| anonim_4396 a întrebat:

"Voi înmulţi mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naşte copii; atrasă vei fi către bărbatul tău şi el te va stăpâni".
Analizand "blestemul" de mai sus bag de seama ca femeia iese din cuvantul Domnului si le face pe toate pe dos, incearca prin nu stiu ce metode sa nu mai aiba dureri la nastere, nu mai este atrasa de barbatl ei si vrea intotdeauana ca ea sa aiba dreptate, chiar daca nu are.
Deci, este mare pacatul daca nu ne oranduim viata dupa spusele Domnului?

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ai vrut să spui: este mare păcatul dacă nu ne orânduim viaţa după spusele unor misogini sălbatici şi psihopaţi, care se credeau dumnezei?

Cui îi pasă?

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nici mie laughing am postat asta din cauza unei userite care raspunde numai prin versete dar vad ca a luat biblia la intrebari ca sa scorneasca ea ce o scornii pentru a-mi raspunde laughing

| CristiB93 a răspuns:

Nu neg cuvintele acelea,dar sa nu exageram, daca ar fi sa alegi intre o nastere normala si cu dureri, dar care ar costa viata femeii sau o nastere fara dureri si care ar salva viata femeii, ce ai alege? Uneori viata femeii este pusa in pericol la nastere, iar daca nu ar intervenii metodele medicior aceasta ar murii. Eu zic ca nu este pacat atata timp cat o astfel de nastere salveaza viata femeii.

| anonim_4396 explică (pentru CristiB93):

Nu eu sunt in postura de a alege, daca Dumnezeu asa vrea asa sa se intample whistling

| danay72 a răspuns:

Dar Dumnezeu i-a spus acest lucru Evei, cand a pacatuit, dar Dumnezeu vrea ca femeia sa fie respectata de sotul ei si ea, la randul ei sa arate respect. Efeseni5:25-31

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Prin aceste cuvinte Dumnezeu nu a predistinat soarta femeilor ci pur şi simplu a arătat care aveau să fie consecinţele îndepărtării lor de Creator.
De fapt, o analiză completă şi sinceră a Bibliei infirmă ideea împărtăşită de mulţi că ea ar discrimina femeia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai să ne întoarcem puțin în timp.
Eva a primit pedeapsa aceasta pentru că a îndrăznit să cerceteze mai mult.
Ăsta de a creat această poveste merită un șut în burtă.

O altă presupunere de-a mea ar fi faptul că intelectul evoluează mai greu în timp, iar gibonii-s puternici, cam stadiul omului de la începuturi. Nu zic că teoria evoluției e cea adevărată, doar că fizic e mai ușor să ai forță decât intelectual. Mai repede dai cu piatra într-un cal care ți se pare că te doboară decât să te GÂNDEȘTI la utilitatea lui.

Așa că bărbatul, având conformația necesară supraviețuirii, a creat o poveste prin care să-și justifice, în timp, după ce oamenii au început să aibă trafic prin creier cât de cât, actele barbare asupra femeii.
Pentru că ea este inferioară și merită doar atât, să procreeze și să fie sclavă.

| gabriela2201 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine scris Everlina; eu nu am vazut niciun capitol in Biblie scris de catre o femeie; plus ca se cunoaste si in prezent exprimarea asta generalista si impersonala "femeia trebuie sa", "e lege divina..." scrisa de niste unii cu prea mult timp liber, sa ascunda sub aspectul traznirii cu ordine si lege divina, faptul ca dau ei cu pumnul in masa si-n oameni fara aparare; daca oamenii ar fi fost mai muncitori si fair-play in decursul existentei lor, nici nu ne mai durea capul de la atatea fantasmagorii, plus ca unii le invata si la scoala, la religie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lasa vrajeala ca nu tine laughing tocmai cu mine incerci asa ceva?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am dat o variantă... încerc să îi înțeleg pe acei oameni că logic că nu le iau apărarea.

| anonim_4396 explică (pentru gabriela2201):

Bine spui și tu.
Iar tâmpenia cu legea divină e o... tâmpenie. Legea, în general, trebuie să ofere un echilibru, și numai asta nu face, cel mai ușor argument negândit.
Au fost creativi cât nu au fost muncitori și asta i-a salvat. Doar pe ei.
De cruciade nu a mai păsat nimănui. De femei. De copiii indoctrinați de mici.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asa sa faci

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De cand o tampenie poate fi ceva bun? aici iti dau dreptate si-ti sarut mainile kiss am o rugaminte la 'mneatale. duducuta draga, nu te mai involbura asa ca marea ca faci riduri bre si nu te mai iubeste printul dumitale :->

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bun pentru ei, că le asigură buzunarele pline.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Femeia este cel mai frumos lucru dat barbatului iar pe dumnezeu sa l ia...
nu ex dumnezeu,universul se exprima prin noi, viata este mult mai simpla mult mai frumoasa, minunata asta depinde doar de noi iar cu zeii cum or incepe dumne, zeus nu exista totul depinde de tine tu esti cel mai mare miracol, iti doresc o viata extraordinara.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cine i l-a dat? Atunci hai sa consider si eu femeia un cadou, m-am saturat de el si-am sa-l ofer altui baiat laughing

| Analytical a răspuns:

