| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti? Credeti ca reincarnarea dupa moarte din nou pe acest pamant este posibila?

http://epochtimes-romania.com/......n---203075

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Sufletul este entitate nu energie dispersată. Ce anume se unifică dacă ar fi simplă energie dispersată? Sufletul nu este dat la voia întâmplării, el are un anumit parcurs revelat de către divinitate.

Numărul sufletelor nu este nedeterminat, altfel o iei razna confundându-le cu miliardele de miliarde de fire de iarbă, gândaci şi pietre (aşa cum face hinduismul).

În spaţiul sincretismului hindus, printre miile de triburi, fiecare a avut dialectul lui, zeii şi teoriile lui. Teoriile acestea false sunt tentative de a da răspunsuri limitate umane, ce se contopesc însă într-o CONFUZIE GENERALĂ, alături de mii de zei la fel de falşi.

Aceste teorii hinduse au transformat revelaţia primordială, au interpretat şi alterat la nesfârşit conceptia despre divinitate, despre suflet, despre viata vesnica.

| AteulRational a răspuns (pentru milan9):

Nu poti aduce nimic concret(vreo dovada) pentru ce ai zis acolo, nu?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu, asa ceva ea fantezie

| sublime89 a răspuns:

Pe Pamant nu, dar in cosmos sper ca da laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista mii de marturii.Da frica sa nu fie considerati nebuni, multi evita sa vorbeasca despre asta.
Daca am avea doar o singura viata as deveni ateu instant.
Dar sunt convins ca avem numeroase vieti unde invatam cate o lectie de fiecare data.
Oamenii de stiinta inca se intreaba de ce merele cad in jos, nu o sa ma astept sa gaseasca explicatii "rationale" referitor la reincarnare in urmatorii 300 de ani.

| AteulRational a răspuns:

Da, stim episodul, dar nu stiu daca a fost sau nu influentat copilul. Daca ar fi total adevarat, sunt prea putine asa zise cazuri ca sa poti spune ceva concret. Ma intreb ce e mai rational: 1000 de motive pentru care acest copil nu zice adevarul( nu spun ca minte neaparat, poate chiar crede asta) SAU exista reincarnare(pentru care inca nu exista niciun fel de dovada). Deci? Tu ce crezi?