| blessedandpossessed a întrebat:

Ce parere aveti despre contradictiile ce se afla in biblie? Cine a gresit? Moise?

31 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Care contradictii, zi si tu cateva.```

| RAY a răspuns:

Erau 12 triburi,nu uita de folclorul lor mare, normal ca apare diferente dar esential era mesia care va aducea pacea, pe evrei toti in tara lor si il va face pe iahve cunoscut tuturor,vom trai in pace si armonie iar cei vor adopta religia iudaica se vor convinge de iahve nu prin sabie cum au facut crestini, mesia va veni dintr o samanta pe cale paterna a lui david, nu va face miracole, minuni si va fi un o simplu, shalom

| RAY a răspuns:

Danut ceea ce faci este blasfemie, nu esti dumnezeu sa interpretezi biblia daca asa scrie sa o lasam asa, doar voi sectancti faceti blasfemi de astea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt 47 de cărți în Biblie scrise de autori diferiți în diverse perioade istorice.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca este normal sa mai exite contradictii, pana la urma ar trebui refacuta pe intelesul tuturor.

Răspuns utilizator avertizat
| Liviu a răspuns:

Unde e cratima? laughing

| CostinAlamariu a răspuns:

Sunt doar aparent contradictii. In realitate nu e nicio contradictie

| Ineys a răspuns:

Hai ma terminati ca-s doar cateva... greseala de tipar.
https://sciencebasedlife.files.wordpress.com/......roject.png
439, ti se pare multe? Orice carte mai are greseli.

| danut a răspuns (pentru Ineys):

Spune cateva greseli.

| danut a răspuns (pentru RKBlue):

Nu ciesc steuri scrise ce tot felul de zapaciti, eu vrea exemple.

| RKBlue a răspuns (pentru danut):

Pai acolo sunt exemple.O gramada.
Nu stau sa iau Biblia si sa o recitesc pentru un raspuns.

| danut a răspuns (pentru RKBlue):

Nu este nimic serios acolo.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Nu este nimic serios acolo."

Pai cum naiba sa fie serios cand cartulia voastra de povesti e plina de tampenii? Tocmai asta e ideea.

| Ineys a răspuns (pentru danut):

Ti-am pus un link cu 439 de greseli. Zoom la poza si le vezi.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Ideea este ca faceti comentari la o Carte pe care nu ati fost in stare sa o cititi dar "copiati" idei cretine de pe net privind ce scrie in ea. Generatie de "decretei".

| danut a răspuns (pentru Ineys):

Ti-am mai spus, nu sunt greseli ci alea sunt doar excremente ale gandirii unor minjti bolnave, de aceia te-am rugat sa dai tu un caz.

| Ineys a răspuns (pentru danut):

Sunt pasaje din bilbie. Aici sunt de acord cu tine ca e un amalgam de excremente ale unor minti bolnave.

Geneza 1:24-27:
24 Dumnezeu a zis: „Să dea pământul vieţuitoare, potrivit felurilor lor: vite,[a] animale mici[b] şi animale sălbatice[c], fiecare potrivit felurilor lor!" Şi aşa a şi fost. 25 Dumnezeu a făcut animalele sălbatice, potrivit felurilor lor, vitele, potrivit felurilor lor şi toate animalele mici care mişună pe pământ, potrivit felurilor lor. Dumnezeu a văzut că acest lucru era bun.

26 Atunci Dumnezeu a zis: „Să facem om[d] după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; ei să domnească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul[e] şi peste toate animalele mici care mişună pe pământ!"

27 Astfel, Dumnezeu l-a creat pe om după chipul Său,
după chipul lui Dumnezeu l-a creat;
bărbat şi femeie i-a creat.

18 Apoi Domnul Dumnezeu a zis: „Nu este bine ca Adam să fie singur; îi voi face un ajutor potrivit." 19 Astfel, Domnul Dumnezeu a modelat din ţărână toate animalele câmpului şi toate păsările cerului şi le-a adus la Adam, ca să vadă ce nume le va da. Şi numele pe care Adam i l-a dat fiecărei vieţuitoare, acela a rămas. 20 Adam le-a dat nume tuturor vitelor, păsărilor cerului şi fiarelor câmpului; însă pentru el nu s-a găsit nici un ajutor potrivit.

