| AlexAlxAlex a întrebat:

Ce inseamna practic, sfarsitul lumii? Sfarsitul omenirii, al fiintelor de pe pamant, al pamantului, al galaxiei sau al universului?

26 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din punct de vedere Biblic, sfarsitul lumii se REFERA strict la Lumea atinsa de PACAT si cei care o compun. Sfarsitul are doua etape, Revenirea lui Hristos pentru ai lua pe cei alesti si partea a doua peste circa o mie de ani cand va fi MAREA REANVIERE cand TOATA populatia care a trait pe Terra va fi reanviata pentru Judecata Finala cand si Satana va fi judecat. Apoi va urma pedeapsa sau Moartea pentru vecie prin ARDERE cand PAMANTUL, SOARELE si tot sistemul solar VA ARDE. Apoi Dumnezeu va CREIA un alt sistem Solar dar fara Soare. Pe noul Pamant vor trai toti cei saalvati de Hristos la a doua revenire. Acesta este dpdv Biblic Sfarsitul omenirii. O explicatie nebiblica de ce trebuie ars tot sistemul solar este ca tot ce a fost PANGARIT de omul pacatos trebuie sa dispara iar omul a trimis ceva nave prin spatiu.

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns:

Singurul sfarsit pe care-l cunoastem este moartea Soarelui peste 5 miliarde de ani, de restul avem numai teorii.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru LPCTSTR):

Peste circa o mie de ani soarele NU va mai exista, spune Creatorul lui. Cine esti TU sa spui cand va disparea soarele?

| LPCTSTR a răspuns (pentru danut):

Lmfao rolling on the floor
Cine sunt eu? Un adept al astronomiei, matematicii, fizicii, chimiei, etc. Stii tu... stiinte d-astea de-s mai exacte de felul lorwinking
Conform calculelor multor oameni de stiinta, Soarele mai are combustibil pentru a sustine reactiile de fusiune din miez pentru inca ~5 miliarde de ani. Nu stau sa explic procesul ca-mbatranesti si nu vreau sa te distrag de la rugaciunile de la ore fixe.

Dănuțe, doar pentru ca esti crestin, nu inseamna ca ai dreptate cand aberezi cu "creatorul" si restul porcariilorwinking
Unii mai fac si alte chestii folositoare decat sa se roage unei entitati inchipuite... De exemplu, unii folosesc matematica, chimia si fizica pentru a explora planetele Sistemului Solar, altii folosesc telescoapele pentru explorare, iar altii se asigura ca ai GPS pe smartphone, ca nenea Jesus nu te-a nascut cu harta mentalawinking laughing

Si acum o chestie amuzanta: eu nu cred ca Soarele are un creator, cel putin nu creatorul tau, asta inseamna ca peste "circa o mie de ani" "dispare" Soarele... asa... subit?! Lmfao, mi-a fost dat s-aud aberatii, dar nu aberatiile tale rolling on the floor

Ma rog, mai bine te las in damblaua ta... si-asa stiu ca de la fanaticii ca tine nu pot scoate o discutie rationala, nu-i asa? Nu spune "nu", ca stiu deja cu cine am de a face. Deci, ramai la pseudostiintele tale si nu ma baga pe mine in seama.

| danut a răspuns (pentru LPCTSTR):

Daca esti atat de destept si nu crezi ca Soarele are un CREATOR i-a spune matale cum din NIMIC pot apare fiinte inteligente, Stelele, Universul si cei ce se cred destepti ca tine? Daca NU STI, stai cu stiinta ta la gropa de gunoi a universului si taci malc caci o vorba de a noastra spune:" daca taceai, intelept ramaneai". Esti obligat sa asculti orice aberatie daca nu poti demonstra contrariu.

| LPCTSTR a răspuns (pentru danut):

Draga Danuț, daca cartea ta de povesti iti furnizeaza informatii cu tava ca "entiatea a batut din palme si-a facut Y", eu ce vina am sa cred ca nu entiatea X a facut Y si tot asa?
A... doar pentru ca ai o carte de povesti cu manuscrise dictate de analfabeti, cu multa propaganda comunistoido-dogmatica si persecutie xenofoba, facem autosuficienta si traim bine-mersi cu gandul ca ne apara "ă'l de sus"? rolling on the floor

Sa-i spun un fanatic de Teoria Big Bang?! Fa-ti temele, breh rolling on the floor Cine-s eu sa-ti zic mura-n-gura?! rolling on the floor laughing rolling on the floor
Ai o lege fundamentala a materiei: "energia nu poate fi creata, nici distruda", d-aici trage tu concluziile, n-am de ce sa-mi bat capul, oricum n-ai sa intelegi.

| danut a răspuns (pentru LPCTSTR):

