| Mahmou a întrebat:

De ce se spune, unde nu sunt lemne nu e foc? Ca am auzit vorba asta de ieri si tot nu mi-am dat seama ce inseamna. Am auzit ca e ceva de religie, de Dumnezeu si nu am inteles nimic.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Adica lemnele sunt credinta care arde in sufletul tau, presupun ca asta ai ascultat tu

| Mahmou explică (pentru RAY):

Cred ca da
m-am uitat pe google mai devreme si zice ca vorba asta inseamna ceve de nervos sau asa in sufletul tau

| Mahmou explică (pentru RAY):

Felicitari ai raspuns corect nu stiu sigur dar m-am uitat pe google si zice ce ai scris acum.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai auzit tu, este probabil asa: "nu iese fum, fara foc!"
Iar asta inseamna ca, nu iese scandal daca nu exista un sambure de adevar care conduce la acel scandal.
Iar religia, nu are ce cauta in proverbul asta!
Ma rog, doar daca nu cumva scandalul a fost provocat la biserica happy

| xerxes1 a răspuns:

Poate unii au sobe pe motorina, altii pe GPL sau gaz natural. Unii folosesc carbuni etc.
Probabil un crestin a scos vorba asta, ca este limitata exact ca religia lui.

| Nilsson a răspuns:

O explicatie ar putea fi faptul ca sunt multe relatari despre experiente supranaturale ce arata ca ele ar putea totusi sa nu fie niste nascociri.
Ceva s-a intamplat, nu iese fum fara foc.
Forme de religie se intalnesc pe tot Globul, oricat de izolate ar fi anumite civilizatii.
Nu or fi toti mincinosi.

| Mircea08 a răspuns:

Nu se spune "unde nu sunt lemne nu e foc". Daca s-ar spune asta ar sti toata lumea si ce inseamna. Totusi mai apar si cugetari noi cum ar fi "iarna nu-i ca vara"

| Mahmou explică (pentru Mircea08):

Eu nu stiu dar am auzit vorba asta de ieri dela bunica mea dela popa ca ma duc mereu la biserica duminica in fiecare saptamana

| Mircea08 a răspuns (pentru Mahmou):

Evanghelia spune ca sa le incerci pe toate si sa opresti cee ce iti este de folos. Cine are puterea sa opreasca doar valorile din Evanghelie va fi fericit