| Dorugar a întrebat:

Ce fel de Dumnezeu este Isus Christos cand contemporanii sai il acuzau ca lucreaza cu Dracu/Belzebut, iar apostolii sai ca Marcu si Luca recunosc ca au primit de la Isus putere si stapanire peste draci (vezi Luca 9:1) si nu peste ingeri sau arhangheli?

9 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Pai daca le-a dat putere sa elibereze oameni de sub chinuri, de suferinte este un Dumnezeu bun.

Ai vazut vreodata un demonizat? prin ce trece?

Ai uitat sa mentionezi ca a vindecat si leprosi, (paralitici, orbi). Stii ce insemna la timpul acela sa te atingi de un lepros?

| Dorugar explică (pentru costis):

Despre ce putere vorbesti fraticule?
Despre puterea de a lucra cu Diavolii?
Pai de ce nu le-a dat Isus putere si stapanire peste ingeri si arhangheli?

Pai asta nu cumva confirma ca Isus este Stapanul Iadului asa cum recunoaste el insusi in Apoc 1:18 stapan care le da apostolilor sai stapanire peste legiunile sale de draci?
Pai de ce crezi ca dracii l-au ascultat cand le-a dat comannda sa intre in turma de porci?
Evident pentru ca era seful lor!

| Dorugar explică:

Ba din contra. Tocmai ca mie mila de ei vreau sa ii fac sa nu se mai amageasca cu credinta a proasta, ci sa puna mana si mai ales capul la treaba si sa-si rezolve singuri problemele, fara sa astepte vreun ajutor de la Mos Cocosul in care cred pe degeaba.

| Dorugar explică:

Atunci sa mearga in desert sa traiasca mancand "mana cereasca" pe care le-o va da Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

thinking ...despre ce tot vorbesti acolo omule,
cica : ingeri, arhangheli, apostoli, draci, primirea puterii? ...eu as mai fi adaugat si Harry Potter sau Gollum daca tot facem o lista cu V.I.P...hee hee

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Stii cum se numesc aceia care nu pot pricepe ideea din textul pe care-l citesc?
Daca nu stii atunci afla ca se numesc "analfabeti structurali", sper ca nu vrei sa ma convingi ca si tu ai fi unul?

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

In Biblie la cap.Luca 9:11 evanghelistul Luca recunoaste ca a primit de al Isus putere si stapanire peste Diavoli, si ce a facut Luca cu acel ajutor? Ai ghicit, a scris Noul Testament!
Daca ti se pare din fileme cu Harry Potter spune-i duminica cand te duci la biserica sarlatanului imbracat in straie negre care vrea vsa-ti vanda aceste fantezii ca fiind Adevaruri dumnezeiesti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

hee hee Nu am mai fost la o biserica de 5 ani si probabil daca m'as duce acolo as ......mai bine ma abtin.
Eu nu cred aceste rahaturi, sorry, pur si simplu uita-te in jurul tau ti se pare ca exista cele enumerate de tine? Ai vazut tu vreodata asa ceva, esti sigur ca exista?

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Pai tocmai ca ele nu exista in realitate, dar ele exista in Biblie si in mintile ratacite ale oamenilor lobotomizati prin religieö
Iar eu nu fac altceva decat sa incerc sa-i trezesc la realitate si incerc sa le luminez mintile astfel incat sa nu mai creada toate tampeniile cu care sarlatanii de preoti incearca sa-i prosteasca ca sa-i beleasca!