| Ionut666777 a întrebat:

Ce părere aveți despre asta? Conform anumitor surse, vechii mesopotamieni, mai corect sumerieni, îl considerau pe Enki o ființă non-umană, nu un zeu în înțelesul pe care îl are termenul astăzi. Împreună cu fratele său Enlil, Enki conducea o comunitate enormă de asemenea ființe non-umane, denumite generic "annunaki". Aceste ființe erau pe pământ cu peste 100000 de mii de ani înaintea omului, pe care l-au creat prin mutații succesive suferite de o "maimuță", probabil Homo erectus (care trăia de peste 1 milion de ani pe Pământ inaintea venirii annunaki). Au transformat animalul Homo erectus într-o ființă rațională inițial cu scopul de a o utiliza ca animal de povară în minele lor și au exploatat-o fără milă zeci de mii de ani

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta ma uimit si pe mine, de unde stiau aia de homo erectus, cred ca este o informatie inventata

| RAY a răspuns:

Jay1 dar tu ce surse ai, ca minti de ingheata soarele

| mentholinks a răspuns:

Aia erau asa destepti ca nu au putut sa creeze niste roboti care sa le faca toata treaba mult mai rapid fara sa comenteze nimic.

| Ionut666777 explică (pentru mentholinks):

Dacă te gândești mai bine chiar asta facem noi acum pentru ei, noi suntem sclavii lor și în biblie spune clar asta "suntem robii/sclavii lui Dumnezeu. "Crede și nu cerceta" nu trebuie că noi sa aflăm și sunt multe alte cuvinte cheie.

| RAY a răspuns (pentru Ionut666777):

In biblie nu scrie "Crede și nu cerceta asta o spun sectancti, dogmatici, ignoranti, fanatici

| Steregoi a răspuns:

Enki a fost un dumnezeu fals.

| Mclaren12 a răspuns:

Ar fi avut tot forma umana, doar ca erau mult mai evoluati. De asta si oamenii au aspectul pe care il au.
Arunca o privire aici.
https://ancient-forums.com/viewtopic.php?f=5&t=13034
Nu ma astept sa te intereseze articolul in sine, ci mai degraba referintele. Daca locuiesti intr-o tara straina poate ai putea chiar cumpara cartile alea.

| unvecin a răspuns:

Sursa?

| Jay1 a răspuns:

Căror surse tu conformi?

| Ionut666777 explică:

Sunt multe teorii care daca le legi intre ele au sens,