| Dorugar a întrebat:

Ce a vrut sa ne spuna Isus in acest verset?
"Adevarat va spun ca vamesii si prostituatele merg inaintea voastra (a preotilor) in Imparatia lui Dumnezeu." (Mat.21:31) "

Răspuns Câştigător
| delia1994ciobanu a răspuns:

In Biblie cativa dintre vamesi si prostituatele s au cait de faptele lor rele si sau intors pe calea cea dreapta, dupa ce l-au auzit pe Ioan vorbind despre Isus si despre lucrarile Lui.iar Isus mentiona daca te caiesti de faptele rele si nu le mai repeti esti iertat, iar preotii desi l au auzit pe Ioan nu au crezut si nu s au cait de faptele lor rele

14 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Ca avand mai multi bani capatati de la fraieri au acces la un trai mai bun, si deci in principiu au sanse sa traiasca mai mult. laughing
Bine, asta cu "imparatia" nu stiu cui e figura de stil.

| Dorugar explică (pentru Holiday):

Aia cu "imparatia" este luat-a din Biblie.
2 Nu e vorba de mai tarziu sau de mai mult ci este vorba ca preotii daca ar vrea sa ajunga in Rai ar trebui sa -si schimbe meseria si sa devina "curbe", ca astfel au mai multe sanse sa ajunga in Rai!

| MskDesign a răspuns:

Este normal sa mearga inaintea la toti, au capital si ca orice conducator stie asta.

| Dorugar explică (pentru MskDesign):

Pai tocmai ca nu ei preotii merg primii, ei nu merg de loc!
Crezi ca ar trebui sa devina curbe sau vamesi ca sa ajunga in Rai

Răspuns utilizator avertizat
| unprietenaproape a răspuns:

Hmm, sa ma gandesc mai bine la ce cariera sa mi aleg?
deci raiul e plin de curbe...

| Dorugar explică (pentru unprietenaproape):

Bingo! Decat sa te faci preot/easa sau pocait/a mai degraba ajungi in rai daca esti curba, si asta nu o zic eu ci o zice chiar Isus in Biblie, eu doar il citez!

| Cezar2009 a răspuns:

Versetul se refera la farisei, la preotii religiei iudaice si nu la crestinism.
E o foarte mare diferenta.

| Dorugar explică (pentru Cezar2009):

Adica tu vrei sa ne spui ca Isus nu s-a adresat niciodata crestinilor ci tot ce a spus el este pentru iudei?
Bingo daca ai gandit asa!