| soimos a întrebat:

Este pocainta o dovada de prostie?
Motivez intrebarea prin faptul ca la bisericile lor lumea merge ca la cirkus, ca sa vada un spectacol religios, ceea ce nu se numeste "credinta" ci fariseism!

Iar despre farisei Isus ne invata in (Mat. 21:31) ca:
"Adevarat va spun ca vamesii si curvele merg inaintea voastra (adica inaintea fariseilor) in Imparatia lui Dumnezeu."

Data fiind situatia nu este mai sigur sa te rogi de acasa din camarutza ta (asa cum iti cere Isus in Matei 6. 5) decat sa fi acuzat de fariseism de Isus si astfel sa iti pierzi mantuirea?

Deci repet intrebarea in contextul celor afirmate si pe baza dovezilor din Biblie, Nu este pocainta o prostie si o greseala imensa?

14 răspunsuri:
| seagate a răspuns:

Postarile tale sunt dovezi autentice de prostie.

| whatevernvm a răspuns:

Daca e sa o iei asa, majoritatea religiilor sunt o prostie din punctul nostru(ortodocsilor) de vedere, in frunte cu islamismul. bineinteles ca pentru noi, care avem alte conceptii si alta Biblie ii credem nebuni si neevoluati, insa fiecare cu credinta lui.

| soimos explică (pentru whatevernvm):

Evident ca toate religiile sunt niste prostii pentru ca religiile nu vin de la Dumnezeu ci sunt facute de obicei de niste oameni din antichitate care nu aveau bagajul de cunostinte pe care un om modern din ziua de azi le are!

Tocmai aceasta "reforma" pe care a incercat sa o faca Omul Isus, ii dovedeste genialitatea!
Pacat ca majoritatea invataturilor sale au fost schimbate de excroci si sarlatani (ca de ex falsul apostol Pavel) si astfel tot ce a propovaduit Isus impotriva preotilor si a institutiei numita biserica, au fost "recuperate" si schimbate de niste sarlatani in favoarea lor si s-a facut o noua religie exact din ceea ce trebuia sa fie antireligie!
Biblia este o forma de sarlatanie instrumentalizata astfel ca sa serveasca bisericilor impotriva caruia propovaduia Isus.
Deci se poate spune ca ea Biblia este un manual al Diavolului!

| whatevernvm a răspuns (pentru soimos):

Da, sunt facute de Dumnezeu, dar fiecare persoana care isi creaza o religie sustine ca a avut contact direct cu un anume Dumnezeu care l-a indrumat sa...Si asa religiile sunt facute de oameni nebuni care sustin ca au avut revelatii cu mai stiu eu ce Allah. Probabil la fel sunt si pocaitii.

| Avram_Rus_1990 a răspuns (pentru soimos):

Important este sa fii credincios si sa mergi la biserica in ce privesc religiile sunt clasificari de modul de inchinare

| soimos explică (pentru Avram_Rus_1990):

Important este sa fii plin de iubire si de toleranta, pentru ca credinta tine de "Legea Veche" si Isus a venit sa o inlocuiasca cu Iubirea!
Cat despre biserica, locul in care se strang fariseii la spectacol, nu ai decat sa recitesti de 10x ce zice Isus in Matei 21:31, ca poate atunci iti pica fisa si intra la bibilica, si te mai luminezi un pic!

| Avram_Rus_1990 a răspuns (pentru soimos):

Si pocainta inseamna sa fi plin de iubire si de toleranta

| ateuNEGATIV a răspuns:

Uite cum trebuie sa fie un adevarat pocait cine e asa? eu vad parcarea lor plina de bmw, mercedes si vile niste ipocriti majoritatea

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=6 http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=7

| TheBirdOfTheHermes a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Dar cine ești mă tu să îi judeci pe toți?
Cât te-ai screme numai prostie scoți!

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Păi eu dq sunt redusă mintal?
Uită-te în jur! Sunt o grămadă de oameni care te jignesc.
De ce asta?
Pentru că vine un pupincurist cu o religie de ateu și împarte în stânga și în dreapta ce e bine și ce nu... și pe deasupra încearcă să îi convingă de existența minții sale reduse

| DianaaStop a răspuns:

Pana la Urma nu religia ne mantuieste. Si mie nu mi se pare o prostie pentru ca Dumnezeu le trimite Duhul Sfant ceea ce este o mare bucurie. Daca nu esti in situatie nu ai cum sa intelegi. Si nici decum nu li se potriveste numele de farisei. Fariseii sunt cei care cartesc impotriva lui Dumnezeu, ei nu cartes. fiecare religie este diferita.

| Avram_Rus_1990 a răspuns:

Pocainta nu e o prostie din contra in biblie arata pocainta cum ar fi ceva bun si placuta de Dumnezeu

| soimos explică (pentru Avram_Rus_1990):

Poi nu am zis mai sus ca Biblia este un instrument al bisercii, adica a unei biserici institutionalizate pe care Isus o combate?
Unde l-ai vazut tu pe Isus ca iti spune sa citesti si sa urmezi Biblia?

Pocainta este o prostie pentru ca biserica lor este un loc in care se strang fariseii, deci nu este placuta nici lui Isus, care prefera sa ne rugam in camaruta noastra, si nici lui Dumnezeu pentru ca in acea cladire oamenii sunt invatati sa ii incalce Legile pe motivul ca ele sunt vechi!