| Mihaelagirl a întrebat:

Ce parere aveti despre canonizarea lui Arsenie Boca?

27 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Canonizarea nu o facem noi. Noi putem sa il respectam, sa il cinstim, chiar si necanonizat. La fel si cuvintele ramase de la el, le putem asculta, canonizat sau nu.

| doctorandus a răspuns:

Le avea cu reincarnarea si l-a pictat pe Rudolf Steiner in chip de Hristos, parerea mea e ca nu va fi canonizat.

| ania a răspuns:

Am auzit că Arsenie Boca a spus surorii lui că e trist pentru că știe că după moartea lui unii se vo folosi de amintirea lui pentru a face o afacere din asta.Despre el ca persoană am auzit lucruri bune am și citit unele articole scrise de el, nu cred că e respnsabil de istera toată isteria creată în jurul lui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O miscare excelent de marketing din partea BOR. o sa se vanda iconite si poate o sa puna si o taxa de pupat mormantul

| milan9 a răspuns:

Nu a avut nici o legatura cu ereziile lui Steiner. Steiner nici nu era crestin.
Cu falsa teorie a reincarnarii iarasi absolut nici o legatura nu a avut. Acestea nu pot fi decat calomnii intolerabile... thinking

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

Pictura bisericeasca ortodoxa traditionala arata de parc-ar fi fost pictata de handicapati mental. Ori Boca n-a pictat in stilul asta.

| sublime89 a răspuns:

Biserica ortodoxa isi face reclama prin aceasta canonizare, iar de aici vor iesi foarte multi bani. Foarte multi. Vor fabrica niste asa-zise "dovezi" cum ca el a fost un sfant, si apoi ii vor astepta pe enoriasi cu buzunarul larg deschis pentru "donatii". Asta a fost planul lor inca de la inceputul acestei campanii pro-Boca. Au creat un mit, iar acum se folosesc de el pentru a se imbogati.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Pai eu gasesc ca este cava normal sa fie canonizat, pentru ca legionar era si mai si lucra si cu securitatea,( adica era un vanzator de oameni) si cu asemenea "calitati" trebuia canonizat ca sfant la o biserica cum este cea ortodoxa in care sarlatania si minciuna sunt considerate ca fiind HAR divin.

| AliGab a răspuns:

Daca randuieste Hristos atunci sa fie canonizat, daca nu, nu

| Dorugar a răspuns (pentru AliGab):

Glumesti? Sau chiar crezi ce spui?
Pai ce Christos randuieste altceva decat randuieste Harap Alb sau Greuceanu?
Adica NIMIC
Daca DA atunci da-ne un exemplu cu ce a randuit saptamana trecuta? sau daca saptamana trecuta era in concediu atunci cu ce a randuit anul trecut?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru AliGab):

Voi orice acceptati, numai Biblia nu, De ce?

| AliGab a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu inteleg raspunsul si intrebarea ta

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru AliGab):

Este clar de ce nu ai inteles. Pentru ca nu studiezi Biblia. Dar nu vreau sa te acuz pentru acest fapt, deoarece si eu cand practic-am religia ortodoxa, nici nu am avut idee cum arata Biblia. Si dealtfel bine cunoscut este faptul ca reprezentantii bisericilor nu indeamna oamenii (enoriasii ) sa studieze Biblia sau Sfanta Scriptura, nu este necesar sa cunoasca,, adevarul " despre Dumnezeu si scopul lui cu privire la om si la pamant. Evident, daca cunosc adevarul, parasesc bisericile care-i tin in intuneric spiritual. Te rog sa ma scuzi, ca, probabil am fost dura, in raspunsul anterior, dar imi displacea ideea ce ai postat-o, dar nu porti tu vina lipsei de cunostinta despre ceea ce vrea Dumnezeu de la noi, ci, cei care aveau obligatia sa-ti dea invatatura spirituala si nu au facut-o. Studierea bibliei care este Cuvantul lui Dumnezeu, iti aduce mari foloase, si multe bucurii.

| AliGab a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Cu scuzele de rigoare, poate sunt mai grea de cap, dar tot nu inteleg ce are voia lui Dumnezeu cu ne/studierea Bibliei de catre mine. Si hai sa-ti spun o concluzie, care nu cred ca este persoanala. Noi oamenii avem libertate si vrem multe, dar daca Dumnezeu nu ingaduie, apoi omul nu poate face nimic, absolut nimic fara El. Si am impresia ca asta este scris si in Biblie daca cu ma insel...asa-i?
Cat despre religia si credinta strabuna, faptul ca studiez sau nu Biblia nu are legatura cu credinta. Nu vreau sa-mi tradez strabunii crezandu-ma mai destepata decat cei care au luptat pentru a pastra ortodoxia pe aceste meleaguri. Prefer sa ii respect pastrandu-mi credinta in care m-am nascut si in care am crescut, chiar daca-s mai proasta de felul meu si nu studiez indeajuns Biblia, pe care o pastrez acasa. Ma uit lung la ea si imi aduc aminte ca ai mei strabunici au fost ortodocsi, oftez ca in valtoarea vietii nu am timp sa o studiez si ma declar necunoscatoare.
P.S: cat despre parintele Arsenie Boca, nu sunt o mare sustinatoare a canonizarii dansului

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru AliGab):

