| LupusDei1993 a întrebat:

Ce formulă magică a folosit Dumnezeu să creeze Universul? Din ce materiale a creat el totul?

23 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Genesa 1- Sa fie...

| halogen001 a răspuns:

Am nevoie de o revelatie. Nu stiu ce a folosit, dar cred ca prima data a facut Pamantul plat fix in centrul Universului si dupa un anumit timp a facut viermi, purici, paduchi, plosnite, capuse si tantari. Asta inseamna o mare putere, bunatate si iubire maxima pentru om.

| halogen001 a răspuns:

In afara de credinciosii care sunt fideli povestilor primitive cu zei, mai exista si teologi care incearca justificarea existentei zeului din poveste folosind fizica "avansata" de parca obiectul fizicii ar fi confirmarea zeilor din povestile primitive, puerile, fanteziste si absurde scrise pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

| halogen001 a răspuns:

E posibil sa fi folosit magia intunecata happy

| CostinAlamariu a răspuns:

Întrebarile la mișto ar trebui sa fie șterse zic și eu

| Darkmagic a răspuns:

Aceeasi formula pe care a gasit-o si Stiinta.
Pe cuvant de onoare ca iti voi raspunde si la prostia asta care se vrea a fi intrebare, ce formule, ce "materiale" au aparut, cand, de ce in ordinea aia, cand si de ce a aparut inclusiv lumina, ...ca sigur nici de asta nu aveti habar, DAR asta...
daca dai si tu ceva Stiintei LupusDei, ateule smecker si stiincios! big grin

Lamureste-ma te rog, ce sunt defectele topologice din teoria GUT, de ce, si daca s-au descoperit sau "fabricat" vreunele.

S-a pus pata pe mine sa vad ce dai si tu Stiintei, ca pe aici stati toti cu Stiinta in gura de zici ca e un forum de academicieni.
Nu cunosti tu, sa vina atunci alt stiincios. happy

| Cynthia20 a răspuns (pentru Darkmagic):

Asta e rautate. sad
Nu faci bine.

| Darkmagic a răspuns (pentru Cynthia20):

Nu, ASTA, e rautate:
https://www.tpu.ro/......-el-totul/

Si stupiditate.
Ai tu raspunsul la intrebarea mea?
Ca vreau sa dati din voi Stiinta!
Prea o "intrebuintati" mult... :D

| LupusDei1993 explică (pentru Darkmagic):

Vezi că asta nu e rubrică științifică, dacă vrei știință va trebui să cauți în altă parte.
Răspunde frumos la întrebare: ce formulă magică a folosit Dumnezeu? Dacă tot credeți în magie.

| Cynthia20 a răspuns (pentru Darkmagic):

Nu am raspunsul. Dar nu trebuia sa vii si sa razi de noi sau pune-te cu cei care sunt ca tine.
Am pretentia ca cei care stiu multe sa nu isi bata joc de ceilalti. Nu asta vrea saitul asta.

| Darkmagic a răspuns (pentru Cynthia20):

Ok. Pace.
Inteleg ca trebuie sa iti aperi colegii care isi explica universul cu fizica de a-VI-a, si cand dau de greu...pun "intrebari" ca asta.
Am ras de ei, (asta e, se mai intampla), pentru ca eu nu am scris nicaieri: "Dumnezeu exista". Am spus doar ca Fizica nu se opune, si aici i-am pierdut. laughing
Imi pare cu adevarat rau daca cineva s-a simtit jignit prin nestiinta.
Zi buna.
Nota bene: Ce sunt defectele topologice in GUT e simplissima: Monopolii magnetici.
Si de la userii ASTIA, care se bat la Religie pe tampenii, trebuie sa aflu eu ce exista, si ce nu! big grin
Ai grija pe cine aperi...

| halogen001 a răspuns (pentru Darkmagic):

Fizica nu se opune nici la zana Maseluta, ca nu e obiectul fizicii studierea povestilor primitive cu zei scrise pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori, deci n-ai pierdut pe nimeni, doar ti-ai aratat sustinerea pentru niste povesti fanteziste cu zei.
Nimeni nu cunoaste totul, deci fiecare are un anumit grad de cunoastere. Lauda de sine nu miroase a bine.
Prin stiinta se ajunge la adevar, iar prin credinta se ajunge la minciuna. Pentru a vedea caracterul mincinos, primitiv si absurd al unor povesti nu e nevoie de fizica cuantica sau de studii la Oxford. Omul cat traieste invata.

