| UnTrecator a întrebat:

Ce parere au martorii lui Iehova despre preoti si despre aducerea preotilor in casa pentru a o sfinti, sau pentru a sfintii masina si alte practici pe care le fac crestinii. Este vreo baza biblica pentru asa ceva? Ce spune Biblia despre preoti, putem avea incredere in ei? Astept argumente cu versete din biblie.

25 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Isus nu a sfințit nici o casă, cu busuioc și apă.Nu avem nici un episod în care un creștin din secolul 1 sa faca acest lucru. Cerințele pentru cei care au grijă de congregatia creștină sunt arătate în 1Timotei3:1-10. Apoi, despre preoți se vorbește în vechiul testament, dar conform Biblie legea mozaica nu mai trebuie respectată, odată cu moartea lui Isus. Romani10:4.

| Freya1 a răspuns:

Cred in Dumnezeu, Iisus Cristos .....nu in popi iar cu martori lui iehova nu vreau sa am legatura

| UnTrecator explică (pentru Freya1):

Cum adica crezi in Dumnezeu, Isus Cristos? Isus Cristos nu este si nici nu a fost Dumnezeu. El insusi a afirmat treaba asta.

| Freya1 a răspuns (pentru UnTrecator):

I-am enumeret draga nu am spus ca sunt unul si acelasi

| UnTrecator explică (pentru Freya1):

Bine draga, am inteles. happy

| milan9 a răspuns:

Ce conteaza ce spun falsii "martori"? thinking thinking Ce conteaza ce crede o secta ne... norocita dintre cele 40000? thinking

Dar oare Dumnezeu ce ar spune despre PREOTIA pe care A INTEMEIAT-O? thinking

- Noul Testament vorbeşte foarte clar despre o ierarhie în Biserică (distincţia între diaconi, preoţi şi episcopi)

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei

| milan9 a răspuns:

Sunt zeci si zeci de citate in acest sens...

5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii.", etc...

| xerxes1 a răspuns:

Biblia este o carte de povesti.Maculatura la kg.
Evreii s-au inspirat de la sumerieni, crestinii de la evrei.
Jehova a fost un fel de zeu muritor, cu probleme psihice care a activat local o scurta perioada de timp. Apoi a disparut, dracu stie unde.
Iisus a fost un razboinic evreu cu sange albastru.
Crestinismul este o ciuma a umanitatii.
Asa ca poti sa faci pipi linistit pe Biblia si versetele tale.
Martorii sunt cei mai mintiti dintre sectantii crestini.

| UnTrecator explică (pentru xerxes1):

