| Helper07 a întrebat:

Ce este mai intelept: Sa alegi sa treaca ispita sau s-o infrunti(adica sa te lasi ispitit avand posibilitatea de a o birui sau a ceda)?

Răspuns Câştigător
| TriceleRon a răspuns:

Sa o infrunti. Doar asa iti vei putea testa forta interioara. Iar daca nu iti iese din prima, nu te descuraja. Învață tot ce poti invata din acea situatie indiferent de cum evolueaza si aplica ceea ce ai invatat in viitor. Daca alegi sa ignori, nu inseamna ca ai scapat, ci doar ca alegi sa stai pe loc pana vei fi pus din nou in acea situatie. Dar daca reusesti sa domini acea situatie, nu iti va mai crea dificultăți niciodata.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru TriceleRon):

Daca nu iti iese din prima, nu-i grav, ca te poti sinucide de zeci de mii de ori. Foarte corect.

11 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Atat Scriptura cat si sfintii care au aplicat-o in viata lor confirma ca exista totusi o EXCEPTIE! DAca in cazul majoritatii ispitelor este intalnita o confruntare directa cu inselarea respectiva pentru a o inlatura, in primul rand pe cale rationala, in cazul pacatului desfranarii se recomanda FUGA de orice prilej de interferare cu tentatia coruperii...

| mentholinks a răspuns:

Despre ce ispita vorbim? Ca sunt o groaza. Mie de exemplu mi s-a întâmplat sa fiu ispitit sa fac și fapte bune. În acest caz, ispita e tot rea? Cum procedezi?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ma intreb cum invingi tu sinuciderea.

| Helper07 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Adica?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Helper07):

Ti-am zis in primul raspuns.

| Nilsson a răspuns:

Părerea mea este că nu e o idee prea bună să te lași ispitit, până și Iisus avea momente când zicea: "Înapoia mea, Satano!"

| Helper07 explică (pentru Nilsson):

Dar Isus a fost ispitit.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Depinde, în opinia mea, și de ispită și cât de puternică este credința persoanei în Dumnezeu sau „zeul" religiei sale.

| ancaval a răspuns:

Să o ignori.

| Mircea08 a răspuns:

Crestinii stiu sa deosebeasca binele de rau si vor alege de fiecare data sa faca binele. Pentru ceilalti ispita nici maca nu exista - pentru un hot (de ex.) ocazia de a fura ceva valoros nu este o ispita ci o oportunitate!