| Cynthia20 a răspuns (pentru halogen001):

Imi e necaz. Voi de ce i-ati raspuns la BAC la romana cand el a folosit fizica sa rada de noi?
Si-a batut joc de noi, ne-a batut cu stiinta, cu armele pe care le aducem noi in sprijinul nostru.
Le aducem cand? sad

| halogen001 a răspuns (pentru Cynthia20):

Raspunsurile lui sunt caracteristice unui teolog. El spune ca: "eu nu am scris nicaieri: "Dumnezeu exista", dar daca te uiti mai sus, a spus ca Dumnezeu a folosit "Aceeasi formula pe care a gasit-o si Stiinta", deci recunoaste existenta lui Dumnezeu.
Mai spune ca " Fizica nu se opune". Un fizician adevarat ar spune ca fizica se opune, dar el fiind teolog spune ca " Fizica nu se opune". El spune ca: "eu nu am scris nicaieri: "Dumnezeu exista". Am spus doar ca Fizica nu se opune", deci nu a spus nimic util.
Un fizician adevarat e un om de stiinta, respecta rigoarea stiintifica si dovezile reale, pe cand un teolog neavand dovezi merge pe credinta care te duce la minciuna.
Concluzia e ca avem un teolog care spune ca e fizician si ca nu contesta existenta zeilor.

| Darkmagic a răspuns:

Hai ca am ajuns popa! laughing
Aleluia! Ce sa zic... big grin
"Logica" asta imi ia lumina ochilor, caci pe fundamentul ei, eu sunt popa de trefla, si "decat" logicianul Gödel, e popa de hearts. big grin
Ce conteaza ca avea creierul mai bine mobilat decat toti userii de pe TPU la un loc?
Era religios, si a scos si un nenorocit de Argument ontologic!
Gata! "Teolog"! big grin

Lumea voastra, a ateilor militanti e nebuna, si un pic stramba, pentru ca in vreme ce sunteti de acord cu orice fandaxie apare in lume: "LGBTQ sunt ok", "avortul e ok", "euthanasia e ok", "aia cu 63 genders sunt ok", "White power e ok", acum si "Black power sunt ok", etc, etc... faceti si cea mai stupida segregare, pe criterii de instruire.
"Noi ateii suntem miezul, vedem realitatea asa cum este ea, cu Stiinta de orice...rupem pamantul", in vreme ce, daca e cineva religios: "Religiosii astia nu vad realitatea, sunt niste limitati in gandire, si sunt si cam prosti asa...". big grin

Inca o data, imi cer scuze daca v-am ofensat, si pentru ca am ramas aici atat de mult.
Ma duc la Stiinta sa vad la ce mai pot raspunde, ca un religios nenorocit ce sunt, lasandu-va rubrica asta toata, voua. big grin

| CIaudiu a răspuns:

De parca n-ai stii raspunsul religiosilor...

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Dumnezeu este impotriva magiei! Cat despre cum a creat universul, vezi inceputul Bibliei! "Si a zis Domnul sa fie lumina si a fost lumina..." si tot asa!

| Jay1 a răspuns:

Natura este construită pe un singur sistem. Construcția aripilor de păsări, concepția, creșterea și dezvoltarea nou-născutului; echilibrul perfect al unui atom cu protoni, neutroni, deutronimi, pozitroni și toți ceilalți electroni, orbitând nucleul la o viteză de aproximativ 300.000 km pe secundă; rotația planetelor în jurul Soarelui, calea prin spațiul universului infinit - toate acestea respectă legea, planul, acuratețea matematică și totul este dovada unui singur motiv. Dacă există motiv, există și cel care gândește și cel care gândește, este Dumnezeu!

| LupusDei1993 explică (pentru Jay1):

Toate astea nu au nevoie de un zeu sa functioneze. Asta deja e gandire antica, "ploaia? zeul face asta!", "soarele? zeul se ocupa de asta!" si tot asa.

| Genevaaa a răspuns:

Dar de ce sa ne limitam si sa credem ca toti, ca ceva numit dumnezeu a creat universul?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Genevaaa):

Tu spui ca ne limitam, dar teoria stiintifica este ca un "ou cosmic" s-a format din practic nimic si asa s-a creat tot universul! E o coincidenta prea mare!

| alex598 a răspuns:

E Dumnezeu. Poate cre lucruri din nimic. E atotputernic

| PirvuDragos a răspuns:

Hocus-pocus creatus totus