Cum adica a fost Isus evreu cu sange albastru? Ce inseana sange albastru? happy

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Susțin răspunsul ce ti l-a dat Ada 92 e foarte bine pus.Dar as veni si eu cu doua argumente biblice si anume, daca doresti sa citesti in Biblia ta, în Maleahi 2:2-12 iata,o să găsesti că,preotia ca si clasa a fost instituită de Dumnezeu,pentru un scop anume. Daca o sa citesti Biblia,o sa vezi ca se vorbeste de oameni care au fost supusi lui Dumnezeu,au respectat cerințele si Legea data de Dumnezeu.Pot aminti pe Aron, Melhisedec (rege si preot) Leviti,Iosua,si altii, nu pot sa-i însirui pe toti, nici nu ii stiu pe toti, dar dupa cum am spus, ei aveau un rol in aranjamentul lui Dumnezeu insa am sa ma refer doar la una, adica prezentarea jertfelor de animale curate si sanatoase, iar o parte din ele, ii revenea casei preotului.Dar cu timpul aflam ca preotii nu s-au multumit cu ceea ce au primit, a intervenit Satan la mintea si actiunile lor si ei au răvnit pentru mai mult, si nu au mai respectat cerintele lui Dumnezeu.Si dupa cum avflam din Biblie ca israelitii mereu erau nemultumiti si razvratiti desi Dumnezeu le-a acordat multa favoare, răbdare indelunga si multe lucruri minunate, ei mereu s-au razvratit. Dumnezeu i-a respins ca popor ales a respins si interzis preotia ca si clasa, lucru ce a avut loc aproximativ cu 7oo de ani inainte de Isus.Ei au continuat sa activeze, dar in ilegalitate sau fara aprobarea lui Dumnezeu.Vezi Maleahi 3:10-Si dupa ce Dumnezeu le-a mai acordat o sansa israelitilor trimitănd -ul pe Isus, iata că cei care l-au respins cu vehementa au fost preotii cei falsi si cu o influienta negativa la autoritatile guvernamentale care au influentat moartea lui Isus. Ei l-au acuzat de blasfemie.Ei l-au urăt de moarte pe Fiul lui Dumnezeu care le spunea doar adevarul si ei nu-l puteau accepta au influentat masele populare pe care le credeau niste prosti neinvatati.Citeste Matei 23-tot. Astazi dupa 2000 de ani cei care spun ca sunt preoti sunt doar sustinatorii celor ce l-au ucis pe Cristos. CRISTOS Isus, dl. care a fost numit de Dumnezeu Mare Preot si Rege in felul lui Melhisedec.Singurul care are nemurirea primul Martor al lui Iehova (Apocalipsa 1:4.)! Uitasem sa-ti scriu, întrucat preotimea de azi nu practica adevarul, nu-l cunosc, nu-l pot preda enoriasilor, nu sunt prezenti la infaptuirea vointei lui Dumnezeu, nu respecta Cuvantul lui Dumnezeu Biblia, sunt asa cum ii numeste Isus in Matei 23-,, calauze oarbe,..."sunt mult prea pacatosi, daramite sa poata ei sfinti ceva.De ex.,, apa " -care ne-a dat-o Dumnezeu pentru a sustine viata, in izvoare limpezi-cine a spurcat-o? Tot ceea ce fac fac asa cum a spus Isus de ochii lumii, sau Maleahii 2:2.

| wpetterssone a răspuns:

Cu ce putere sfântă sfințesc preoții casa sau mașina? Sunt ei sfinți?

| CosminCD a răspuns:

Despre preoți, Biblia vorbește în multe feluri. Sfatul meu - un preot (sau orice creștin) îl cunoști după modul în care el este OM. În primul rând trebuie să fi om, apoi preot sau orice alt ceva. Apoi, trebuie să vezi dacă preotul respectiv respectă Biblia și ceea ce spune în Biblie. Dacă nu... e trist. Despre matorii lui Iehova - hmm - nu au o bază biblică pentru anumite lucruri spirituale pe care le fac. Există servicii religioase pentru casă. Ca teolog, nu îmi amintesc că există vreo bază biblică pentru așa ceva. Singura pe care mi-o amintesc este pentru dedicarea (nu sfințirea) Templului făcut de împăratul Solomon pentru închinare.

| Mclaren12 a răspuns (pentru CosminCD):

Ce lucruri spirituale fac martorii lui Yehova?

| CosminCD a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu neapărat că fac lucruri, ci ca și doctrină. Nu prea se pliază pe Biblie.

| Mclaren12 a răspuns (pentru CosminCD):

Aa, pai din nou pun aceeasi problematica, biblia este spirituala? Cam asta dai de inteles.

| CosminCD a răspuns (pentru Mclaren12):

Eu am răspuns din punctul meu de vedere. Acum nu cred că trebuie să ma intervievezi. Plus că te poți informa și tu. Întrebarea ta „biblia este spirituală" nu știu dacă e o întrebare retorică sau chiar este o întrebare care caută un răspuns serios. Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu, ghidul de viață a omului credincios. Îți recomand să o citești. Merită!

| Mclaren12 a răspuns (pentru CosminCD):

Evident ca astepta un raspuns. De fapt eu stiam raspunsul, voiam sa vad parerea unui crestin in conditiile in care crestinii in general habar n-au ce-i aia spiritualitate.

| CosminCD a răspuns (pentru Mclaren12):

Creștinii care nu citesc Biblia nu știu nimic despre viața spirituală, în general. Consider că cei care n-au citit și nu știu ce spune Biblia nu pot fi considerați creștini. Nu e de ajuns să asculți ce zice preotul, dacă nu citești și nu trăiești o viață urmând principiile Scripturii (adică având o viață spirituală).

| Mclaren12 a răspuns (pentru CosminCD):

