona30 a răspuns:

Dumnezeu este o creatie a oamenilor primitivi pentru a justifica fenomene ale naturii pe care nu le intelegeau. Acum sunt intelese acele fenomene ale naturii dar mai exista oameni primitivi care cred in aceasta inventie.

| robby212 a răspuns (pentru ramona30):

Dumnezeu?! iti bati joc,, Dumnezeu este Atotputernicul, creatorul nostru, sunt foarte multi oameni care cred in asta, daca ne crezi primitivi nai de cat dar sa te gandesti inainte la tine, dupa aceea la altii...

| Nuvăsufăr a răspuns:

Soluţia improvizată de oameni pentru a acoperi curiozitatea omului faţă de moarte şi ce e după moarte.
Dacă am fi fostm uritori fii sigur că zeii nu ar mai fi fost inventaţi.

| DragosConstantin a răspuns:

Daca nu ai ce face nimic mai bun pe TPU mai bine faci altceva decat sa pui o intrebare la misto.

| doctorandus a răspuns:

Dumnezeu=zeul suprem/unic.
Un dumnezeu=un zeu sau un idol.

In Biblie chestia cu dumnezeii e exprimata de Psalmul 82 (sau 81) ca o lupta in care El/Yahweh a invins si omorat ceilalti zei.

In alt context dumnezeii Rahelei sunt niste statuete (altfel Rahela nu putea fura dumnezeii tatalui ei).

| alabalaportocala2011 a răspuns:

"dumnezeu"=domunus deus = stăpânul zeilor

| Archdaemon a răspuns:

Un personaj imaginar din biblie

| robby212 a răspuns (pentru Archdaemon):

Asta sa o crezi tu!

| danay72 a răspuns:

Se poate referi la dumnezei facuti de oameni, pentru ca daca se refera la Dumnezeul Bibliei, era scris cu litera mare.

| Artesano a răspuns:

Fiinţa supremă, creatorul a tot ce este viu. Termenii folosiţi în ebraică pentru „Dumnezeu" conţin ideea de forţă, maiestate, demnitate şi excelenţă. În contrast cu adevăratul Dumnezeu, există dumnezei falşi. Unii dintre aceştia s-au făcut singuri dumnezei, iar alţii au fost făcuţi obiecte de închinare de către cei ce le slujesc.

| robby212 a răspuns (pentru Artesano):

Sunt cu totul de acord!

| DarQueen a răspuns:

Cred, adică nu cred, sunt sigur că glumești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te cred! Tu pe ce planeta traiesti?

| AskAlex a răspuns:

Dumnezeu e o chestie inventata de oameni cu scopul de a se imbogati

| Sabryy a răspuns:

Daca ai auzit la religie, inseamna k esti la scoala...
Inseamna k ai peste 7 ani...
Not sure if this is Trolling or Stupid.
Wich one do you pick?

| Mariya5 a răspuns:

Asta e intrebare pusa la misto?

| 13paranoia13 a răspuns:

Dumnezeu e acea persoană care nu există. În cărțile antice se spunea că oamenii făceau un ritual pentru ploaie, căldură, soare, frig, ninsoare, foc și toate chestiile necesare pentru trai, dar noi creștinii, am furat acest " ritual " și l-am " editat " ( dacă pot spune așa ) în loc de a spune cântece spunem o mică rugăciune, și etc. Printr-o simplă propoziție : Dumnezeu nu există!

| Neinteresenta a răspuns:

Dumnezeu e cel care ne-a creat... Poti invata mai mult daca citesti "Biblia". Uite si un link http://ro.wikipedia.org/......60_001.png Sper ca te-am ajutat. Bye

| Neinteresenta a răspuns:

Apropo intrebarea asta e pusa la missto?! Adica cine nu stie cine e Dumnezeu?!

| anyia a răspuns (pentru Neinteresenta):

Daca stii cine-i Dumnezeu, de ce nu ne spui si noua?winking

| Biaancaaa a răspuns:

In primul rand se scrie cu litera mare Dumnezeu si in al doilea rand EL este cel care ne-a creat.