Asta nu-i o contradictie?

| danut a răspuns (pentru Ineys):

Si unde ar fi contradictia in aceeste versete. Geneza a fost scrisa de Moise la mii de ani dupa Creatia lui Dumnezeu. Este doar o relatare a acelor evenimente spusa de Dumnezeu.

| Ineys a răspuns (pentru danut):

Pai in una zice ca a creat prima data omul apoi animalele si in cealalta invers. Nu e o contradictie?

| danut a răspuns (pentru Ineys):

Deci sa "cautam" contrazicerea.
Raportul Biblic (textul) ne spune:
Geneza 1, 19. Astfel, a fost o searã, si apoi a fost o dimineatã: aceasta a fost ziua a patra.
20. Dumnezeu a zis: "Sã misune apele de vietuitoare, si sã zboare pãsãri deasupra pãmântului pe întinderea cerului."
21. Dumnezeu a fãcut pestii cei mari si toate vietuitoarele care se miscã si de care misunã apele, dupã soiurile lor; a fãcut si orice pasãre înaripatã dupã soiul ei. Dumnezeu a vãzut cã erau bune.
22. Dumnezeu le-a binecuvântat, si a zis: "Cresteti, înmultiti-vã, si umpleti apele mãrilor; sã se înmulteascã si pãsãrile pe pãmânt."
23. Astfel a fost o searã, si apoi a fost o dimineatã: aceasta a fost ziua a cincia. 19. Astfel, a fost o searã, si apoi a fost o dimineatã: aceasta a fost ziua a patra.
20. Dumnezeu a zis: "Sã misune apele de vietuitoare, si sã zboare pãsãri deasupra pãmântului pe întinderea cerului."
21. Dumnezeu a fãcut pestii cei mari si toate vietuitoarele care se miscã si de care misunã apele, dupã soiurile lor; a fãcut si orice pasãre înaripatã dupã soiul ei. Dumnezeu a vãzut cã erau bune.
22. Dumnezeu le-a binecuvântat, si a zis: "Cresteti, înmultiti-vã, si umpleti apele mãrilor; sã se înmulteascã si pãsãrile pe pãmânt."
23. Astfel a fost o searã, si apoi a fost o dimineatã: aceasta a fost ziua a cincia. 24. Dumnezeu a zis: "Sã dea pãmântul vietuitoare dupã soiul lor, vite târâtoare si fiare pãmântesti, dupã soiul lor." Si asa a fost.
25. Dumnezeu a fãcut fiarele pãmântului dupã soiul lor, vitele dupã soiul lor si toate târâtoarele pãmântului dupã soiul lor. Dumnezeu a vãzut cã erau bune.
Ziua urmatoaare:
Geneza 1, 26. Apoi Dumnezeu a zis: "Sã facem om dupã chipul Nostru, dupã asemãnarea Noastrã; el sã stãpâneascã peste pestii mãrii, peste pãsãrile cerului, peste vite, peste tot pãmântul si peste toate târâtoarele care se miscã pe pãmânt."
27. Dumnezeu a fãcut pe om dupã chipul Sãu, l-a fãcut dupã chipul lui Dumnezeu; parte bãrbãteascã si parte femeiascã i-a fãcut.
28. Dumnezeu i-a binecuvântat si Dumnezeu le-a zis: "Cresteti, înmultiti-vã, umpleti pãmântul, si supuneti-l; si stãpâniti peste pestii mãrii, peste pãsãrile cerului, si peste orice vietuitoare care se miscã pe pãmânt."
29. Si Dumnezeu a zis: "Iatã cã v-am dat orice iarbã care face sãmântã si care este pe fata întregului pãmânt, si orice pom, care are în el rod cu sãmântã: aceasta sã fie hrana voastrã."
30. Iar tuturor fiarelor pãmântului, tuturor pãsãrilor cerului, si tuturor vietãtilor care se miscã pe pãmânt, care au în ele o suflare de viatã, le-am dat ca hranã toatã iarba verde." Si asa a fost.
31. Dumnezeu S-a uitat la tot ce fãcuse, si iatã cã erau foarte bune. Astfel a fost o searã, si apoi a fost o dimineatã: aceasta a fost ziua a sasea.
UNDE ESTE CONTRAZICEREA? Cand ti se da ordinea pe ZILE a CREATIEI, nu poti intelege cum a fost facuta? Doamne dar pe ce lume traiti voi?

| Ineys a răspuns (pentru danut):

4 Aceasta este relatarea[b] creării cerurilor şi a pământului.

Când Domnul Dumnezeu[c] a făcut pământul şi cerurile, 5 pe pământ nu era încă nici o plantă verde, iar iarba câmpului încă nu încolţise pentru că Domnul Dumnezeu încă nu dăduse ploaie pe pământ şi nu era nici un om ca să lucreze pământul, 6 ci doar un abur se ridica de pe pământ şi uda toată suprafaţa pământului. 7 Atunci Domnul Dumnezeu l-a modelat pe Adam[d] din ţărâna pământului şi a suflat în nările lui suflare de viaţă, iar Adam a devenit un suflet viu. 8 Domnul Dumnezeu a plantat o grădină în Eden, în răsărit. Acolo l-a pus pe Adam, omul pe care l-a modelat. 9 Domnul Dumnezeu a făcut să crească din ţărâna pământului tot felul de pomi care sunt plăcuţi la vedere şi buni de mâncat; de asemenea, în mijlocul grădinii se aflau pomul vieţii şi pomul cunoaşterii binelui şi răului. 10 Un râu curgea din Eden ca să ude grădina, iar de acolo se despărţea în patru braţe. 11 Numele primului braţ era Pişon; el curgea împrejurul[e] ţării Havila, unde era aur. 12 Aurul acelei ţări era bun; de asemenea, acolo se găseau bedelion[f] şi piatră de onix. 13 Numele celui de-al doilea braţ era Ghihon. El curgea împrejurul ţării Cuş[g]. 14 Numele celui de-al treilea braţ era Tigru; el curgea la răsăritul Asurului. Numele celui de-al patrulea braţ era Eufrat.

