| Ioanantonia a întrebat:

Ce parere aveti despre ARSENIE BOCA?

Răspuns Câştigător
| Snitel03 a răspuns:

De treaba

28 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Exista o vorba care spune: morti cu morti, vii cu vii. Cei ce incearca sa creeze un curent precum cel despre respectivul individ, demult mancare pentru viermi sunt asemenea acestuia, MORTI si intelectual dar mai rau sunt morti spiritual. SFANT este DOAR Dumnezeu, restul, mancare la viermi.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru danut):

Iti place sa arunci cu noroi in alta religie, nu?

| danut a răspuns (pentru aabaaab3278):

Nu arunc cu nici un noroi ci doar spun ce spune Biblia, CA MORTII NU MAI STIU NIMIC, niciodata nu am contrazis Biblia chiar daca se vor supara unii sau altii, prefer sa se supere un om decat Dumnezeu pe mine. Intr-adevar ADEVARUL DOARE, dar mai bine putina durere acum decat Moartea Vesnica. Arsenie Boca este DOAR un mort care asteapta Judecata Divina ca toti mortii. Sti care e treaba, fratii nostri ortodocsi ar trebui sa citeasca Crezul Ortodocs si vor vedea ca nu scrie nimic de ceva suflete de morti ci ca mortii asteapta judecata finala si ca ortodocsii s-au despartit de catolici pentru faptul ca NU VROIAU SA SE INCHINE LA ICOANE, apoi au aparut tot felul de sfinti falsi in ortodoxie si iar s-au inchinat la icoane, asta e realitatea, noroiul nu-l arunca nimeni din alta religie ci voi insusi faceti acest lucru, acuzandui pe altii.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru danut):

Iata ce zice Biblia despre sfinti:
marele apostol Pavel scrie efesenilor: "Deci, dar, nu mai sunteti straini si locuitori vremelnici, ci sunteti impreuna cetateni cu sfintii si casnici ai lui Dumnezeu" (Efes., 2, 19). Asadar, ca pe niste prieteni ai lui Dumnezeu si casnici ai Lui ii veneram (cinstim) pe sfinti, inca mai stim ca sfintii sunt preaslaviti de Dumnezeu in ceruri (Luca, 20, 36). Sfintii, inca pe pamant fiind, aveau darul proorocirii (III Regi, 14, 1-17) ca, de pilda, proorocia lui Elisei asupra lui Ghezi (IV Regi, 5, 25-27). Sfintii, inca in viata aceasta fiind, se rugau lui Dumnezeu pentru oameni. Astfel, Avraam s-a rugat pentru Abimelec (Fac., 20, 7). Moise s-a rugat lui Dumnezeu pentru popor etc.
Cat despre icoane, in Biblie se referea la ceea ce se rugau evreii sa nu faca chip cioplit. Iata:
"Apoi să faci doi heruvimi de aur; şi să-i faci ca dintr-o bucată, ca şi cum ar răsări din cele două capete ale capacului; Ies 25, 18
"Acolo, între cei doi heruvimi de deasupra chivotului legii, Mă voi descoperi ţie şi îţi voi grăi de toate, câte am a porunci prin tine fiilor lui Israel Ies 25, 22
Cortul însă să-l faci din zece covoare de în răsucit şi de mătase violetă, stacojie şi vişinie; în ţesătura lor să faci chipuri de heruvimi alese cu iscusinţă. Ies 26, 1
Să faci o perdea de în răsucit şi de mătase violetă, stacojie şi vişinie, răsucită, iar în ţesătura ei să aibă chipuri de heruvimi alese cu iscusinţă; Ies 26, 31
Şi Cuvântul S-a făcut trup şi S-a sălăşluit între noi şi am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har şi de adevăr. Ioan 1, 14.

| danut a răspuns (pentru aabaaab3278):