"Ai o lege fundamentala a materiei: "energia nu poate fi creata, nici distruda", d-aici trage tu concluziile, n-am de ce sa-mi bat capul, oricum n-ai sa intelegi."
O lege fundamentala scrisa de niste handicapati care nu pot demonstra cum din Haos pot aparea in acelasi timp FIINTE Complementare si ca sa reducem la absurd cum poate aparea din acelasi haos un CEAS DOXA, cronograf si automatic. Cand poti demonstra asta ai depasit stadiul acelor muritori care spun prostiile pe care le repeti tu.

| LPCTSTR a răspuns (pentru danut):

Bine man, fie ca aberatiile tale sa fie la fel de adevarate precum inexistenta coruptiei in Romania...
Pana la urma, ce-am de pierdut daca te ignor? rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru LPCTSTR):

Cand nu poti raspunde la o intrebare CLARA si treci la ignorare nu este nici o problema dar dovedesti ca susti doar aiureli si iti dovedesti NEPUTINTA, adica pui un mare egal intre "stiinta" ta neputinta gandirii tale. Ignorare=prostie. Ne-am lamurit pe unde bantui, ma poti ignora.

| LPCTSTR a răspuns (pentru danut):

Bine breh, tu-destept religie-stiinta si restul, hai, du-te si roaga-te pentru mine sa vin la matale ca-ti sustin neroziile rolling on the floor poate merge rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Îți spun eu că atunci când ești la capătul disperării, când ți se închid toate ușile, nu îți mai rămâne nimic mai bun să faci, decât să te rogi!
Dar poate că întro zi te vei convinge!
Toate cele bune!

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma voi convinge pentru ca vad deja cine minte si cine nu.

| Panamax a răspuns:

Biblia este o carte de povesti.
Zeul biblic a fost un pacalici.
Cat despre Creatie, nici n-a auzit de ea.

| fllu07 a răspuns:

Proverbele 2:22 spune că cei răi vor fi smulși de pe pământ. în schimb, despre cei pe care Dumnezeu îi consideră drepti, psalmii 37:9, 10,29 spune că vor moșteni pământul. Iar ca sprijin absolut al acestei afirmații este Apocalipsa 21:3, 4,5. Aici sunt descrise condițiile de viață din viitorul apropiat de pe pământ. Înțelegem așadar că sfârșitul lumii este de fapt sfârșitul celor răi, aroganți, mincinoși, necinstiți, blasfematori, si al celor care predau minciuni despre Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înseamnă armaghedonul total!
Dar nu cred că al galaxiei, sau al universului!
Deși dacă e să o luăm așa, ar putea să aibă un impact major!
Caută pe internet nașterea unei Nove (Nova)!
Numai că asta se referă mai mult la soare!
Dar poate te ajută ceva un pic, să înțelegi și referitor la pământ!
Vezi dispariția dinozaurilor!
Dar eu nu prea cred în teoria asteroidului!
Mai degrabă în cea a potopului, sau saun a unui dereglaj/ achimbare în lanțul trofic!
Cred că punctele energetice ale pământului au avut un impact asupra unor schimbări climatice și tectonice, care au dus la dispariția unor specii și la nașterea altora, în decursul timpului!
În apocalipsa după Ion se face referire la distrugerea pământului!
Și crearea unuia nou!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu cine te-a mințit spunându-ți că în Biblie scrie ceva de sfârșitul lumii, dar nu-l mai asculta.
Nu este sfârșitul lumii ci sfârșitul lumii așa cum o știi acum. Când lumea va ajunge într-o stare păcătoasă ireversibilă, Dumnezeu va veni să facă dreptate(în Cer și pe Pământ) pe urmă va face un Cer și un Pământ nou, iar oamenii și toate lucrurile ce au viață vor trăi veșnic(alte principii, legi și forțe fundamentale noi ale Universului respectiv ce le vom putea înțelege și accesa).

| Michaeel a răspuns:

Sfârșitul omeniri si al vieții pe pământ.Galaxia si Universul nu se pot sfârșii deoarece vorbim de milioane de planete si galaxii! Nu exista ceva asa de masiv încât sa distrugă absolut tot si sa nu mai rămână nimic.

| AlexAlxAlex explică (pentru Michaeel):

Ma refeream la sf lumii biblic la ce se refera, prin "lume".

| Michaeel a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

Si mi-am zis sa nu mai raspund la intrebari legate de religie crying De unde sa stiu eu ca tu vroiai sa fac copy paste din biblie?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

Se refera la lumea necredincioasa. In Apocalipsa 7 se vorbeste despre o mare multime care va supravietui Armaghedonului.

| AlexAlxAlex explică (pentru OctavianDanielMaria):

Stiu, si eu sunt ateu, doar ma intrebam ce inteleg crestinii prin sfarsitul lumii, ce inseamna in fapt "lume", totalitatea fiintelor umane, totalitatea fiintelor de pe pamant, pamantul in sine, galaxia, universul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba din contră te asigur că va fi!
Atunci când va începe adevărata scânteie, atunci vei vedea!
Păcat că vezi așa de superficial lucrurile!
Dar toate la timpul lor!