| AvalohAlyn a întrebat:

Ce e mai rau decat moartea? Cum rezistati si faceti fata la gandul sumbru al mortii?

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Mai rau ca moartea este MOARTEA Vesnica, adica pierderea mantuirii.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poate doar suferinta ca nu vei fi mantuit avand in vedere ceea ce faci. In rest nimic nu trece peste puterile omului.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aia e suferinta, ce spui tu sunt "rasplata" pentru actiunile noastre sau a inaintasilor nostri in general. Dar nici o problema pentru atei, ii au pe "doctori" care datorita "stiintei" rezolva tot.

| Mădă0611 a răspuns:

Moartea proprie e eliberare, moartea celor dragi e chin, ca suntem egoisti doar. Pe mine ma sperie viata, nemurirea; sunt claustrofoba, gandul ca as trai mult ma sufoca. Sau ma gandeam azi ca daca chiar inainte sa murim creierul creaza senzatia ca traim mult. Sa incerc sa explic. De exemplu, 80 de ani, viata unui om, e nimic in comparatie cu varsta universului, deci totul e relativ, daca "ultima scanteie" din creier se simte ca mii sau miliarde de ani? Brrrr! Eu vreau cand mor sa mor. crying( N-am cerut sa exist, sa ma lase in pace viata.

| Donsavas a răspuns (pentru Mădă0611):

Moartea si tot ce înseamnă ea e asociat cu durerea fizica sau sufletească pentru ca e contra supravietuirii si convietuirii. Se dorește să simtim, nu sa fim inexistenti. La un moment dat, intrăm în stadiul de inconstienta fără să ne dăm seama. Frica e un răspuns ca noi inca mai suntem in viata deoarece putem simti si cata vreme exiști, frica exista si ea.

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns:

Moartea este un nou început. Eu o vad ca pe o nouă viață. Alții o vad ca pe o regăsire sau se complac in inconstienta. Imaginează ti ca moartea e ceva ce nu te deranjează iar viata sa ti placa pur si simplu. Timpul va trece si nu vei schimba nimic. N ai ales sa te naști, nu alegi nici cand mori asa ca lasi viata sa si spuna cuvantul.

| mentholinks a răspuns:

Ai sa vezi ca la un moment dat chiar tu o sa-ti doresti moartea ca sa scapi de viata asta mizerabila. Mai ai un pic rabdare.

| syd2 a răspuns:

Mai rau e sa-ti citesc intrebarea

| PumpkinDoll a răspuns:

Sumbru,de ce sumbru? e ceva normal, face parte din noi si nu vad partea infricosatoare, Cand esti mort nu mai existi, nu mai e nimic.Care e partea infricosatoare? nu mai simti nici tristete, nu mai gandesti(pentru unii ii valabil si cand sunt in viata)Nu vad de ce sa-mi fie frica.Imi era inainte, dar de vreo doi ani si ceva sunt impacat cu gandul asta, nu mai suferi cum zice si dany mai jos.

| SandraEve a răspuns:

Cum a spus si Danut, de moartea asta fizics nu are de ce sa iti fie frica. Intr-adevar, ne sperie necunoscutul. Insa moartea de care trebuie sa ne fie cu adevarat frica este moartea vesnica, nemantuirea

Răspuns utilizator avertizat
| Cosminaaaa1 a răspuns:

Iadul, un chin vesnic care însă nu a fost creat pentru mine și tine ci pentru Diavol și îngerii căzuți.
"Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea că a dat pe singurul Lui Fiu ca oricine crede în El să nu piară ci să aibă viaţa veșnică"
Dacă un om se pocăiește (adică ii pare rău pentru păcatele sale și crede că acestea ii sunt iertate prim sângele Domnului Isus) omul respectiv ajunge în Rai dacă ține calea de sfințenie pana la capăt.
Un om care se pocăiește cu adevărat, primește Duhul Sfânt care îl ajuta sa trăiesc o viata de biruință asupra păcatului.
Aici alegem. Putem asculta de Duhul sau de firea pământească care ne îndemână la păcat.
Isus va iubește și așteaptă sa veniți la El, El e gata sa va ia povara de păcate ♥️♥️♥️?

| Anonymousprsn a răspuns:

Tortura.