Dragule EVREII NU SE INCHINAU LA HERUVIMII DE PE CHIVOT, rolul heruvimilor era altul, nu te mai lua dupa ce spune milan, NICAIERI nu spune in Biblie ca evreii s-ar fi inchinat heruvimilor. De altfel evreii NICI NU VEDEAU HERUVIMII VREODATA deoarece ei erau in Sfanta Sfintelor unde DOAR MARELE PREOT intra O SINGURA data pe AN. Citeste Biblia si nu mai insira ce spun unii si altii. Ceea ce am spus eu despre icoane SCRIE INTR-O CARTE ORTODOXA, nu spun aiureli, pot oricand sa dau detalii privind schisma dintre ortodocsi si catolici privind icoanele si cand a avut loc dar mai bine v-ati citi singuri cartile si nu ati lasa sa va spuna ce scrie in ele un neoprotestant ca sa nu ne mai acuzati pe noi de ceea ce ar trebui sa credeti si sa faceti voi. Nu va mai luati dupa toti popi si asazisi sfinti si puneti mana pe cartile voastre care mai spun si adevarul pe care il ingnorati.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru danut):

Nu sti sa citesti? Evreii se inchinau altor zeitati, asa ca Dumnezeu a poruncit sa se faca heruvimii pentru a se inchina numai Lui. Imi pare rau ca te dezamagesc, dar si catolicii au icoane...nu stiu de ce sectantii astia se cred asa mai presus de toti si cred ca ei cunosc adevarul.
O dovada este ca voi aveti Biblia schimbata fata de catolici si ortodocsi.

| milan9 a răspuns:

Poate @danut fiind adventist nu a auzit de sfinti, de modelul de urmat pe care si acestia il ofera celorlalti crestini...
Biblia in schimb vorbeste despre aceasta cinstire a memoriei lor, a faptelor lor, despre rugaciunile pe care ei le aduc inaintea lui Dumnezeu...

| danut a răspuns (pentru milan9):

Unde scrie in Biblie ca trebuie sa CREZI IN MORTI si sa-i cinstești ca pe unii vii, nu interpretari ci textul biblic braga milan.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru danut):

" Laudati pe Dumnezeu intru sfintii Lui!" (Ps. 150, 1)
"Slava pe care Tu Mi-ai dat-o, le-am dat-o lor(sfintilor)" (Ioan 17, 22)
"Minunat este Dumnezeu intru sfintii Lui" (Ps. 67, 36)
au devenit "partasi dumnezeiestii firi" (II. Petru l, 4)
"Nu incetez a multumi pentru voi, pomenindu-va in rugaciunile mele... " (Efes. 1, 16)
"... Cele patru fiinte si cei douazeci si patru de batrani au cazut inaintea Mielului, avand fiecare alauta si cupe de aur pline cu tamaie care sunt rugaciunile sfintilor " (Apoc. 5, 8).

| danut a răspuns (pentru aabaaab3278):

Sfintii din respectivele texte sunt oamenii care se inchina si fac ce spune Dumnezeu, nu ceva morti ci OAMENI VII. APOCALIPSA este o carte apocaliptica care prezinta VIZIUNI, nu evenimente CI SIMBOLURI care explica evenimentele. Daca nu ai inteles macar atat, consulta un preot si iti va spune el. Mai ai mult de invatat si studiat prietene.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru danut):

"Mai ai mult de invatat si studiat prietene." nu stiu care dintre noi are mai mult de invatat. Imi poti raspunde de ce in Biblia ta de sectanti se gasesc aceste greseli:
1. Pe ea nu scrie decat, Biblia – fara a mai scrie unde este editata si de cine, scrie acolo,, Societatea biblica", dar care-i aceea? In Biblia ilustrata veti gasi rachete, sportivi, tineri sarutindu-se, cladiri din SUA, presedinti ai S.U.A. Orice gasesti in ele numai pe Iisus Hristos nu. Intr-un loc este o cruce fara Hristos pe ea, l-au rupt pe Iisus de pe ea: lepădare de Iisus Hristos!

