| KiszMy a întrebat:

Ce fel de intervenții medicale au dreptul să refuze martorii lui Iehova? Au vreun act(de membru al cultului) pe care îl prezintă atunci când refuză intervenția medicală?

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cum a zis si FaraNume, au dreptul sa refuze orice interventie. Au dreptul si sa nu se duca la doctor. Nu exista lege care sa-l oblige pe om sa se faca sanatos.

| KiszMy explică (pentru sabin89):

Există însă o lege care îl obligă pe om să se facă bolnav, legea care prevede efectuarea silită a intervenției medicale în cazul refuzului acesteia.
http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_sanatatii_mintale.php

| xerxes1 a răspuns:

Refuza doar sangele preferand in locul acestuia doar inlocuitori.

| VelaJohnny a răspuns:

Orice interventie mediala ce presupune folosirea sangelui. In rest nu se pune nici o problema de natura religioasa. Sunt zvonuri ca nu accepta nici un fel de tratament, insa sunt false. Nu e nevoie de nici un act pentru a refuza vreo interventie medicala. Exista directive medicale care iti sustin punctul de vedere in cazul in care esti inconstient si nu te poti exprima, iar medicii au datoria sa tina cont de ele, altfel intra in bucluc, deoarece iti incalca dreptul de pacient.

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu cred ca are legatura cu religia, dar din ce stiu eu un om poate refuza orice interventie medicala. Corecteaza-ma daca gresesc.

| KiszMy explică (pentru FaraNume1245):

Poți refuza orice intervenție medicală, dar refuzul nu suspendă executarea intervenției medicale. Cred că are legătură cu libertatea conștiinței persoanei, deci implicit și cu religia.

| wpetterssone a răspuns:

Martorii lui Iehova acceptă intervențiile medicale, dar nu acceptă sânge conform unui text biblic care spune sa nu se mănânce sânge.