| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce motiv credeti ca avea Iisus ca sa mearga pe apa?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să îi impresioneze pe discipoli, să îi convingă că el are puteri supranaturale, care vin direct de la Dumnezeu, de la originea lui divină, el susținând că Dumnezeu e tatăl lui.
Și pentru că ei erau la origine oameni simpli, dar care doreau să facă ceva deosebit în viață. fără să fie bogați, preoți, oameni politici sau savanți, învățați, sperau că, stând lângă el, îi va învăța și pe ei să facă miracole, adică ceva deosebit, valoros. Și ceea ce îi învață simplu pășind pe apă ar fi aceasta. Dacă crezi că nu poți, sigur nu vei putea. Dar dacă crezi că poți face, chiar și lucruri imposibile, ai șansa să le realizezi.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se poate crea și prin hipnoză colectivă. Asta se poate crea și de aproape.

| SilentRain a răspuns:

A vrut sa facă un selfi cool

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Isus știa ca Petru urmează sa ii ceara: "Doamne, daca ești Tu, porunceste-mi sa vin la Tine pe apa" Matei 14/28
Adevărul este ca minunile lui Isus sunt pline de lecții care, înțelese corect, ne vor face capabili sa înțelegem cele mai importante principii necesare vindecării sufletului.
Ce putem înțelege din realizarea extraordinara a lui Petru?
Cea mai evidenta lecție este ca viață creștină biruitoare nu este mai dificila decât umblarea pe apa;
O alta lecție pe care o învățam este ca împlinirea sarcinii este in totalitate lucrarea lui Hristos;
Creștinului ii revine sarcina sa se încreadă in Isus si in Cuvântul Lui;
O alta lecție care este esentiala, vitala, este nevoia de a ne menține atenția la Isus si sa ignoram toate lucrurile care ne distrage atenția.
Petru a eșuat numai când și-a luat ochii de la Hristos.
In Biblie călătoria creștină este comparata cu o umblare.Suntem îndemnați sa "umblam in Spirit", sa continuam sa umblam in Domnul Isus etc
O alta lecție importanta este nevoia de a evita elementele ce vor sa distragă atenția.
Când Petru a umblat pe apa a fost de fapt o ființă supranaturala. Cu ochii la Isus, el a intrat in lumea supranaturala si a exercitat puterile lumii ce va veni. Singura lui sarcina era sa își mențină atenția la Isus si sa ignore celelalte aspecte care ii distrăgeau atenția.
Exteas din Divina Vindecare de David Clayton

| Mihai45665445676 a răspuns:

Vaii de mine, nu există Isus Hristos era și a fost un profet cu puteri paranormale sa zic așa și nu este și nu a fost niciodată fiu al divinității, astea care le arătați Dumneavoastră pe TPU sunt povesti din cartea biblică, nu va mai bateți joc de Dumnezeu punândul pe Dumnezeu creatorul universului în rând cu toți buburuzi că Isus Cristos, și alți oameni care se cred drept dumnezei lumi.

Răspuns utilizator avertizat