2. Au scos din Vechiul Testament 14 carti: de la proorocul Maleahi pana la Evanghelia lui Matei, urmatoarele carti: Tobit, Cartea Iuditei, Cartea lui Baruh, Epistola lui Ieremia, Cintarea celor trei tineri, Cartea a treia a lui Ezdra, Cartea intelepciunii lui Solomon, Cartea intelepciunii lui Iisus, fiul lui Sirah; Istoria Suzanei, Istoria omorârii balaurului Bel, Cartea I Macabei, Cartea II Macabei, Cartea III Macabei, Rugaciunea lui Manase, au scos afara de la pagina 917 la pagina 1097, adica un total de 180 de pagini. Ce scrie la Apocalipsa:,, De va scoate cineva din cuvintele cartii acestei prooroci, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vietii si din cetatea sfânta si de la cele scrise in cartea aceasta" Apoc. 22, 19). Si ei au scos ce au vrut ei. Numai doua Biblii in lume sunt bune si egale: Biblia ortodoxa, pe care sectarii o zic Biblia bogata si Biblia catolica. Numai Biblia si Noul Testament aprobate de Sinod sint bune.
3. Nu au Psalmul 50: in orice Biblie de cind ar fi ea, Psalmul 50 este:,, Milueste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta... ", psalmul de pocainta al lui David, la ei este Psalmul 51, care zice:,, Ai mila de mine, Dumnezeule, in bunatatea Ta!", cu totul altul este sensul la noi si altul la ei.

4. In Psalmul 96, 7, la ortodocsi spune:,, Sa se rusineze toti cei ce se inchina chipurilor cioplite si se lauda cu idolii lor" la sectari in Psalmul 97, 7 – căci nici numerotarea psalmilor nu este identică – scrie:,, Sint rusinati toti cei ce slujesc icoanelor si care se falesc cu idolii", lor nu le plac icoanele, ca le-au facut idoli. Dar idolii sunt: animale, pasari, oameni, zei, astri, soarele, pietrele; la acestea sa nu te inchini. Icoana il arata pe Dumnezeu, si Moise a facut Heruvimi in cort, tot icoane.

5. Numerotarea Psalmilor este gresita, au taiat un psalm in doua, la noi este psalmul 96, iar la ei 97. Textul este foarte încâlcit.

6. În Noul Testament, la Matei 1, 20 scrie la noi:,, Iosife, fiul lui David, nu te teme a lua pe Maria, logdnica ta", iar la ei, la sectari scrie:,, Pe Maria, nevasta-ta!" dar oare Maica Domnului i-a fost nevastă lui Iosif? Ce dracie! Cum s-a implinit atunci proorocia lui Isaia 7, 14:,, Iata fecioara va avea in pintece si va naste fiu... "? Ce ratacire grozava, nu se naste Hristos dintr-o nevasta, ci dintr-o fecioara!

7. In Evanghelia de la Luca 1; 28, la noi scrie:,, Bucura-te cea plina de har" iar la sectari:,, Plecaciune tie..." Au inlocuit,, Bucura-te" ca sa nu fie ca la noi la Acatist. In limba greaca scrie:,, Herete" = bucura-te – alta greşeală a lor.

8. La Luca 1, 43, la noi scrie:,, Si de unde mie cinstea aceasta, ca sa vina la mine Maica Domnului meu?" iar sectarii au pus:,, mama Domnului" in loc de Maica Domnului, ei n-o cinstesc, ci o batjocoresc!

9. L-a Luca 1, 48, la ortodocsi scrie:,, Ca iata, de acum ma vor ferici toate neamurile" la sectari scrie asa:,, Ca iata de acum incolo, toate neamurile imi vor zice fericita". Este o injosire adusa Maicii Domnului. Daca ei n-o cinstesc, atunci au ajuns s-o batjocoreasca, ca-i o femeie de rând, că a mai avut copii. Ce drăcii in capul lor!

10. Greşeli mai sunt la Tit 3, 10 si in multe locuri, asa-i Biblia lor, daca si-au stricat credinta si-au stricat si Scriptura.

11. La I Tim 3, 1:,, De doreste cineva sa fie Episcop..." la ortodocsi, iar la sectari:,,... sa fie episcop" cu explicatia, episcop = priveghetor, supraveghetor. Mare greşeală. Episcopii numai in Biserică îi gasim. Numai Biblia si Noul Testament tiparit de Biserică sunt bune, ca de sunt asa cum au fost si in urma cu 2000 de ani, ale lor va duc in Iad. Noi avem carti foarte vechi, scriptura nu-i de ieri sau alaltaieri.,, TOATA Scriptura este de Dumnezeu insuflată" (II Tim 3, 16) deci toata nu numai o parte.

