| Steregoi a întrebat:

Iata de unde provine inspiratia pentru teoria evolutiei ce prezinta un stramos comun al omului si al maimutelor:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Enki

"Conform anumitor surse, vechii mesopotamieni, mai corect sumerieni, îl considerau pe Enki o ființă non-umană, nu un zeu în înțelesul pe care îl are termenul astăzi. Împreună cu fratele său Enlil, Enki conducea o comunitate enormă de asemenea ființe non-umane, denumite generic "annunaki". Aceste ființe erau pe pământ cu peste 100000 de mii de ani înaintea omului, pe care l-au creat prin mutații succesive suferite de o "maimuță", probabil Homo erectus (care trăia de peste 1 milion de ani pe Pământ inaintea venirii annunaki). Au transformat animalul Homo erectus într-o ființă rațională inițial cu scopul de a o utiliza ca animal de povară în minele lor și au exploatat-o fără milă zeci de mii de ani."

Astfel observam ca teoria evolutionista are radacini in religia sumeriana.

Ce spuneti?

4 răspunsuri:
| verfct a răspuns:

Mie personal Enke, Zeus, Dumnezeu, Thor mi se par irelevanti. Nu pot sa raspund la chestii metafizice si nu am nevoie sa raspund la fiecare stranut al imaginatiei fiecarui om random pe care-l intalnesc happy.

| Steregoi explică (pentru verfct):

Daca zici ca i-ai studiat, dupa tine care dintre zeii sau dumnezeii pe care i-ai amintit este cel mai complet si cel mai perfect si cel mai potrivit dpdv rațional si deductiv si comparativ cu realitatea înconjurătoare? Intr-un dumnezeu, zeu sau spre un anume fel de zeitate crezi sigur ca orice om. In care crezi cel mai mult? Ateul crede in zeul nimicului adică crede in nimic sau nu crede in nimic, nici chiar in realitatea inconjuratoare ca un sceptic extremist si astfel nu-și poate formula nici o părere sigura despre ceva dar se pricepe doar sa conteste orice si sa zică "aia nu, asta nu" si nu zice niciodată "asta da, e așa" adică in ansamblu nu spune nimic pentru ca nu crede in nimic si in plus se mai pricepe sa jignească si sa batjocorească.

| verfct a răspuns (pentru Steregoi):

Nu chiar. Ai tu niste preconceptii care nu-ti dau voie sa gandesti.
Nu stiu cum ai dedus tu ca orice om crede intr-o "zeitate". Ma faci sa rad. E ca si cum as spune eu ca orice om are par, orice om asculta manele.
Nu, orice om cu care interactionezi tu crede intr-o zeitate. ce sa-ti fac, cercul in care te invarti. Ateii sunt cei care cred cel mai mult in "realitatea inconjuratoare". Problema de obicei apare cand vin altii ca tine si spun ca exista chestii magice, asta de obicei nu pica bine.
Ca sa iti raspund iar, ateii nu au credinta in zeitati. De niciun fel, zero.

| Steregoi explică (pentru verfct):

Nu ai citit bine ce am scris. De ipocrizie ai auzit? Ateul zice ca ia in considerare ce este in realitate dar crede in teoria evoluției si in teoria big bang si implicit in zeul dezordinii si cel al norocului. Si cu astea am încheiat discuția cu tine.