| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca cel care va promite "viata vesnica" este Christosul care se lauda ca detine cheile mortii si ale Iadului,(vezi Apoc 1.18) se pune intrebarea, de ce el, daca vrea sa va daruiasca viata vesnica, de ce nu inchide Portile Mortii ca sa nu mai muriti si sa traiti vesnic, si de ce vi le deschide ca sa muriti?
Vi se pare logic ce face acest Christos, si ca ar actiunile sale sunt ca si cum ar vrea sa va ofere viata vesnica?
Nu vedeti ca este doar o promisiune mincinoasa dar si aia proasta, ca e lipsita de logica?

3 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

rolling on the floor laughing eu cred ca ar trebui sa-l dai in judecata pe acest infam si neserios Christos! eee dracie!
O data pentru totdeauna!
Dar stai! daca va fi inchis ce subiecte de discutie vom mai avea? sad

| Moisie explică (pentru Lizzu):

Asta ai inteles tu din intrebare de mai sus?
Foarte slab!
Sa fie asta o consecinta a faptul ca credinta religioasa se bazeaza numai pe Irationalitate?
Pai Christos oricum nu exista, si uite ca tot mai am subiect de discutie!
Ce ar fi sa te straduiesti sa raspunzi la intrebare?
Si anume daca Christos tot promite "viata vesnica" si tot el detine cheile Mortii, de ce nu inchide portile ca cei care il urmeaza sa NU mai moara?
Sau povestea cu "viata vesnica" este o minciuna gogonata?

| Lizzu a răspuns (pentru Moisie):

Stai calm laughing nu da tongue glumeam cu tine doar.
Sunt de acord cu tine in mare parte, in general, dar nu rezolvi nimic daca te inversunezi asa.

Da-o incolo de religie. Vei primi aceleasi raspunsuri dintotdeauna si anume ori ca viata vesnica e reala (din partea credinciosilor)ori ca dumnezeu nu exista si totul e o iluzie (din partea ateilor)...
Asa ca....cu ce rost?