12. In Biblia ortodoxa gasim cuvantul preot sfintit de apostoli. La sectari cuvantul preot = batrin, deci un om oarecare de rind, mare greseala. Preotul este preot pus de sfintii Apostoli. Vezi Iacov 5, 14.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Atitudinea de cinstire a osemintelor este întâlnită CHIAR ȘI ÎN VECHIUL TESTAMENT:
"Apoi a murit Elisei şi l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în ţară cete de moabiţi. Dar iată, odată când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete şi speriindu-se au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT şi s-a sculat pe picioarele sale" ( IV.Regi13,20-22).

| danut a răspuns (pentru aabaaab3278):

Biblia de "sectant" la care faci referire este o Biblie ORTODOXA tradusa sub patronatul Reginei Maria de PREOTUL ORTODOX Cornilescu. Toate Biblile au scrise pe ele cine le-a tradus si tiparit. Faptul ca PREOTUL ORTODO si-a schimbat orientarea religioasa este asa cum spune chiar el datorita APROFUNDARII STUDIULUI Biblic prin traducere. Faptul ca din BIBLIA UNIVERSALA lipsesc anumite epiștole nu se datoreaza SECTANTILOR ci datorita VOUA ORTODOCSILOR SI CATOLICILOR care ati HOTARAT inainte de DESPARTIRE sa stabiliti CANONUL BIBLIC. Eu pot comenta FORTE BINE si pe Biblia Sinodala Ortodoxa sau Catolica (de altfel am si o Biblie Sinodala Catolica si una Ortodoxa) asa ca nu sunt deranjat de ce Biblie folosesti tu, oricand iti pot demonstra ca si cu Biblia Ortodoxa in mana habar nu aveti ce scrie in ea. Si daca tot ai pus nenumarate intrebari pot pune si eu una?
DE CE va INCHINATI unui Dumnezeu al SAMBETEI (asa cum spune Biblia Sinodala Ortodoxa) DUMINICA? Dovedeste CU BIBLIA ce te intreb eu.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru danut):

Nu vreau sa ne certam, dar poti sa-mi explici ce este Dumnezeul sambetei?

| danut a răspuns (pentru aabaaab3278):

Geneza 2, 3 Dumnezeu a BINECUVANTAT ziua a SAPTEA si a SFINTIT-O pentru ca in ziua aceasta S-A odihnit de toata lucrarea LUI pe care o zidise si o facuse.
A MAI SFINTIT Dumnezeu o alta zi? Scrie undeva asa ceva? Sti ce inseamna sa SFINTEASCA Dumnezeu ceva?

| aabaaab3278 a răspuns (pentru danut):

Asta stiam ca a binecuvantat ziua a saptea, dar de unde pana unde sa fie Dumnezeul sambetei?

| danut a răspuns (pentru aabaaab3278):

Fiindca a SFIINTIT ziua de SAMBATA, ziua de SABAT. Ortodocsi spun Domnul Dumnezeu Savaot, cuvant care se trage (isi are originea) in cuvantul SABAT.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru danut):

Stiam ca Dumnezeul Savaot inseamna Domn al ostilor. Nu sunt singurul care spune asta: https://www.youtube.com/watch?v=DsXMvj6ACf4

| danut a răspuns (pentru aabaaab3278):

Asa este dar radacina cuvantului este sabat dar important este ce a BINECUVANTAT Dumnezeu, ce a mai binecuvantat Dumnezeu in afara de Sabat?

| AvalohAlyn a răspuns:

Este categoric un om vizionar, un om SFANT!

| sublime89 a răspuns:

Un adept al miscarii legionare e un "sfant" in Romania. N-a fost decat un fanatic religios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un șmecher care a trecut în neființă.

| BadAngel3 a răspuns:

Este un sfant care face multe minuni.

| Ciumpi35 a răspuns:

Un mort.

| Lămâie00 a răspuns:

Un escroc.

| AndraAndrada2000 a răspuns:

Parintele Arsenie Boca este un sfant.

| MMDani a răspuns:

La cununat pe actualul patriarh. Daniel Ciubotea.

Sa cununi un mafiot, spune multe despre tine.

| Borcea_Cristina_1998 a răspuns:

Arsenie Boca este unul din acei sfinti care ar trebui pusi in randul sfintilor, care a facut foarte multe minuni. mereu ma inchin seara la el, si imi ajuta mereu cand am o problema happy