| RAY a întrebat:

Ce inseamna a stapani o femeie? Este sclava ta?

Iar femeii i-a zis: "Voi înmulţi mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naşte copii; atrasă vei fi către bărbatul tău şi el te va stăpâni".

19 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Înseamnă că tu stai deasupra și ești stăpân pe situație. laughing

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Ce as vrea sa fiu deasupra craciunitei mele

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nu vrei. Lasă vrăjeala.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Pentru tine ce insamna acel verset?

| Hammurabi a răspuns:

Înseamnă că femeia e vinovată pentru izgonirea din Eden și a fost pedepsită să se chinuie pentru a naște copii, să fie mai sensibilă și partenerul ei să o domine.
Știu eu ce călugăr supărat pe femei a completat versetul ăsta?
Dar probabil că e ok.
Dacă Eva n-ar fi mușcat din măr, probabil ar fi trebuit să naștem noi copii.
Ceea ce mie nu mi-ar fi convenit deloc.
laughing))))

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Ce inseamna a domina? am voie sa o bat? sa o insult?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Nu bre, nicidecum.
Astea-s chestii arhaice. Dar probabil însemna ceva de genul :
Ai voie să mănânci fără să comentezi când ea î-ți pune masa,
Ai voie să folosești ultima bucată de hârtie igienică,
Ai voie să-i faci ce vrea ea dacă n-o doare capul,
Rahaturi d-astea... laughing))

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Dar daca ai jignit o fata de ce sa isi ceri scuze daca o stapanesti?

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

E vorba de nevasta ta. Nu orice fata. Tu crezi de acum ca trebuie sa stapanesti toate femeile? laughing Nehalit mai esti.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Daca asa spune dumnezeu, noi barbati suntem stapani pe viata lor

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Man, nu înțelegi?
O stăpânești doar onorific.
La fel cum e și Iliescu președintele PSD-ului.
În primul rând n-ai voie să o jignești până n-ai luat-o de nevastă. Cu cununie.
Iar după, nu mai ai curajul.
Așa că e bine să-ți ceri scuze de mai multe ori înainte să încerci să o jignești.
Pentru orice eventualitate. laughing

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Asa i-a spus lui Eva despre Adam. Acum nu stiu daca mai e valabil si pentru noi.

| RAY explică (pentru mentholinks):

E un blestem pe vechie la adresa tuturor femeilor

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Asa e si frumos, imi place cum gandesti

| Lioana a răspuns:

Ray te-ai apucat de citit Biblia? Felicitari!
Vorbele acelea au fost adresate Evei. Deci la ea se aplica. In legatura cu pedepsirea urmasilor pentru pacatele parintilor Biblia spune urmatoarele:
"Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinților în copii, până la al treilea și la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc" (Exod 20:5)

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

A stapani o femeie inseamna sa fi cu mult peste ea din toate punctele de vedere asta inseamna. De obicei femeiile cauta un barbat care sa fie barbat in adevaratul sens al cuvantului.

| Mclaren12 a răspuns:

Crestinismul are cam aceeasi mentalitate de subjugare a femeii pe care o promoveaza si islamismul. Daca te duci la o manastire, femeile de acolo arata cam la fel ca musulmancele, probabil si sunt tratate la fel.

| 6684464 a răspuns:

Se refera la faptul ca femeia avea sa fie supusa sotului ei.
Se refera la familiile credincioase, citeste trimiterile referitoare la treaba cu stapanirea.
Efes. 5:22-25 : "Nevestelor, fiti supuse barbatilor vostri ca Domnului; caci barbatul este capul nevestei, dupa cum si Hristos este Capul Bisericii, El, Mantuitorul trupului.
Si dupa cum Biserica este supusa lui Hristos, tot asa si nevestele sa fie supuse barbatilor lor in toate lucrurile. Barbatilor, iubiti-va nevestele cum a iubit si Hristos Biserica si S-a dat pe Sine pentru ea"

1Cor. 11:3 "Dar vreau sa stiti ca Hristos este Capul oricarui barbat; ca barbatul este capul femeii si ca Dumnezeu este Capul lui Hristos."