| anonim_4396 a întrebat:

Ce e păcatul de moarte? Și dacă cineva și-a vândut sufletul diavolului,dar regretă asta, se poate întoarce?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Termenul de păcat de moarte, se referă la un păcat foarte grav, nu înseamnă că vei fi pedepsit cu moartea din cauza lui.
Dacă cineva și-a vândut sufletul diavolului înseamnă că a încasat ceva la această vânzare. A incasat o valoare pe care el a cheltuit-o să facă ceva cu ea. Acum, partea cea mai importantă a vieții lui nu îi mai aparține, ea aparține diavolului. Acum el este și fără suflet și fără bani.
Acum el regretă. Ca să se poată întoarce, trebuie să își răscumpere sufletul înapoi. Dar el acum nu mai are nici un ban. Așa că trebuie să facă rost d bani, să muncească penrtru ei, la compania diaviulului unde se află acum. Așa că regretele nu sunt suficiente ca să se întoarcă.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Dar dacă și-l vinde fără voie? Adică îi vin gânduri de acceptare a pactului cu diavolul (nu în cazul meu, dar dacă cineva a trecut prin asta, să știu ce să-i zic)

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acel, fără voie, este discutabil.
Este o dilemă morală.
Dacă îl vinde. știe ce face? Adică este complet inconștient că va primi un beneficiu de altă natură, de altă valoare? Chiar nu își dă seama că ar putea să și-l piardă pe vecie?
Să luăm cazul unui criminal. Dar ca să fie și mai grav, un criminal care își omoară fratele. Un leu din junglă își omoară copii, puii care s-au născut din el, ca leoiaca să fie din nou însărcinată cu el. Când leul face asta nu are probleme, el omoară relaxat și nepăsător.
Noi oamenii am învățat că viața unui om este sfântă, că să omori un om este un păcat pe care îl pedepsește judecătorul omenesc cu 15 ani de închisoare, în unele țări încă cu moartea, iar judecătorul divin, Dumnezeu, cu iadul. Așa că fratele criminal știe că acea crimă îi va murdări sufletul, îl va vinde diavolului, și totuși o face! De ce? Să zicem că prin moartea fratelui, dacă crima lui nu este dovesită, el moștenește un milion de $. Și înaintea crimei el ce face. Se tot gândește cum să o facă, ca să rămână cu milionul, și în acelaș timp îi este groază că sau va fi prins de poliție sau nu, dar sufletul sigur și-l va pierde, el nu va mai i om ca înainte, va fi ca un leu din junglă, căruia nu îi pasă de ceilalți oameni. Si zile și nopți întregi, se chinuie între cele două gânduri. Și într-o dimineață se trezește și fără să mai gândească prea mult merge și își omoară fratele. Iar când este prins spune la judecător că de fapt el nu a vrut, darl-a omorât fără voie. Iar lui Dumnezeu, tot așa îi spune, că l-a omorât fără voie. Altfel zis, așa cum zici dta că cunpști pe cineva care a trecut prin asta, sunt oameni care au trecut prin asta. Dar nu era nevoie să fie chiar crimă, putea să fie și un furt, eu am dat exemplu cu crima ca să fie mai clar pentru tine.
Nu am eu ce să îi răspund prietenului tău care a trecut prin asta. Eu îi recomand să citească romanul Crimă și pedeapsă de Dostoievski, se găsește și online în pdf. Acolo un mare gânditor, autorul dezbate această temă a cuiva care și-a vândut sufletul diavolului fără voia sa. http://www.101books.ru/......deapsa-pdf

| Celcestietot a răspuns:

Si-a vandut sufletul din motive personale. Sansele ca o astfel de persoana sa se intoarca sunt foarte mici, dar nu imposibile. Tot traitul in pacat te va duce intr-un final la moarte, pacatul tot pacat este si ar fi bine sa te feresti de el.

| Octavian199 a răspuns:

Nu exista satanel.

| Irinel15123532 a răspuns:

Cat respira, daca isi doreste din tot sufletul, si doreste sa se intoarca cu toata inima la Dumnezeu, nu pe fragmente, atunci se poate intoarce, daca se dedica Lui Dumnezeu, ca orice crestin.

| Helper07 a răspuns:

Daca regreta inseamna ca nu si l-a vandut.

| BlackLight1987 a răspuns:

Întotdeauna exista cale de întoarcere! Dacă regreta cu adevărat!