La asta ma asteptam sa spui. Biblia nu promoveaza nicio spiritualitate. Ba din contra, biblia si crestinismul nu doar ca sunt anti-spirituale, dar si condamna adevarata spiritualitate si o arata clar (Deutetonomul 18: 10-14).
Ritualurild crestine nu au absolut nicio legatura cu spiritualitatea. Tot ce fac este este sa-ti induca un efect placebo subconstient care sa-ti creeze iluzia ca te simti impacat cu sine si fericit dupa ce ai participat la ele. Sa ai o viata spirituala nu inseamna nici pe departe sa te supui unor dogme semi-comuniste evreiesti.
Crestinismul a distrus aproape tot ce inseamna spiritualitate in perioada inchizitiei si a torturat pana la moarte pe toti practicantii ei pe care i-au gasit.

| ada92 a răspuns:

În Evrei 5:1 se explică: „Orice mare preot luat dintre oameni este numit în folosul oamenilor peste lucrurile privitoare la Dumnezeu, ca să ofere daruri şi jertfe pentru păcate". Preotul numit de Dumnezeu îi reprezenta pe oamenii păcătoşi înaintea lui  prin intermediul jertfelor.  Avea rolul de a-i ajuta pe oameni să se împace cu Dumnezeu. Însă acest lucru era pe timpul lui Moise, era doar temporar pana la Isus, crestinii din primul secol nu faceau asa ceva. era necesar până când Isus avea sa isi dea viața ca jertfă pentru păcatele noastre, o jertfă perfectă făcută pentru totdeauna. Dumnezeu l-a numit pe Isus Cristos Mare Preot al templului spiritual. Nici un om nu poate anula această numire, astfel Isus  deţine preoţia fără nici un succesor ( citeste Evrei 7 începând de la 17 până la final). Cu alte cuvinte in prezent nu mai există preoți in fata lui Dumnezeu. Isus a spus să ne numim frați ( Matei 23:8-10), nu rabi. In ce privește sfințirea anumitor obiecte... acest lucru nu are baza biblică.

| UnTrecator explică (pentru ada92):

Hmm, nu prea sunt lamurit. Ceva mai concret este? Cum poti argumenta cu un preot ortodox ca nu este ortodox ceea ce face el, si ca Biblia nu spune ca el sa faca acest lucru. Sfintit obiecte si etc.

| ada92 a răspuns (pentru UnTrecator):

Ceea ce face el este ortodox dar nu este Biblic (e diferență). Roagă-l să-ți argumenteze el ceea ce face cu Biblia. sau întreabă-l dacă crede că ceea ce a creat Dumnezeu este necurat iar el ca om imperfect poate să-l curețe, să-l sfințească. Dacă vrem să avem o casa curată, protejată sau o mașină ferită de accidente trebuie să fim atenți la modul in care le folosim si sa aplicăm principiile biblice in vietile noastre de zi cu zi care sunt spre folosul nostru. Dacă preoții ar acorda mai multă importanță instruirii enoriașilor decat... ( banilor), oamenii ar trage mai multe foloase

| ada92 a răspuns:

Dacă vrei mai multe informații despre Martori si ce cred ei poți accesa jw.org

| INTOCAVEL a răspuns:

Martorii nu au nimic cu preotii.Doar ca ei isi atribuie niste lucruri peste Dumnezeu.De exemplu in biblie la 1 Timotei cap4 vers 1 spune"Totuși, cuvintele inspirate spun clar că, în timpurile care vor veni, unii vor renunța la credință, dând atenție unor cuvinte inspirate care induc în eroare și unor învățături ale demonilor"
Apoi vers 4 spune"De fapt, orice creație a lui Dumnezeu este bună și nimic nu trebuie respins dacă este primit cu mulțumiri, vers 5 pentru că este sfințit prin cuvântul lui Dumnezeu și prin rugăciune"
Acuma preotii nu isi pot atribui sfintirea cand de fapt totul este deja sfintit de Dumnezeu prin cuvint ( biblia ) si rugaciune.Asa ca ei nu mai pot sfinti nimic nici case nici sunca de paste nici spitale nici stadioane etc.
Altfel se ridica peste Dumnezeu