| Deryasli a întrebat:

Ce inseamna sa te pocaiesti?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Pocainta inseamna schimbarea gandirii, intoarcerea de la un pacat, alungarea pacatului si motivatia personala de a nu-l mai face, intoarcere de la el si indreptarea spre voia lui Dumnezeu care iti vrea binele si cauta interesul tau, nu al sau. Dumnezeu te asteapta cu bratele larg deschise sa te intorci la El iti vrea binele, tu poti fi fiul/fiica Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine. https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE&t=780s
https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY&t=1257s
https://www.youtube.com/watch?v=nI29x5dKYOM&t=2147s

8 răspunsuri:
| Mircea08 a răspuns:

Inseamna sa iei hotararea sa traiesti normal (anormal e sa ucizi, sa faci pe altii sa sufere, sa furi, sa minti, sa comiti violuri etc. )

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Să te pocăiești înseamnă să îți îndrepți viața.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Asa e, pocainta inseamna indreptate de fapt, asta inseamna acel cuvant, nu a trece la o secta sau o face vreun botez

| unvecin a răspuns:

Pocăința este un dar pe care ni-l dă Dumnezeu. (Fapte 11:18)

Pocăința include o adâncă părere de rău pentru păcatele săvârșite și o continuă ferire de a le mai face.

| Jay1 a răspuns:

Să te pocăieşti inseamnă să regreţi faptele rele pe care le-ai făcut.

| DoctorWh0 a răspuns:

Să te pocăiești înseamnă să îți regreți păcatele și să nu le mai faci. cei mai mulți oameni cand zic pocăință se gândesc la regiile neo-protestante, dar nu este adevărat.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Eu stiu ca sunt sectanti care sunt rebotezati, nu? Moda asta a inceput in America cu anumite culte si incet-incet si-a facut loc si in Europa.
Sunt un fel de plaga a crestinismului, ceva asemanator cu parerea crestinilor despre atei! laughing)