| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce imtelegeti de aici? Căci am* primit de la Domnul ce v-am învăţat, şi anume că** Domnul Isus, în noaptea în care a fost vândut, a luat o pâine.
24Şi, după ce a mulţumit lui Dumnezeu, a frânt-o şi a zis: „Luaţi, mâncaţi; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi; să faceţi lucrul acesta spre pomenirea Mea."
25Tot astfel, după cină, a luat paharul şi a zis: „Acest pahar este legământul cel nou în sângele Meu; să faceţi lucrul acesta spre pomenirea Mea, ori de câte ori veţi bea din el."Corinteni 11

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Noi aici ințelegem că avem de-a face cu o poveste. Încâlcită, nimic de zis

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum zici tu... e o poveste și mai stufoasă

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Inteleg... Cina ce-a de Taina?

| Irinel15123532 a răspuns:

Isus i-a răspuns:

– Eu sunt calea, adevărul şi viaţa.[e] Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine. 7 Dacă M-aţi cunoscut pe Mine, Îl veţi cunoaşte şi pe Tatăl Meu.[f] Şi de acum Îl cunoaşteţi şi L-aţi văzut.

8 Filip I-a zis:

– Doamne, arată-ni-L pe Tatăl şi ne este de ajuns!

9 Isus i-a răspuns:

– De atâta timp sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filip? Cel ce M-a văzut pe Mine L-a văzut pe Tatăl. Cum de spui: „Arată-ni-L pe Tatăl!"?! 10 Nu crezi că Eu sunt în Tatăl şi Tatăl este în Mine? Cuvintele pe care vi le spun nu le spun de la Mine, ci Tatăl, Care locuieşte în Mine, Îşi face lucrările Lui. 11 Credeţi-Mă că Eu sunt în Tatăl şi Tatăl în Mine!

Răspuns utilizator avertizat
| leo59 a răspuns:

Este esența Creștinismului și anume JERTFA care încă nu o săvârșise, dar o anunță ca ocondiție esențială a mântuirii. Aceasta se săvârșește zilnic în Biserica întemeiată de D-l Iisus și rămâne ca o condiție fără de care nu se poate mântui cei ce cred în El după cuvintele Lui: Cel ce nu mănâncă Trupul Meu șinu bea sângele Meu nu are viață veșnică ( Ioan 6, 54). Slăvit să fie Domnul! Amin.

| radu32 a răspuns:

Intemeierea împartasaniei, a cuminecaturii sau a comuniunii cum o mai numesc catolicii. Atunci sa intemeiat Sfanta Euharistie si Liturghie (la ortodocsi) Messa (la catolici). Iar din acea zi la fiecare liturghie preotul cheama prin rugaciune, pe Sfantul Duh sa Binecuvinteze vinul si painea care, dupa pogorarea Sfantului Duh devin Trupul Si Sangele Lui Hristos (Aceasta sa o faceti intru amintirea mea) Tot Hristos a spus Ioan Cap. 6 versetul 54. "Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi."