| Crisis a întrebat:

Ce e de fapt crestinismul? :/ Spuneti "cu cuvintele voastre", ca la clasa a 3a cand nu stiai definitia.

Definitia din capul meu este: Credinta ca un zombie evreu poate sa te faca sa traiesti vesnic daca ii mananci in mod simbolic carnea si sangele si daca, prin mod telepatic, ii transmiti ca il accepti ca fiind stapanul tau, astfel incat el sa iti ideparteze forta diavoleasca din suflet care e prezenta in fiecare om din cauza unei femei care a fost convinsa de un sarpe vorbitor sa manance dintr-un pom magic.

14 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Hai că meriţi o bere pentru definiţia asta, nici eu nu aş fi putut s-o spun mai bine laughing

| MortemAeternum a răspuns:

Ateii din ziua de astazi nu mai au pic de originalitate.Cred ca am citit ceea ce ai scris tu de 100 de ori in 3 limbi diferite, vino si tu cu ceva creat de tine, cu ceva original si nu mai repeta ca papagalul ce auzi pe youtube sau pe diferite siteuri.

| Crisis explică (pentru MortemAeternum):

Nici n-am zis ca e creatia mea laughing Si eu am citit pe diferite site-uri chestia asta si mi s-a parut interesanta. Plus ca intrebarea e separata de ceea ce am scris mai jos. Intrebarea e chiar pe bune.

| shadovv a răspuns:

Pai exact asta s-a intamplat.

| KodrutZ a răspuns:

Zombie si pom magic nu pica bine deloc in povestea asta. Mai bine zi-i "schizofrenic evreu ce se pretindea fiul lui dumnezo'" iar pomul era mar. happy

| Zenicide a răspuns:

Crestinismul este religia care prezinta adevarul unic, suprem, asa cum este el. La fel ca toate religiile.

Si eu am citit de foarte multe ori "definitia" aia. Mi-a adus aminte de Bill Hicks: http://www.youtube.com/watch?v=rd2QYxE-UWA

| Archdaemon a răspuns:

Credinta=Chestia imaginara care iti spala creierul

| thelordofthedrinks a răspuns:

Crestinismul = totalitatea incapacitatilor si complexelor umane stranse intr-o singura fiinta: Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce pot raspunde unui ateu e cam naspa sa te legi asa de noi asa ca daca se va lega crestinii aiurea de tine sfatul meu ar fi sa nu te plangi.

| Crisis explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt ateista.

| DaianaDiana a răspuns:

Wow da ce imaginatie bogata! pai eu sunt in a 6 si am facut si noi in fiecare an asta inseamna ca vei mai face si tu.eu zic cam asa dar nu stiu sa ti-o explic pentru cls a 3a->Constiinta Bound săpa mai adânc Glosar de termeni
Acasă » Ce Am Believe » Noţiuni de bază »Ce este creştinismul?
Ce este creştinismul?
O prezentare generală de bază a fundaţiilor bisericii noastre
Pentru a defini pur şi simplu, creştinismul este una dintre religiile lumii monoteiste majore. Creştinii cred în Isus Hristos şi să urmeze învăţăturile sale. Noi credem ca Isus este fiul lui Dumnezeu, trimis de Dumnezeu pentru a deveni om. Ca fiu al lui Dumnezeu, Isus este divin, dar el a fost, de asemenea, o fiinţă umană care a trăit printre noi pe pământ, peste 2.000 de ani în urmă. Adepţii lui Isus sunt parte din poporul lui Dumnezeu, al cărui patrimoniu include poporul evreu şi Biserica creştină în întreaga lume de astăzi.

| V1ShUh a răspuns:

Frumoasa definitie.
Definitia mea este : Credinta este un lucru care te face sa te simti bine in trupul tau, iti limpezeste mintea si iti curata toate gandurile negre pe care le ai in cap.

| Costiin_Costi_1996 a răspuns:

O mare japca.

| mikicatelusa a răspuns:

Credinta este atunci cand un om merge la biserica(nu de dragul bisericii, ci merge deoarece simte nevoia de a merge), tine post(la fel simte nevoia).