Ce fata de prost ai.
Dar esti dragalas.

| anonim_4396 explică (pentru Analytical):

Ce zici tu... cum ai zis ca te cheama ca am uitat. anal si mai cum? Multumesc pentru apreciere kiss stii ca cine se aseamana se aduna? laughing

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru anonim_4396):

Pfff happy happy happy happy nu esti normal happy happy

| anonim_4396 explică (pentru MihaelaMariaPopa):

Sti de ce ma comporta asa?batting eyelashesbatting eyelashesbatting eyelashes

| lolium a răspuns:

O prietena buna de-a mea la care cred ca am ajuns sa tin m-a invatat ca dumnezeu inseamna mai ales iubire. prin urmare, nu iau in serios toate citatele din biblie, pana la urma se stie ca asta era mentalitatea barbatului in vechime :femeia trebuie sa fie supusa, tacuta, sa nu ridice capul niciodata, sa traiasca prin intermediul barbatului. ea nu are voie sa viseze, sa aiba propriile pareri sau dorinte, sa devina independenta.

cum o dai, cum o iei femeia e pacatoasa. stiu si azi multi barbati care nu-si lasa sotiile sa se imbrace frumos, le pun doar sa faca mancare, curatenie, sa aiba grija de copii, sa stea in casa tot timpul. le mai si bat cateodata de parca ar fi servitoare si s-ar fi nascut doar pentru a munci si a indeplini ordine.

femeia nu iese deloc din cuvantul domnului, este capabila de multe lucruri frumoase si merita pretuita si apreciata la adevarata ei valoare. nimeni nu ma poate convinge ca e altfel.
iar daca te intalnesti tu cu domnul si iti spune ca sunt pacatoasa si vrea sa ma puna la respect, trimite-l la mine sa vezi ce iese laughing
pai nu ii este rusine asa un pic [-x

| anonim_4396 explică (pentru lolium):

Sa stii ca special pentru prietena asta buna a ta am postat intrebareawinking pacatoaso care esti laughing

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Salutare, Dumnezeul pe care il gasim in biblie e un dumnezeu, crud, egoist, ucigator, pedepsitor, care cere jertfe de animale, preacurvar, care ``promoveaza``incestul daca e sa o iei la propriu faza cu adam si eva cu copii, etc, etc. unde mai punem ca biblia a fost ``insuflata`` de niste fanatici psihopati si mai ales ca lipsesc undeva la 45 de volume din biblie, deoarece adevarul a vrut fi ascuns, plus ca din acele volume multe sunt scrise de femei.cine a citit biblia in intregime nu a observat cumva ca nu se leaga prea bine otul? aaa chiar lipsesc undeva la 20 de ani din viata lui iisus. volumele care lipsesc au o`` voce`` puternica in care se explica clar de unde este existenta noastra. e pacat ca milioane de oameni care cred mott-amott si la propriu biblia se tem de pedepse, de ziua de maine, de moarte. religia, biblia si televiziunea sunt cele mai bune inventii la capitolul spalare de creier, indoctrinare si prostire.
Tu esti creatorul propriului destin si nimeni altcineva nici macar sfintii, dumnezeu sau altcineva, toti functionam pe baza aceleasi forte, cea a legii atractiei universale, unde faci bine primesti bine faci rau ti se intoarce inapoi dar nu te trazneste nimeni si nici nu arzi in iad.e trist ca tot maimulti oameni sunt indoctrinati cu un astfel de dumnezeu inca de pe vremea scolii la ora de religie care i-ar trebuia schimbat numele si bineinteles sa nu se mai faca referire doar la cea mai buna si dreapta religie.ca si principii sunt ok, dar indoctrinarea e prea de tot! numai bine si apropo, nu primesc jigniri la adresa mea de la fanatici religiosi care imi scriu enspe mii de versete din nu stiu cate capitole pentru a ma convinge de altceva.si eu cred in dumnezeu dar din alt punct de vedere cu o alta poveste!

| anonim_4396 explică (pentru MihaelaMariaPopa):

"toti functionam pe baza aceleasi forte, cea a legii atractiei universale" e nu ma'nebunii, ai vaut pana acum vreo relatie dintr-un pamantean si un extraterestru? De miresele lui Iisus am auzit eu dar nici chiar asa laughing

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru anonim_4396):

Pamantean, nepamantean noi avem origine extraterestra, stramosul nostru era un animal care traia sub pamant din care noi am evoluat.de-asta ``am existat`` pe vremea dinozaurilor si nu ``am fost`` arsi, doar ca nu eram evoluati. cerceteaza fizica cuantica, (asta daca o intelegi) ca sa iti dai seama ce am spus. nu are nici o legatura cu ce ai raspuns tu de relatii.asta numai daca nu era o gluma pe care ai facut-o.numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru MihaelaMariaPopa):

Care va sa zica fizica cuantica, daaaaa?
Daraga MMPopa, care de pe sit-ul asta crezi ca este intreg la minte? eu sunt sefu' lor laughing asta daca ai inteles cevawinking