| RAY a întrebat:

Ce era rau in faptul ca Adam si Eva au vrut cunoastere? Ei erau doi copii fara minte, nu stiau ce e bine si rau, care era scopul lor initial?

46 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru nicucostea855):

Pai de ce lasa o femeie? Ca nu se mai simte bine cu ea, de aia o lasa! Alege cum simte, iar ajungem acolo.
Se intoarce la cea lasata cand nu se mai simte bine cu cealalta, isi cam asculta simturile.

Simte nevoie sa sara din floare in floare, etc.

Lasi sa se puna praful pe un proiect ca nu te mai atrage, de aia.
Ca daca te capta si atragea, nu-l abandonai.
Deci iti urmezi ce simti si aici.
Reiei proiectu cand simti ca te-ar mai atrage din nou ceva.

| nicucostea855 a răspuns (pentru Mosotti):

Cum ramane cu "viitorul cauzeaza prezentul"?

| nicucostea855 a răspuns (pentru Mosotti):

Era o chestie in fizica precum ca o particula poate ocupa doua locuri in spatiu in acelasi timp.

Timpul are un inceput si deci timpul fiind o dimensiune precum lungimea nu stim care e cauza si care efectul la nivel cuantic si in timp si spatiu. Bule de timp, etc.

| Mosotti a răspuns (pentru nicucostea855):

Prezentul cauzeaza viitorul, nu invers. In functie de ce faci in prezent se schimba viitorul.

Aia cu, ca o particula poate fi in doua locuri in acelasi timp, mi se pare o tampenie.
Ca dovada ca si Presura zicea ca daca incerci sa vezi particula in locul ala, ea dispare, deci sustine asta cu in doua locuri, desi e clar ca e vrajeala, ca daca chiar era, vedeai in acele locuri particula si cand te uitai.

Poate doar o clona acelei particule sau ce o fi, sa fie si in alt loc in acelasi timp, altfel n-are cum.

Aia cu timpul e mai complicat.

| nicucostea855 a răspuns (pentru Mosotti):

Superpozitia cuantica. Cauzele si efectele intermediare in spatiul dintre o particula si sora sa inversa oricat de distantate ar fi.

| nicucostea855 a răspuns (pentru Mosotti):

Un viitor prevazut e un viitor posibil si real. Poate sa fie si doar imaginat. Tot viitor e. Capacitatea de a prevedea, chiar si limitata, a omului e ceva ce depaseste cunostintele noastre despre fizica si cum poate creierul sa prevada modele de viitor. La animale nu exista aceasta capacitate. Animalele nu aleg liber. Dar la om e ceva cu totul diferit. Omul poate alege sa ignore consecintele sau viitorul sau poate alege sa nu ignore.

| Mosotti a răspuns (pentru nicucostea855):

Da, stiu ca am urmarit la Presura astea cu superpozitia cuantica.

Normal ca un viitor prevazut e unul posibil si real.
Nu e greu deloc sa intelegi cum creierul poate prevedea modele de viitor, depinde de ce faci in prezent, poti vedea destul de precis ce viitor va fi.

De ex, nu inveti pentru examen, viitorul e ca 95 % vei pica examenele deci nu vei termina facultatea.
Si prevezi f bine tipuri de viitor.

Daca inveti, termini fac sigur dar nu sti daca ai loc de munca sau nu, acolo vei vedea in viitor.
Poate vei avea, poate nu.
Deci cam asa merge.

| nicucostea855 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca ia in calcul toate modelele de viitor posibile nu mai face nici o alegere si lasa sa decurga lucrurile de la sine.

| Mosotti a răspuns (pentru nicucostea855):

Pai ideea e sa nu analizeze prea mult viitorul, ci sa faca ce simte in prezent, sa-si urmeze ce simte atat timp cat nu face rau, si aia e, vom vedea ce va fi.
Exact, sa lase chestiile sa decurga de la sine.

| StrongHeart a răspuns:

Neascultarea. Li s-a spus clar ca au la dispozitie tot raiul dar sa nu manance din pomul cunoasterii raului si binelui ca in ziua aceea vor muri negresit. Nu au ascultat de Dumnezeu, au ascultat de Satana.
Inchipuie-ti ca ai un copil caruia ii spui "nu sari in groapa, ca vei muri".Si el nu te asculta si sare.E vina parintelui sau a copilului?
Intrebare anticipata' dar daca e Dumnezeu omnipotent, de ce nu intervine?"
Raspuns: Ai mai fi liber atunci?
Scopul creatiei este ca omul sa ajunga la desavarsire, adica sa fie precum Dumnezeu prin fapte bune, de asta are liber arbitru, el poate sa aleaga binele sau raul. Dumnezeu te lasa sa faci ce vrei, tu alegi ce faci cu ce iti da el, adica viata.

| StrongHeart a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Ba da, fix asta ne-a oferit fructul. Nu vezi, cu toata cunoasterea pe care o avem ca inca exista foarte multa suferinta? E rezultatul neascultarii si necredintei in Dumnezeu si faptului ca oamenii au inceput sa se inchine la idoli, zei falsi, animale, orice dar nu Lui Dumnezeu, prin asta ne-am departat de El.
Cunoasterea ne-a adus moartea. Pentru ca daca am crede in Dumnezeu nu ne-ar mai fi frica de moarte, El ne-a salvat deja, doar ca noi nu constientizam acest lucru si ne gandim doar la moarte ca un efect natural in lumea fizica, cand de fapt ne vom intoarce de unde am venit, moarte e o schimbare de fapt.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru StrongHeart):

De acord!

| serenityxx a răspuns:

Creatorul le-a interzis ceva și ei nu au ascultat, drept pedeapsă au murit.

| RAY explică (pentru serenityxx):

Nu au murit

| serenityxx a răspuns (pentru RAY):

Au murit. Nu mai sunt nemuritori.

| Pamanteanul a răspuns:

Adam și Eva au vrut sa cunoască iadul, mâncând din pom au cunoscut ce e iadul ma gândesc eu.