Tu esti o scumpa. Dar sa nu ma intelegi gresit, nu am eu nimic cu credinta ta, cu convingerile tale, fiecare individ este inzestrat cu liberul arbitru, poate sa ia decizii proprii, insa dupa cum ai spus :,, daca Dumnezeu nu ingaduie..." dar asa a spus Isus ca :,, Nimeni nu vine la Tatal daca nu este atras de el", insa, prin faptul ca ai primit o marturie temeinica, sau o invitatie de-a studia Biblia, cu cei ce au studiat-o, nu inseamna oare ca Dumnezeu doreste ca oameni cu o inima sincera sa vina de partea lui? Dumnezeu nu cauta la frumusete nici la pozitie sociala, nici la nationalitate, ci la inima sincera si umila. Apreciez faptul ca ai consideratie pentru strabuni, insa Dumnezeu trebuie sa fie gasit cu prioritate in toate aspectele vietii noastre, pentru ca viata noastra depinde de El. Stii ca nimic nu este mai important, decat a avea o buna relatie cu Dumnezeu, si toate celelalte lucruri poti sa le rezolvi. Dar oare ce o fi insemnand aceasta relatie, ce crezi? Daca poti te rog sa citesti in Biblia ta in Matei 6: 25-33.

| AliGab a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Am putut happy. Multumesc! dar scris mai este si urmatorul capitol: 21-23 happy
Sa fii iubita!

| AliGab a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

...ceea ce inseamna ca nici un om care se considera credincios si bun nu are garantia mantuirii

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru AliGab):

Cu siguranta. De ce? pentru ca Satan nu si-a luat inca concediul fara plata. Este activ tot timpul, este harnic si perseverent. Induce in eroare intregul pamant locuit. de aceea biblia ne spune, : Sa nu va mirati de cei ce cad, ci de cei ce stau in picioare ' de asemenea ne invata cum sa facem fata atacurilor ce vin din partea lui satan. p.s. ( Daca doresti si poti, eu vreau sa mai vorbim deseara, sau cand poti tu, ca eu acu~ am trebusoara ) happy

| AliGab a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Mi-as dori sa facem schimb de mesaje cu conditia sa-mi respecti credinta, fara a incerca sa imi schimbi parerea. Daca poti face acest lucru esti bine venita in a discuta happy. Spor la treaba

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru AliGab):

Desigur, daca respecti pe cineva, trebuie sa-l primesti asa cum este cu bune cu mai putin bune, evident nu vreau sa-ti spun, ca eu te inping de la spate, sau iti conditionez colaborarea, daca iti schimbi religia, nici vorba. Eu vreau sa conversam pe baza Bibliei, pe anumite subiecte. Studierea si aprofundarea lor doar te ajuta sa-ti maresti credinta si sa ai o cunostinta mai clara despre adevar, despre punctul de vedere a lui Dumnezeu in ceea ce priveste inchinarea, modul de viata, scopul vietii noastre, Rolul lui Isus in organizatia lui Dumnezeu si in viata noastra, Nicidecum nu ti-am zis eu ca sa-ti schimbi tu religia, asta este decizia ta, si a lui Dumnezeu care atrage la el oameni cu o inima sincera. Deci daca doresti sadezbatem cateva subiecte, pe teme biblice, imi doresc si salut aprobarea ta.

| AliGab a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Draga PorumbRodica1965, am presizat intr-un mesaj de mai sus ca in valtoarea vietii nu am timpul necesar studierii Bibliei, iar daca am vreo intrebare de lamurit in ceea ce priveste citate specifice continutului ei prefer sa intreb un preot pe care sa il cunosc sau pe parintele meu duhovnic, caci ei au studiat Biblia si amanuntime, in timpul facultatii teologice. Scopul vietii este unul singur pe care cu siguranta il stii, si anume mantuirea sufletului, tinanad cont de modul de viata si credinta. Despre inchinare nu vreau sa discut: avem credinte si atitudini diferite in ceea ce priveste acest aspect. Mai ramane sa discutam pe baza a cum ajungem la mantuire, aspecte ale vietii, atitudinea fata de semeni, etc. Pentru ca aceasta propunere nu a fost initiata de mine, am sa te/va las sa deschizi/deti primul subiect. Astept mesaj pe privat. Toate bune happy

| PorumbRodica1965 a răspuns:

O modalitate de-a induce oamenii in eroare, de-ai indeparta de adevarata credinta in Dumnezeul atotputernic. O metoda comerciala gandeste-te cati bani au castigat unii de pe urmele acestui defunct, (bani facuti de popi, de comercianti, ce vand lumanari la kg. de alimente, flori icoane, si alte suveniruri, ba si propaganda politica ), deci cine are de castigat, de pe urma falsitatii? Cine poate sa dea sfintenia in afara de Dumnezeul atotputernic? Oamenii pacatosi, care-l resping pe Dumnezeu si inchinarea adevarata? (Isaia 42:8. 2Tesaloniceni 2:9-12.)

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Te rog sa-mi spui daca ai Biblia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Canonizarea e treaba Bisericii, insa evlavia populara fata de parintele Arsenie Boca este libera ca si manifestare.
Evlavia nu are nevoie de aprobare de la predicatori sectanti fara coarne si nici macar nu e reglementata prin vreo porunca biblica.
Porunceste undeva in Biblie ca oamenii sa puna peste ei stergarele purtate de Apostolul Pavel sau sa caute umbra Apostolului Petru?
Nu scrie! Insa, culmea!, aceasta evlavie era acceptata de Dumnezeu si persoanele cu probleme primeau ajutor si vindecare.
Sunt convins ca evlavia oamenilor fata de parintele Arsenie Boca si fata de harul lucrator al lui Dumnezeu prin preoti si sfinti, nu ramane fara efecte pozitive asupra lor.
Inclusiv asupra credintei.
Daca oamenii vin la Ortodoxie, datorita parintelui Arsenie Boca, si nu se duc la sectanti, e un mare castig pentru ei.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

"moasteeeeeee. vrem sa lingem moasteeeeee" :D imaginea aici: http://blog.bitovi.com/images/zombie-apocolypse/zombies.png