| alexutza222 a întrebat:

Ce pacate impiedica o fata sa devin preoteasa(sotie de preot)? Eu stiu ca o preoteasa trebuie sa fie fecioara, dar mai e si altceva? Adica daca stie sa dea in carti si s-a indoit de existenta lui Dumnezeu si a facut yoga... Daca a renuntat la aceste pacate poate sa se casatoreasca cu un viitor preot?

10 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Contează iubirea dintre ei, nu trecutul. Oricum nu o caută nimeni să vadă dacă e sau nu virgină laughing

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu scrie despre acest lucru.

| Holiday a răspuns:

Se poate casatori orice fata/femeie cu un preot, nu trebuie nici macar sa fie fecioara, de unde ai scos asta? Numai ca ordinea e inversa cel putin la ortodocsi, intai fata se casatoreste si apoi devine ala popa, intra in fisa postului la ei sa fie casatoriti si neaparat cu o femeie chiar daca e homosexual.

| Moisie a răspuns:

Cu un popa se poate marita orice femeie, dar este preferabil sa fie o c...va, nu numai pentru ca si preotii sunt tot asa, dar mai ales pentru ca cele mai temeinice casatorii se fac intre sarlatani si c...ve, pentru ca pe amandoi ii leaga acelasi ideal, si anume isi vand trupul si sufletul(adica se se prostitueaza) pentru bani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa dea in carti, yoga si toate celelalte, sunt niste superstitii! Si daca tindem sa credem in ele inseamna ca l-am pune pe Dumnezeu inaintea lor. Oricine se poate casatori cu un preot! E chestia ca, ca un baiat dupa facultate sa devine preot trebuie s se insoare si singura parte ar fi sa gaseasca o fata dornica sa se marita la o varsta asa frageda, gen pana in 22 anithinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stiai sa dai in carti ai fi stiut daca te mariti cu popa sau nu.

| Elena1396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau, dar eu nu ma ocup de ghicit in carti.
Daca nu rezista religia, imi place foarte mult si romana si tot imi gasesc un loc de munca.
Te rog nu fi rautacios, nu ma imita sau iti da cu parerea fiindca nu stii tu ce o sa fac in viata sau nu.
Eu iti respect parerea ta, asa ca te rog sa o respecti si tu pe a mea!

Răspuns utilizator avertizat
| Elena1396 a răspuns:

Buna! Eu vreau sa merg la Teologie pentru a fi profesoara de religie si pt.ca simt ca acolo e chemarea mea! Daca o fata s-ar casatori cu un viitor preot, ar trebui sa fie fecioara si sa il iubeasca pe Dumnezeu(nu sa fie ateista).
Orice pacate marturisite sincer la Sfanta Taina a Spovedaniei pot fi iertate, doar daca renunti la acele pacate si iti faci viata dupa voia lui Dumnezeu. Spovedania trebuie facuta sincer si cu mustrare de constiinta. Dumnezeu e bun, bland si milostiv astfel incat El iarta si pacatele cele mai grave.
Parerea mea e ca foarte frumos sa te casatoresti cu un adevarat preot(nu cu cei care sunt preoti pt.alt motiv si se cunoaste care) pentru ca asa ai protectia lui dumnezeu si viitori copiii ar creste in credinta.Respect si parerile altora, dar nu toti oamenii sunt la fel d buni sau de rai!

| Holiday a răspuns (pentru Elena1396):

"Eu vreau sa merg la Teologie pentru a fi profesoara de religie..."

S-ar putea sa ramai fara obiectul muncii pana termini facultatea sau la cativa ani dupa, cat crezi ca va mai rezista religia in scoli chiar si in Romania? Si neavand vreo pregatire serioasa, s-ar putea sa ajungi barmanita in vreo fosta biserica vanduta de BOR si transformata in pub...