15 Domnul Dumnezeu l-a luat pe Adam şi l-a aşezat în grădina Eden, ca să o lucreze şi să o păzească. 16 Domnul Dumnezeu i-a poruncit lui Adam: „Poţi să mănânci din orice pom din grădină, 17 dar din pomul cunoaşterii binelui şi răului să nu mănânci, pentru că în ziua în care vei mânca din el vei muri negreşit!"

18 Apoi Domnul Dumnezeu a zis: „Nu este bine ca Adam să fie singur; îi voi face un ajutor potrivit." 19 Astfel, Domnul Dumnezeu a modelat din ţărână toate animalele câmpului şi toate păsările cerului şi le-a adus la Adam, ca să vadă ce nume le va da. Şi numele pe care Adam i l-a dat fiecărei vieţuitoare, acela a rămas. 20 Adam le-a dat nume tuturor vitelor, păsărilor cerului şi fiarelor câmpului; însă pentru el nu s-a găsit nici un ajutor potrivit. 21 Aşa că Domnul Dumnezeu a trimis un somn adânc peste Adam, iar acesta a adormit. Atunci Domnul a luat una dintre coastele lui şi a închis carnea la locul ei. 22 Şi, din coasta pe care a luat-o din Adam, Domnul Dumnezeu a făcut o femeie şi i-a adus-o lui Adam. 23 Atunci Adam a exclamat:

„În sfârşit, aceasta este os din oasele mele
şi carne din carnea mea;
ea se va numi «femeie[h]»,
pentru că a fost luată din bărbat."

24 De aceea bărbatul îşi va lăsa tatăl şi mama şi se va uni cu soţia lui, iar ei vor deveni un singur trup.

25 Omul şi soţia lui erau goi, dar nu le era ruşine.

Si asta de unde e?

| danut a răspuns (pentru Ineys):

Din Biblie DAR unde este contradictia?

| Ineys a răspuns (pentru danut):

Acolo zice ca prima dat a fost facut Adam, apoi Dumnezeu a facut animalele ca Adam sa nu fie singur si apoi a facut-o pe Eva pentru ca animalele nu erau potrivite pentru Adam.

Asa greu e?

In fragmentul dat de tine scrie invers.

| danut a răspuns (pentru Ineys):

Eu am citat textul Biblic si nu tampenii dupa net. Iar Biblia spune CLAR ordinea. Cumpara-ti o Biblie si nu mai inventa aiureli.

| Ineys a răspuns (pentru danut):

Omule mai inainte ai zis clar ca textul pe care ti l-am aratat e din biblie. Inceteaza si accepta ca e o contradictie. Devine penibil.

Acum 2 minute era din biblie dar acum e doar o tampenie de pe net? Ce va mai place sa le intoarceti.

"acum 8 ore | danut a răspuns (pentru Ineys):
Din Biblie DAR unde este contradictia?"

Poftim, poate nu mai stii ce ai scris.

| danut a răspuns (pentru Ineys):

Textul este din Biblie DAR dispunerea versetelor NU ESTE CRONOLOGIC ci unul de aici unul din alta parte.

| doctorandus a răspuns (pentru Ineys):

Să știi că nu toți creștinii sunt proști.

„A afirma ideea conform căreia critica istorică este depășită poate sugera unora că cercetarea conservatoare a Bibliei a câștigat „bătălia" contra criticii istorice, obținând validarea finală. Asta poate suna atrăgător în cercurile populare, dar nu este adevărat în universități."
—Peter Enns

| Digikey a răspuns:

Biblia a fost scrisa de cel putin 40 de autori, majoritatea anonimi.
Un exemplu ar fi profetul Isaia.Asa-zisele profetii au fost scrise in decursul a 250 de ani de 3 autori diferiti.ProtoIsaia,deuteroIsaia si tritoIsaia. In Biserica cand preotul incepe cu "de la Isaia citire " practic minte de ingheata apele.
Dar oitele merg inainte cu speranta ca minciunile se vor adeveri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există contradicții în Biblie.
În cel mai rău caz sunt contradicții rezultate din neînțelegerea paragrafelor datorită traducerilor.